Cywilizacja będzie uczyć historii

Michał Tomaszkiewicz
27.06.2016 09:40
Cywilizacja będzie uczyć historii Fot. materiały prasowe

W 2017 roku uczelnie będą musiały zmierzyć się z zupełnie nowym problemem – zmuszaniem studentów do wychodzenia z zajęć. Wszystko przez projekt CivilizationEDU i chęć rozegrania jeszcze jednej tury podczas nauki historii.

Cywilizacja to jedna z najbardziej uzależniających gier znanych ludzkości. Możliwość rozwijania i prowadzenia całego narodu na przestrzeni wieków i tysiącleci trafiła dokładnie w potrzeby młodych i ciekawych świata osób.

Jak się okazało, Cywilizacja może dostarczać nie tylko rozrywkę – w USA ruszyły właśnie przygotowania do udostępnienia uczelniom CivilizationEDU, wersji tytułu mającej koncentrować się na edukacyjnej stronie podroży przez wieki.

Deklaracje programistów z GlassLab Inc. robią wrażenie. Cywilizacja V ma się stać narzędziem, dzięki któremu będzie można na własne oczy przekonać się, jak rozwijała się sytuacja w danym momencie historii i jak możliwe do podjęcia decyzje wpływały lub mogły wpłynąć na historyczne wydarzenia.

Pomysłodawcy przekonują, że grając w CivilizationEDU studenci będą mogli krytycznie oceniać i tworzyć historyczne wydarzenia, rozważać i oceniać geopolityczne skutki ekonomicznych i technologicznych decyzji oraz dostrzegać korelacje pomiędzy rozwojem naukowym, militarnym, politycznym i społeczno-ekonomicznym.

Nie oznacza to jednak, że studenci będą mogli sobie po prostu pograć w czasie zajęć – wykładowcy mają otrzymać narzędzia, które pomogą im zademonstrować odpowiednie zagadnienia. Oprócz gotowych do wykorzystania scenariuszy i przewodników przygotowanych przez programistów otrzymają także panel kontrolny pozwalający ocenić postępy czynione przez graczy studentów. CivilizationEDU będzie także analizować, jak osiągnięcia zdobywane w grze przekładają się na umiejętności rozwiązywania problemów.

Podekscytowania projektem nie ukrywa sam Sid Meier, pomysłodawca gry Cywilizacja.

Zawsze koncentrowaliśmy się przede wszystkim na rozrywce, jednak jesteśmy przekonani, że nasi gracze – zarówno młodsi, jak i starsi – czerpią przyjemność z uczenia się, nawet gdy nie żywią ciepłych uczuć do systemu edukacji. Ludzie bawią się odkrywaniem nowych cywilizacji, spotykaniem historycznych liderów i tworzeniem nowych wersji historii, ucząc się przy okazji na podstawie swoich sukcesów i porażek. Mogą także podchodzić do problemu wiele razy, dokonując innych wyborów i stosując różne strategie.

Edukacyjna wersja Cywilizacji ma być gotowa pod koniec 2017 roku. GlassLab będzie oferować ją na zasadzie subskrypcji dla zainteresowanych uczelni – nie wiadomo jeszcze, czy CivilizationEDU będzie dostępna poza USA.

Uczylibyście się historii grając w Cywilizację?

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.