Kościół uruchamia godspoty z darmowym Wi-Fi

Michał Tomaszkiewicz
02.06.2016 11:13
Kościół uruchamia godspoty z darmowym Wi-Fi Fot. nordsonne.de

Godspot – tak nazywają się hotspoty uruchamiane przez Kościół Protestancki w Niemczech. Użytkownicy mogą liczyć na zupełnie darmowy internet, bez reklam i zbierania przez dostawcę danych osobowych.

W pierwszym rzucie punkty dostępowe Wi-Fi mają trafić na budynki 220 kościołów na terenie Berlina i Brandenburgii. W planach jest zainstalowanie godspotów w 3000 protestanckich świątyń w tym regionie.

Aby podłączyć się do godspota, nie będzie wymagane zakładanie konta – użytkownikom zostanie tylko pokazany ekran powitalny, przybliżający historię budynku kościoła, na którym został zainstalowany punkt dostępowy oraz informacje o lokalnych parafiach.

foto: nordsonne.de Fot. foto: nordsonne.de

Kościół ma nadzieję, że w ten sposób uda mu się nakłonić wiernych do częstszych wizyt w budynkach sakralnych. Nie podano informacji, czy surfowanie po internecie w czasie nabożeństw będzie mile widziane.

Ludzie nie stali się mniej uduchowieni, niż w przeszłości. Zmieniły się sposoby komunikowania, większość przekazów jest obecna w sieciach społecznościowych. Dzięki punktom dostępowym godspot chcemy zbudować bezpieczne i przyjazne miejsce dla Kościoła Protestanckiego w cyfrowym świecie.

Darmowy dostęp do internetu będzie najprawdopodobniej mocno cenzurowany - obowiązujące w Niemczech prawo bardzo surowo karze dostawcę połączenia z internetem za działania podłączonych użytkowników. Przepisy mają się co prawda zmienić, jednak godspoty będą uruchamiane przed nowelizacją zapisów ustawy, dostosowującej ją do orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE.

Hotpoty mają być prowadzone przez zewnętrznych dostawców, którzy będą odpowiadać za utrzymanie ciągłości dostępu do internetu oraz za prezentowane użytkownikom treści. Przygotowano specjalne urządzenia, które charakteryzują się wyjątkową prostotą instalacji – wystarczy podpiąć je pod zasilanie i do routera, żeby zaczęły działać.

foto: materiały prasowe Fot. foto: materiały prasowe

Na prowadzenie godpostów przewidziano budżet w wysokości 100 000 euro na dwa lata. Obejmuje to koszt urządzeń (produkowanych w krajach bałtyckich) oraz opłaty za dostęp do internetu (o ile kościół lub instytucja już takim nie dysponuje).

Korzystalibyście z takiego boskiego hotspotu?

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.