Nie żyje Darth Vader z oryginalnej trylogii "Star Wars". David Prowse miał 85 lat

29.11.2020 10:54
David Prowse Fot. THIERRY ZOCCOLAN/AFP/East News

Zmarł David Prowse, aktor oraz kulturysta. Do historii przejdzie jako Darth Vader z oryginalnej trylogii "Gwiezdnych wojen". 

O śmierci Davida Prowse'a poinformował jego agent. Aktor i kulturysta jest znany na całym świecie z pierwszej trylogii "Gwiezdnych wojen". W uniwersum "Star Wars" wcielił się w rolę Dartha Vadera.

Nie żyje David Prowse, Darth Vader z "Gwiezdnych wojen"

Prowse miał okazję wcielić się w jednego z najbardziej charakterystycznych złoczyńców w historii kina. Darth Vader to kultowa postać sagi "Gwiezdne wojny", której przemiana od lat budzi niekończące się dyskusje wśród fanów serii na całym świecie.

Polecamy

Aktor pojawił się w legendarnym kostiumie Dartha Vadera na planie "Nowej nadziei", "Imperium kontratakuje" oraz "Powrotu Jedi". Początkowo miał użyczyć postaci nie tylko ciała, ale i głosu, jednak ostatecznie zdecydowano, że ojciec Luke'a Skywalkera będzie przemawiał głosem Jamesa Earla Jonesa.

Nie żyje David Prowse, Darth Vader z oryginalnej trylogii "Star Wars"

David Prowse zmarł 28 listopada 2020 roku. O śmierci aktora poinformował jego agent, Thomas Bowington.

Z wielkim żalem i smutkiem rozdzierającym serce nam i milionom fanów na całym świecie, ogłaszamy, że Dave Prowse zmarł w wieku 85 lat. Chociaż wcielał się w potwory, wszyscy, którzy go znają i z nim pracowali, uważali go za bohatera. Niech moc będzie z nim, zawsze.

Przyczyna śmierci Prowse'a nie jest znana. Wiemy jednak, że w 2009 roku chorował na raka prostaty, a nawet publicznie namawiał mężczyzn do badań. Aktor miał 85 lat.

Poza "Gwiezdnymi wojnami" Prowse zagrał także w "Casino Royale", gdzie wcielił się w potwora Frankensteina. Wystąpił też w "Mechanicznej Pomarańczy", w serialu "Święty", "Doktor Who" czy "The Benny Hill Show". Poza karierą aktorską Prowse był także sportowcem. Reprezentował Anglię w podnoszeniu ciężarów na igrzyskach w latach 60. Dzięki swojej imponującej posturze i przeszło dwóm metrom wzrostu rola Dartha Vadera była dla niego stworzona.

Aktor jest znany również ze swojego głośnego konfliktu z George'em Lucasem, który trwał przez ostatnie 10 lat. Twórca "Star Wars" zabronił Prowse'owi uczęszczać na wydarzenia związane z "Gwiezdnymi wojnami".

Polecamy
Joanna Chojnacka
Joanna Chojnacka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.