07.08.2018 13:19

W filmie „Ant-Man & The Wasp” znalazły się nawiązania do Morrisseya

W nowej produkcji Marvel Studios pojawiły się zaskakujące odniesienia do byłego wokalisty The Smiths i jego popularności w latynoskiej społeczności.

W filmie „Ant-Man & The Wasp” znalazły się nawiązania do Morrisseya
foto: Cristiano Minichiello/AGF/SIPA/EAST NEWS, Owen Sweeney/Invision/AP/Fotolink/EAST NEWS

„Ant-Man i Osa” („Ant-Man and the Wasp”) to kolejny film akcji osadzony w komiksowym uniwersum Marvela. Tym razem swoją produkcję otrzymali Ant-Man i Osa, których supermocą jest umiejętność zmniejszania do bardzo małych rozmiarów. W role wielkich herosów małego formatu wcielili się Paul Rudd i Evangeline Lilly.

Film z pewnością nie rozczaruje miłośników komiksowych superbohaterów, ale mile zaskoczy również fanów muzyki. Wśród obowiązkowych w filmach Marvela easter eggów tym razem znalazło się nawiązanie do… Morrisseya.

Morrissey w „Ant-Man & The Wasp” 

Jeden z bohaterów filmu, Luis – postać latynoskiego pochodzenia – wyznaje, że jego babcia jest wielką fanką byłego wokalisty The Smiths. Tak wielką, że prowadzona przez nią restauracja posiada szafę grającą, która zawiera wyłącznie utwory Brytyjczyka. W innej scenie słyszymy dzwoniący telefon Scotta, czyli tytułowego Ant-Mana – jako dzwonek ma ustawiony „Everyday Is Like Sunday”, jeden z największych przebojów Morrisseya z solowego debiutu, „Viva Hate” z 1988.

Wzmianka o Morrisseyu, wypowiedziana przez latynoskiego bohatera nie jest przypadkowa. Wokalista zdobył sobie wielkie grono fanów w krajach Ameryki Łacińskiej, szczególnie w Meksyku, a także w latynoskiej społeczności w Stanach Zjednoczonych. Paul Rudd, który nie tylko gra w filmie główną rolę, ale także jest jego współscenarzystą, opowiedział o genezie morrisseyowskiego easter egga portalowi Polygon.com:

"

Jestem fanem The Smiths od samego początku. Przez krótki czas grałem w cover bandzie The Smiths o nazwie Louder Than Bombs.

Lata temu po koncercie podszedł do nas jakiś facet i powiedział, że jesteśmy jak zespół Sweet And Tender Hooligans.

Poszedłem zobaczyć ten zespół – to latynoski cover band The Smiths. Zagrali dużo lepiej, niż my i wtedy uświadomiłem sobie, że Morrissey ma naprawdę specyficzną publiczność w Los Angeles. To przez jego sposób śpiewania – z biegiem kariery zaczął pisać pod tym kątem. Wiem o tym od dawna i poczułem, że to mogłoby pasować do Luisa, całej tej jego wiedzy tajemnej. Pomysł, że jego babcia może mieć restaurację z szafą grającą tylko Morrisseya był zabawnym, autentycznie brzmiącym szczegółem. "

„Ant-Man & The Wasp ” – premiera

Światowa premiera filmu miała miejsce 25 czerwca 2018. W Polsce trafił na ekrany 3 sierpnia 2018.

The Smiths. Piosenki o twoim życiu” - pierwsza polska biografia The Smiths

20 kwietnia 2018 swoją premierę miała książka „The Smiths. Piosenki o twoim życiu” autorstwa redaktora Antyradio.pl, Macieja Koprowicza. To pierwsza w Polsce biografia zespołu Morrisseya i Marra. Wydawcą książki jest Zima Records, a jej patronem medialnym jest Antyradio.pl.

Maciej Koprowicz
Tagi: Morrissey The Smiths Ant-Man and the Wasp