Nawet 1500 zł abonamentu RTV dla klientów płatnych telewizji

Michał Tomaszkiewicz
16.06.2017 10:31
Nawet 1500 zł abonamentu RTV dla klientów płatnych telewizji Fot. materiały prasowe

Na klientów płatnych telewizji, którzy o tej pory uchylali się od płacenia abonamentu RTV, mogą czekać dotkliwe kary, przed którymi nie będzie ucieczki - pieniądze zabierze wprost z konta urząd skarbowy.

Zgodnie z projektem nowej ustawy, która ma wejść w życie jeszcze w tym roku, operatorzy telewizji kablowych oraz platform satelitarnych będą musieli przekazać Poczcie Polskiej dane osobowe swoich klientów.

Poczta, która odpowiada za pobór abonamentu RTV, będzie na zasadzie domniemania - skoro dana osoba kupuje dostęp do kanałów telewizyjnych, to musi mieć telewizor, żeby je oglądać - wymagać płacenia daniny na media publiczne.

Początkowo nowe przepisy przewidywały wprowadzenie abolicji i wprowadzenie grubej kreski, tak by każdy potwierdzony i domniemamy właściciel odbiornika TV mógł zacząć płacić abonament z czystym kontem. Takie rozwiązanie nie spodobało się TVP, która wciąż liczy na otrzymanie zaległości (ich wartość szacowana jest nawet na 3 mld zł) - wskutek weta nadawcy bezwarunkowe darowanie win wykreślono z zapisów.

Na abolicję będą mogli liczyć tylko klienci, którzy zapłacą z góry za 6 miesięcy posiadania telewizora. Jeśli tego nie zrobią - Poczta Polska będzie mogła wystosować tytuł wykonawczy do urzędu skarbowego, która ściągnie abonament z ostatnich pięciu lat przez egzekucję w trybie zaległości podatkowych.

Z konta klienta płatnej telewizji, który nie wywiązywał się z obowiązku płacenia abonamentu RTV, może zostać w ten sposób pobrane 1500 zł - ta kwota obejmuje zaległe opłaty, odsetki, oraz koszty przeprowadzenia egzekucji.

Już teraz takich spraw trafia do urzędów skarbowych tysiące, po przekazaniu danych klientów płatnych telewizji Poczcie Polskiej liczba to może sięgnąć milionów.

Zdając sobie z tego sprawę, dostawcy TV głośno protestują przeciwko wprowadzeniu przepisów, starając się zaangażować w sprawę Unię Europejską. Izby gospodarcze zrzeszające kablówki i telewizje satelitarne wysłały już do Brukseli dwa listy z prośbą o pilną interwencję, wskazując nawet na konkretne przepisy, które łamane są przez nową ustawę.

Operatorzy obawiają się, że nowe zasady poboru abonamentu sprawą, że klienci będą masowo rezygnować z ich usług, byle tylko ich dane nie zostały przekazane Poczcie. Jak informują kablówki, ten proces już się rozpoczął - według szacunków, wszystkie platformy mogą stracić nawet 1,5 mln klientów, którzy wyliczą, że bardziej opłaca im się zapłacić karę za zarwanie umowy niż uiszczać dodatkowy abonament RTV.

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.