James Randi nie żyje. "Współczesny Houdini" zwalczający pseudonaukę miał 92 lata
22.10.2020 14:23
James Randi nie żyje. "Współczesny Houdini" zwalczający pseudonaukę miał 92 lata Fot. . Marja Sepp/East News

James Randi, znany też pod pseudonimem "The Amazing Randi", zmarł we wtorek 20 października 2020 roku. Światowej sławy iluzjonista, który poświęcił życie na walkę z pseudonauką, miał 92 lata.

Zwany "Niesamowitym Randim" i "Współczesnym Houdinim" magik, sceptyk i przeciwnik pseudonauki zmarł w ubiegły wtorek, 20 października 2020 w wieku 92 lat. O śmierci Jamesa Randiego poinformowała jego fundacja w oficjalnym tweecie. Mężczyzna zmarł "z powodów związanych z wiekiem".

Przeczytaj także

James Randi - Uczciwy kłamca

James Randi urodził sie jako Randall James Zwinge w 1928 roku w Toronto. Karierę magika rozpoczął już jako nastolatek, jeżdżąc po festynach i klubach nocnych. Z czasem stawał się coraz bardziej sławny i rozpoznawalny jako iluzjonista, jednocześnie coraz bardziej martwiąc się o miłośników magicznych sztuczek, którzy nie chcieli przyjąć do wiadomości, że oglądają tylko spektakl. Nigdy nie ukrywał z resztą przed swoimi widzami, że to co robi nie jest prawdziwą magią. Kiedy wraz z rozwojem kariery coraz częściej zaczął pojawiać się w programach telewizyjnych, za cel obrał sobie udowodnienie masowej publiczności, że daje się nabierać. W 1964 roku podczas radiowego talk show po raz pierwszy zaoferował nagrodę pieniężną dla każdego, kto potrafi w sposób naukowy udowodnić nadnaturalne zdolności. Po latach przerodziło się to w "Nagrodę Randiego" o wysokości 1 mln dolarów oferowaną przez The James Randi Educational Foundation każdej osobie, która będzie w stanie w obiektywny sposób dowieść naukowych podstaw jakiegokolwiek paranormalnego zjawiska. Do 2015 roku, do którego oferta ta była aktualna, nikt nie zdobył 1 mln dolarów. 

Przeczytaj także

James Randi i jego naukowa kariera

Chęć wyzwolenia świata z urojeń i omamów skierowała "Amazing Randiego" na zupełnie nowe tory. Zaczął podróżować po świecie, tropiąc i zwalczając wszelkie przejawy pseudonauki i fałszywych twierdzeń o zjawiskach paranormalnych i okultystycznych, które określał zbiorczo mianem "trele-morele". W 1986 roku za swoją pracę otrzymał stypendium MacArthura. W 1994 roku zasłynął jako członek komisji, która obaliła teorię "pamięci wody" sformułowaną przez prof. Jacquesa Benveniste'a, tym samym przyczyniając się do zdemaskowania prawdy o homeopatii. Był autorem licznych publikacji z zakresu historii magii, zjawisk paranormalnych i sceptycyzmu. W 2014 roku powstał o nim film dokumentalny pt. "Uczciwy Kłamca".

Przeczytaj także
Natalia Hluzov
Natalia Hluzow Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.