01.08.2018 15:54

Top 10: Rockowe i metalowe zespoły ze Szwajcarii

1 sierpnia obchodzone jest Święto Narodowe Szwajcarii, które upamiętnia założenie Konfederacji Szwajcarskiej. To dobra okazja, by poznać najważniejsze zespoły rockowe i metalowe z tego kraju!

Top 10: Rockowe i metalowe zespoły ze Szwajcarii
foto: Pixabay, Romana Makówka/Antyradio.pl

Szwajcaria bardzo rzadko trafia na nagłówki mediów. Można odnieść wrażenie, że to kraj wyjątkowo spokojny (by nie powiedzieć, że nudny), ale Szwajcarom zdecydowanie jest czego zazdrościć.

Po pierwsze, to jeden z najbogatszych krajów świata – w aktualnej klasyfikacji bogactwa per capita zajmuje trzecie miejsce, za Norwegią i Katarem. Skoro mieszkańcy Szwajcarii wiodą tak godną egzystencję, to trudno się dziwić, że ich życie upływa tak harmonijnie i spokojnie.

Helweci nie muszą też zastanawiać się nad stanem demokracji w swoim kraju, ponieważ jak w mało którym miejscu świata, mają tak bezpośredni wpływ na losy swojego państwa. Dzięki bardzo ważnej dla szwajcarskiego ustroju instytucji referendum sami mogą decydować o najważniejszych dla siebie sprawach i nie są zdani tylko na kłótliwych polityków. Szwajcaria jest państwem z założenia wieczyście neutralnym, więc wolna jest też od sporów z innymi krajami.

Dodajmy do tego jeszcze zachwycające, alpejskie krajobrazy i uroczą architekturę miast i wiosek – Szwajcaria z polskiej perspektywy może wydawać się rajem na ziemi. Jak w takich warunkach może powstawać tak buntownicza muzyka, jak rock czy metal?

A jednak, wbrew pozorom, Szwajcaria może być dumna z wielu znakomitych zespołów. Choć rock i metal nie stały się aż tak ważnym towarem eksportowym tego kraju, jak sery, czekolada czy zegarki, to tamtejsza muzyka również stoi na bardzo wysokim poziomie.

Święto Narodowe Szwajcarii - 1 sierpnia

1 sierpnia każdego roku obchodzone jest Święto Narodowe Szwajcarii. Upamiętnia podpisanie Karty Federalnej z 1291, czyli porozumienia kantonów Uri, Schwyz i Unterwalden, które dało początek Konfederacji Szwajcarskiej. Dzisiejsza data to zatem dobra okazja, by posłuchać trochę szwajcarskiej muzyki i przyłączyć się do świętowania z mieszkańcami tego małego, ale przepięknego alpejskiego państwa.

Celtic Frost

Jeden z najważniejszych zespołów ekstremalnego metalu na świecie. Jego muzyka określana jest jako death, black, a nawet thrash metal. Założony w Zurychu Celtic Frost wyłonił się z innej kultowej kapeli, Hellhammer, a działał w latach 1984-1993 i 2001-2008. Do najważniejszych albumów grupy należą „To Mega Therion” z 1985, „Into The Pandemonium” z 1987 i „Monotheist” z 2006.

Coroner

Najsłynniejszy thrashmetalowy zespół ze Szwajcarii, również rodem z Zurychu. Co ciekawe, członkowie grupy zaczynali przygodę z muzyką jako… techniczni Celtic Frost. Coroner nagrał 5 albumów studyjnych, z których najważniejszymi były „Punishment For Decade” z 1988, „No More Color” z 1989 i „Mental Vortex” z 1991.

Eluveitie

Ten zespół z Winterthur zasłynął na europejskiej scenie folk metalu. Eluveitie ma w instrumentarium, obok gitar i perkusji również dudy, lirę korbową i skrzypce, a jego utwory śpiewane są w wymarłym języku galijskim.

Gotthard

Przyznacie, że to idealna nazwa dla zespołu hardrockowego? Masyw świętego Gotarda to grupa górska w Szwajcarii, a Gotthard to grupa muzyczna, założona w 1992 w Lugano. Zespół nagrał 12 albumów studyjnych, z czego trzy ostatnie bez charyzmatycznego wokalisty Steve’a Lee, który w 2010 zginął w wypadku motocyklowym.

Krokus

Założony w 1975 w Solurze (Solothurn) Krokus to najbardziej znany na świecie zespół rodem ze Szwajcarii. Zaczynał od rocka progresywnego, by z czasem przejść do grania hard rocka i heavy metalu. Przeszedł więc dość podobną drogę jak Scorpions, z którym bywa porównywany. Najsłynniejsze płyty Krokusa to te z lat 80. – „One Vice At A Time”, „Headhunter” i „The Blitz”.

Lacrimosa

Najsłynniejszy gotycki zespół ze Szwajcarii, którego żaden z członków… nie pochodzi z tego państwa. Lider zespołu, Tilo Wolff jest z pochodzenia Niemcem, a towarzysząca mu wokalistka Anne Nurmi Finką, ale miejscem ich muzycznej działalności jest kraj Wilhelma Tella. Lacrimosa łączy rock gotycki i metal z muzyką poważną – nazwę wzięła zresztą z twórczości Mozarta. Najsłynniejsze albumy jednego z ulubionych zespołów Tomasza Beksińskiego to „Inferno”, „Stille”, „Elodia”, „Fassade” i „Echos”.

Paysage d’Hiver

Nazwa tego projektu znaczy po francusku „zimowy krajobraz” i idealnie oddaje klimat jego muzyki. Twórczość Paysage d’Hiver określana jest jako ambient black metal i atmospheric black metal. Jedynym jego członkiem jest Tobias Möckl, znany szerzej jako Wintherr. Najsłynniejszym jego dokonaniem pod szyldem Paysage d’Hiver jest album „Paysage d’Hiver” z 1999. Artysta współtworzy również inny bardzo ważny ambient blackmetalowy zespół ze Szwajcarii, Darkspace.

Samael

Obok Celtic Frost to najważniejszy zespół metalowy ze Szwajcarii. W jego twórczości znajdziemy elementy black, death, symphonic, industrial, a nawet gothic metalu. W 2018 Samael był gwiazdą Castle Party w Bolkowie. Najbardziej znane albumy zespołu z miasta Sion, dowodzonego przez Michaela „Vorpha” Lochera to „Blood Ritual” z 1992, „Ceremony Of Opposites” z 1994 i „Passage” z 1996.

Tryptikon

Tryptikon założył po rozpadzie Celtic Frost jego wokalista, Thomas Gabriel Fischer, dawniej znany jako Tom G. Warrior. Zespół nagrał na razie dwa dobrze przyjęte albumy, „Eparistera Daimones” z 2010 i „Melana Chasmata” z 2014. Jego muzykę charakteryzuje się jako gotycki metal z elementami doomu, blacku i deathu.

The Young Gods

Grupa z Genewy to najważniejszy wkład Szwajcarii w historię muzyki industrialnej. Najsłynniejsze albumy tych mistrzów hałasu to debiutancki „The Young Gods” z 1987, „L’eau Rouge” z 1989 i „T.V. Sky” z 1992.

Sprawdźcie też najciekawszych naszym zdaniem wykonawców rockowych i metalowych z Finlandii, Szwecji, Węgier i Mongolii.

Maciej Koprowicz
Tagi: Duperele