Google otworzyło archiwum wiedzy na Twój temat
Michał Tomaszkiewicz
01.07.2016 16:02
Google otworzyło archiwum wiedzy na Twój temat Fot. zrzut ekranu

Google wie o Tobie niemal wszystko – nowe narzędzie „Moja aktywność” pokazuje, co dokładnie robiłeś o konkretnej godzinie wybranego dnia, sięgając nawet kilka lat wstecz.

Zebrane dane dotyczą oczywiście usług, oprogramowania oraz urządzeń sygnowanych przez Google. Gigant zapisuje każdą aktywność użytkownika – otworzenie strony w przeglądarce Chrome, odblokowanie telefonu z Androidem, wyszukanie hasła w internecie bądź serwisie YouTube, a nawet uruchomienie aplikacji na smartfonie.

Nowa usługa Google to udoskonalona wersja wcześniejszego podejścia firmy do udostępnienia użytkownikom do wglądu informacji, jakie zostały zebrane na ich temat. Zmianie uległ nie tylko sposób prezentacji danych, ale także ich zakres – teraz wszystkie pokazywane są w jednym ciągu, podzielonym na dni i bloki tematyczne.

Zebrane przez Google dane można teraz w łatwy sposób wykasować – wystarczą do tego 2 kliknięcia myszą. Gigant daje także możliwość wstrzymania gromadzenia informacji o poszczególnych typach aktywności.

Wszystko, co wie o Tobie wyszukiwarka zostało udostępnione na stronie myactivity.google.com/myactivity.

Dane można przeglądać w następujących kategoriach:

 • Android (uruchamiane aplikacje)
 • Chrome (przeglądane strony)
 • Głos i dźwięk (komendy wydawane głosowo)
 • Książki (czytane i wyszukiwane w Google Play tytuły)
 • Mapy (przeglądane miejsca i wskazówki nawigacyjne)
 • News (obejrzane wiadomości z listy wyszukiwania)
 • Now (liczba i rodzaj wyświetlonych kart)
 • Play (wyszukiwania w sklepie)
 • Pomoc (przeglądane tematy pomocy)
 • Reklamy (lista klikniętych reklam)
 • Wyszukiwarka (wyszukiwane hasła i otworzone strony)
 • Wyszukiwarka filmów (wpisane hasła i obejrzane materiały wideo)
 • Wyszukiwarka grafiki (wpisane hasła i obejrzane zdjęcia)
 • YouTube (historia wyszukiwania i lista obejrzanych filmów)

Możliwość wybrania konkretnej z nich znajduje się w opcji „Filtruj według daty i usługi”, widocznej na górze ekranu głównego usługi. Google pozwala obejrzeć listę z konkretnego dnia – wystarczy wybrać ustawienia niestandardowe i wskazać ten sam dzień w obu kalendarzach.

Ustawienia dla poszczególnych funkcjonalności dostępne są na tej stronie Google. 

Po co Google zbiera te dane o użytkowniku?

Aktywność w internecie i aplikacjach – mowa o wyszukiwanych tematach – służy do zindywidualizowania wyników wyświetlanych zarówno w samym Google, jak i Mapach, asystencie Now oraz innych usługach giganta.

Historia lokalizacji tworzy mapę miejsc odwiedzanych ze smartfonem lub tabletem, do którego zalogowany jest użytkownik. Lokacje te traktowane priorytetowo przy wyszukiwaniu, podawaniu wskazówek dotyczących dojazdu i pomagają w dostarczaniu innych usług zależnych od położenia użytkownika.

Pod nazwą „Informacje z urządzenia” kryje się tworzenie i przesyłanie kopii zapasowych kontaktów i innych danych z uruchamianych aplikacji. Pokazywana godzina i data przeprowadzenia synchronizacji.

„Aktywność związana z głosem i dźwiękiem” określa zasady zapisywania komend wydawanych wyszukiwarce lub smartfonowi ustnie – Google tłumaczy, że dzięki nagranym wypowiedziom wydawane polecenia mogą być szybciej i dokładnej rozpoznawane.

Historia wyszukiwania i oglądania filmów w serwisie YouTube ma służyć podsuwaniu lepszych rekomendacji dla materiałów, które mogą zainteresować użytkownika.

Zostawiliście te opcje włączone?

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.