23.05.2019 11:28

Zmarł kolejny autor okładek znanych płyt metalowych. Pracował m.in. ze Slayerem

Nie żyje malarz, grafik Larry Carrol. Artysta jest autorem okładek płyt metalowych albumów takich jak "Reign In Blood” czy "South Of Heaven” Slayera.

Slayer
foto: Wikipedia

Chociaż płyt, podobnie jak książek nie powinno się oceniać po okładce, to jest to niezwykle ważny element każdego krążka. Na pudełkach, w których kryje się nasza ulubiona muzyka coraz częściej widzimy prawdziwe dzieła sztuki. Doskonałym przykładem mogą być prace Zbigniewa M. Bielaka, Stanisława Zagórskiego czy zmarłego niedawno Rosława Szayby, które wylądowały na okładkach wielu zagranicznych metalowych klasyków jak "British Steel", "The Clash” czy "Esoteric Warfare” Mayhem.

Nie żyje Larry Carroll, autor okładek Slayera

Jednym z najpopularniejszych twórców okładek metalowych był Larry Carrol, który zmarł 21 maja 2019 roku w wieku 65 lat. Mężczyzna pochodził z Australii i wychował się w Ameryce, gdzie rozpoczął współpracę ze Slayerem. Carrol stworzył okładki albumów takich jak "Reign In Blood”, "South Of Heaven”, "Seasons In The Abyss” czy "Christ Illusion”.

Rosław Szaybo
Rosław Szaybo
Przeczytaj także Nie żyje polski plakacista. Autor okładek płyt Judas Priest, Eltona Johna czy Santany

Carroll wielokrotnie powtarzał w wywiadach, że niewiele formacji miało odwagę na podjęcie z nim współpracy. Artysta wspomina, że branża obawiała się, że jego prace były zbyt mroczne dla większości ludzi. Członkowie Slayera nie mieli tego problemu, wręcz przeciwnie. Mrok, krew i ciemne kolory były jak najbardziej wskazane na okładkach ich agresywnych albumów, dlatego chętnie skorzystali z talentu Carrolla już w 1986 roku.

O śmierci grafika poinformował na Facebooku między innymi artysta Jason Holley:

"

Lawrence Carrol był dobrym przyjacielem, mentorem oraz jednym z najważniejszych ilustratorów XX wieku. Trudno sobie wyobrazić, jak potoczyłaby się moja kariera bez jego wpływu. Jeśli znacie jego obrazy i rzeźby, przyjrzyjcie się także jego komercyjnym dziełom, które pomogły na nowo zdefiniować granice chociażby okładek albumów. Te które stworzył dla Slayera do dziś są jednymi z najlepszych w historii. Był gigantem, nienawidzę faktu, że nie ma go już między nami.  "

Joanna Chojnacka
Tagi: Rock News Slayer