Mieczysław Morański nie żyje. Jego głosem mówili m.in. Asteriks, Chandler i Barney

28.12.2020 07:59
Mieczysław Morański Fot. DONAT BRYKCZYNSKI/REPORTER/East News

Nie żyje Mieczysław Morański - aktor filmowy i teatralny, który zasłynął użyczaniem głosu postaci Asteriksa. Miał jedynie 60 lat. Co było przyczyną śmierci?

27 grudnia 2020 roku odszedł aktor, którego cała Polska znała dzięki dubbingowaniu wielu kultowych postaci. Nie żyje Mieczysław Morański, który od wielu lat użyczał głosu między innymi Asteriksowi. Miał 60 lat. Przyczyną śmierci były powikłania spowodowane koronawirusem.

Mieczysław Morański nie żyje - Asteriks od lat mówił jego głosem

O śmierci Morańskego poinformowała na swoim Facebooku Kamila Boruta.

Aktorka napisała zwięzłe słowa pożegnania, ale w jednym z komentarzy pod postem zdradziła, że Morański zmarł przez COVID-19. Boruta nie była jedyną osobą, która doniosła o smutnej wieści. Aktor od lat był związany z teatrem Rampa. Dyrektor placówki, Piotr Furman, również zamieścił na Facebooku post na temat śmierci Morańskiego.

Mieczysław Morański urodził się 21 stycznia 1960 roku w Warszawie. Był aktorem teatralnym, filmowym, telewizyjnym i dubbingowym. Zadebiutował w 1982 roku w musicalu Bertolta Brechta "Opera za trzy grosze" na deskach Teatru Nowego w Warszawie. Rok później skończył Wydział Aktorski PWST w Warszawie. Grał między innymi w Teatrze Polskim w Warszawie oraz Teatrze Dramatycznym. W 1993 roku na XXVIII Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Małych Form w Szczecinie otrzymał nagrodę za rolę Kubusia w "Kubusiu Fataliście".

Polecamy

Grał w takich produkcjach jak "Plebania", "Pieniądze to nie wszystko", "Daleko od noszy", "Klan", "Ojciec Mateusz" czy "Ranczo". Jednak najbardziej znany był ze swojego głosu, którego od ponad 30 lat udzielał w nie tylko animowanych filmach i serialach.

Jego najsłynniejszą rolą głosową była postać Asteriksa, którą dubbingował od roku 1999 w filmie "Asterix i Obelix kontra Cezar". Poza tym Morańskiego usłyszeć można między innymi w takich tytułach, jak "Flintstonowie" (Barney), "Smerfy", "Łebski Harry", "Garfield i przyjaciele", "X-Men", "Iron Man: Obrońca dobra", "Spider-Man", "Przyjaciele" (Chandler), "Freakazoid!", "Chojrak, tchórzliwy pies", "Mroczne przygody Billy’ego i Mandy", "Ach, ten Andy!", seria "Gwiezdne Wojny" (Jar-Jar Binks), seria "Harry Potter" (profesor Flitwick) czy seria "Toy Story" (Cienki).

Sergiusz Kurczuk
Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.