Pogoda
08.05.2019 11:15

Nie żyje Jerzy Moes. Aktor znany z serialu "Czterdziestolatek" i filmu "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz" miał 83 lata

W wieku 83 lat odszedł Jerzy Moes. Aktor był znany starszemu pokoleniu widzów z takich produkcji jak "Czterdziestolatek", "Dom", "Poszukiwany, poszukiwana", czy "Ściana".

Jerzy Moes
foto: kadr z filmu Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz

Smutna wiadomość dla miłośników dawnych polskich produkcji. 28 kwietnia 2019 roku odszedł Jerzy Moes, którego twarz powinna być dobrze znana widzom takich seriali i filmów jak "Czterdziestolatek" czy "Poszukiwany, poszukiwana". Aktor miał 83 lata.

Najlepsze polskie komedie
Najlepsze polskie komedie
Przeczytaj także TOP 25: Najlepsze polskie komedie w historii

Nie żyje Jerzy Moes - miał 83 lata

Informację o śmierci aktora przekazała Związek Artystów Scen Polskich w oficjalnym oświadczeniu, które pojawiło się na stronie internetowej ZASP.

"

Z żalem żegnamy Jerzego Moesa, naszego Kolegę związanego z ZASP-em od niemal pół wieku, aktora filmowego, radiowego, telewizyjnego oraz Teatrów Dolnośląskich Jelenia Góra-Wałbrzych, im. Stefana Żeromskiego Kielce-Radom, Dramatycznych i Rozmaitości we Wrocławiu, Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, Operetki Śląskiej w Gliwicach, Płockiego oraz warszawskich: Dramatycznego, Ateneum im. Stefana Jaracza oraz Ziemi Mazowieckiej. "

Urodził się 29 września 1935 w Warszawie. Jego pierwszą rolą była postać Lindego z teatralnej adaptacji "W pustyni i w puszczy" pod tytułem "Staś i Nel" w reżyserii Zuzanny Łozińskiej. Wkrótce zaczął pracę przed kamerą. Moes mimo że głównie występował w rolach epizodycznych, wiele z nich zostało zapamiętanych przez widzów. Jedna z nich pochodzi z komedii Stanisława Barei z 1978 roku pod tytułem "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz".

W dorobku aktora znajduje się niezliczona ilość ról filmowych i serialowych. Moes zadebiutował w 1959 roku w dramacie Andrzeja Wajdy pod tytułem "Lotna". Inne kinowe produkcje z udziałem Moesa to między innymi "Potop", "Brunet wieczorową porą", brytyjski film inspirowany słynną płytą Pink Floyd pod tytułem "Ściana", "Pan Kleks w kosmosie", "Ryś" czy "Rewers". Bardziej rozpoznawalny był dzięki rolom w kultowych serialach: "Karino", "Alternatywy 4", "Dom", "07 Zgłoś się", "Polskie drogi" i "Awantura o Basię". W 2017 roku wystąpił również w "Barwach szczęścia". Ostatnią kreacją Moesa była rola pana Leona w dramacie Andrzeja Jakimowskiego "Pewnego razu w listopadzie" z 2017 roku.

>>Zobacz też: Odwiedź miejsca, w których rozgrywała się akcja serialu "Zmiennicy". Fani stworzyli interaktywną mapę Google<<

Sergiusz Kurczuk
Tagi: News polskie filmy