Mechanizm Obrony Ludności uruchomiony w UE z powodu koronawirusa

31.01.2020 16:07
Mechanizm Obrony Ludności uruchomiony w UE z powodu koronawirusa Fot. Shuttestock

Z powodu zagrożenia koronawirusem 2019-nCoV Komisja Europejska uruchomiła Mechanizm Obrony Ludności. Obywatele UE przebywający w obszarach o podwyższonym ryzyku zostaną sprowadzeni na Stary Kontynent specjalnymi samolotami.

Z dnia na dzień koronawirus 2019-nCoV wzbudza coraz więcej niepokoju. Choroba pochłonęła już ponad 200 ofiar śmiertelnych mimo wysiłków podjętych w celu opanowania rozprzestrzeniania się potencjalnej epidemii.

Wuhan, chińskie miasto w którym doszło do pierwszego zarażenia, zamieszkuje 11 mln osób. Ze względu na kwarantannę, jaką objęto metropolię, na ulicy ciężko spotkać innego człowieka.

Przeczytaj także

Pierwsze przypadki koronawirusa odnotowano także w Europie, a w Polsce pod obserwacją z powodu podejrzenia zainfekowania wirusem znajduje się ponad 100 osób.

Mechanizm Obrony Ludności to akcja, która ma na celu ratowanie życia i zdrowia obywateli UE. O jego uruchomienie zawnioskowała Francja, której zależało na jak najszybszym ewakuowaniu jej obywateli.

Mechanizm Obrony Ludności uruchomiony w EU. Obywatele zostaną ewakuowani z Chin

Unijny komisarz ds. zarządzania kryzysowego Janez Lenarczicz zapewnił, że Wspólnota zamierza dbać o swoich.

UE nie zapomina o swoich obywatelach w potrzebie, gdziekolwiek są na świecie. Poprzez Mechanizm Ochrony Ludności zmobilizowane zostaną dwa samoloty w celu repatriacji obywateli UE z obszaru Wuhan do Europy. Nasze Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego w UE działa 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i pozostaje w stałym kontakcie z państwami członkowskimi, delegaturami UE w regionie i chińską ambasadą w Brukseli. W razie potrzeby można zmobilizować dalsze wsparcie UE.

UE finansuje do 75% kosztów lotu wyczarterowanego samolotu, resztę pokrywają pasażerowie. Do Francji w pierwszym locie przetransportowano 250 osób.

Unia Europejska podkreśla, że na taki powrót do swojego kraju mogą liczyć tylko osoby, u których nie zaobserwowano objawów zarażenia koronawirusem. Zainteresowanie skorzystaniem z Mechanizmu Obrony Ludności wykazała także Polska.

Zobacz także:  Przesyłki z AliExpress: Czy paczki z Chin mogą zawierać śmiertelnego koronawirusa?

 

Michał Tomaszkiewicz
Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.