Pogoda
28.06.2016 14:12

Na granicy USA sprawdzą konto na Facebooku

Na formularzach wypełnianych przez osoby przekraczające granicę USA mogą się znaleźć nowe pola  - obok pytania o wspieranie organizacji terrorystycznych znajdzie się miejsce na wpisanie identyfikatorów z Facebooka, Twittera i innych sieci społecznościowych.

Na granicy USA sprawdzą konto na Facebooku
foto: www.cbp.gov

W propozycji nowelizacji przepisów złożonych przez amerykański Departament Bezpieczeństwa Krajowego podanie danych dotyczących kont zostało określone jako dobrowolne. Wypełnienie deklaracji, na których może znaleźć się nowa rubryka, jest dla obcokrajowców obowiązkowe.

Punkt dotyczący Facebooka, Twittera i Naszej Klasy miałby brzmieć następująco:

"

Please enter information associated with your online presence—Provider/Platform—Social media identifier / Proszę podać informacje związane z działalnością w internecie – Dostawca / Platforma – Identyfikator w serwisie. "

Propozycja będzie rozważana w ciągu następnych miesięcy, służby wiedzą już jednak dokładnie, do czego będą wykorzystywać zebrane informacje.

"

Zbieranie danych o mediach społecznościowych polepszy istniejący proces badawczy i dostarczy Departamentowi Bezpieczeństwa Krajowego większą przejrzystość i widoczność możliwych nikczemnych działań przez udostępnienie dodatkowych narzędzi do analizy danej sprawy. "

Pomysł na zwiększenie inwigilacji przybywających do USA osób powstał po krytyce, jakiej zostały poddane służby w sprawie strzelaniny w San Bernardino - tej samej, po której próbowano zmusić Apple do odblokowania iPhone’a należącego do terrorysty.

Jeden ze sprawców opublikował oświadczenie w sprawie zamachu na Facebooku. Jak się okazało, w wiadomościach przesyłanych za pomocą serwisu dyskutowane były także szczegóły związane z planowanym atakiem – i to zanim jeszcze zamachowcowi przyznano wizę.

Brak jest deklaracji, jak ma wyglądać analiza kont w serwisach społecznościowych osób chcących wybrać się do USA. Samo sprawdzenie profilu – szczególnie, jeśli użytkownik nie ma zwyczaju udostępniania publicznie informacji o sobie – nie zda się amerykańskim służbom na zbyt wiele.

Publikujecie coś głupiego na Facebooku?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele Facebook