Pogoda
17.07.2020 18:00

Łacina i kultura antyczna od września obowiązkowo w szkołach. Wydano rozporządzenie

Już od września 2020 roku uczniowie szkół średnich uczyć się będą języka łacińskiego i kultury antycznej. Co wiemy o nowej podstawie programowej?

Foto: Shutterstock (zdjęcie poglądowe)
Foto: Shutterstock (zdjęcie poglądowe)

Wraz z rokiem szkolnym 2020/2021 przyjdą kolejne zmiany w systemie nauczania. Do podstawy programowej dołączyły właśnie dwa nowe przedmioty: język łaciński i kultura antyczna.

Łacina i kultura antyczna od września obowiązkowo w szkołach

Nowelizacja rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie podstawy programowej została opublikowana w Dzienniku Ustaw dnia 16 lipca 2020 roku. Dotyczy ona uczniów liceów ogólnokształcących i techników. Uczniowie I klas będą uczęszczać na zajęcia z ww. przedmiotów jedną godzinę w tygodniu. 

piwo w butelkach
piwo w butelkach
Przeczytaj także Piwo bezalkoholowe tylko dla dorosłych. Interwencja UOKiK

Celem nowelizacji jest wpojenie młodzieży podniosłości i znaczenia wpływu grecko-rzymskiego antyku na późniejszy rozwój państw europejskich i języki, którymi się posługujemy. Program obejmuje między innymi podstawową wiedzę z zakresu łaciny oraz autorów z różnych epok piszących w tym języku, naukę o relacji pomiędzy językami używanymi w Europie i wykorzystywanymi przez nie alfabetami, a także o ideowym i materialnym wpływie antyku na współczesną cywilizację.

Rozporządzenie wejdzie w życie z dniem 1 września 2020 roku.

Thanos
Thanos
Przeczytaj także Naukowcy przewidują, jak będzie wyglądał świat w 2100 roku. Thanos byłby zachwycony
Tagi: Newsy