Pokazała „kocham cię” w języku migowym. Radni PiS oskarżyli ją o propagowanie satanizmu

05.03.2020 11:47
Pokazała „kocham cię” w języku migowym. Radni PiS oskarżyli ją o propagowanie satanizmu Fot. materiały prasowe Biblioteki Publicznej w Piasecznie

Na plakacie promującym spotkanie z blogerką Weroniką Szymańską, znaną pod pseudonimem Billie Sparrow, znalazł się gest oznaczający „kocham cię” w amerykańskim języku migowym. Radni PiS domagali się odwołania wydarzenia ze względu na promowanie satanizmu.

Weronika Szymańska studiuje filologię polskiego języka migowego na Uniwersytecie Warszawskim i nie waha się używać wiedzy, jaką zdobywa na uczelni. Na plakacie zachęcającym do wzięcia udziału w spotkaniu w Bibliotece Publicznej w Piasecznie pokazała gest „kocham cię”, używany powszechnie do wyrażania swoich uczuć, a nawet wzajemnego pozdrawiania się głuchych.

Znak łączy w sobie litery „I”, „L” oraz „Y”, co traktowane jest jako skrót od „I Love You”. To czułe wyznanie zostało potraktowane przez radnych PiS jako podejrzane i gorszące. Lokalni politycy wystosowali do samorządu interpelację, w której apelowali o zakazanie imprezy.

Przeczytaj także

Radni Prawa i Sprawiedliwości zareagowali na skargę jednego z mieszkańców, który na plakat reklamujący spotkanie natknął się w CEM. Paweł Poncyljusz, jeden z sygnatariuszy interpelacji, tak uzasadniał swoje postępowanie:

Podpisałem interpelację na prośbę mieszkańca, który nam przedstawiał, że to jest znak satanistyczny i jego dziecko bało się jeździć windą.

W złożony piśmie można między innymi wyczytać, że tłumaczenie iż gest nie jest satanistyczny ani okultystyczny „całkowicie kłóci się ze stanowiskiem Kościoła”.

Pokazała „kocham cię” w języku migowym. Radni PiS oskarżyli ją o satanizm

W treści interpelacji wyraźnie zaznaczono, że żyjemy w państwie katolickim i na takie gesty nie ma u nas miejsca (zachowaliśmy pisownię oryginału):

Moją interpelację piszemy na prośbę mieszkańców, którzy są zaniepokojeni przez Centrum Multimedialne w Piasecznie treści o podłożu okultystycznym. Jeden z mieszkańców zgłosił mi sprawę zauważył, że na plakatach reklamujących przyjazd młodzieżowej blogerki do Piaseczna widnieje satanistyczny symbol, który propaguje wspomniana osoba… Przyjęto też tłumaczenie, że w rzeczywistości to nie jest symbol satanistyczny i okultystyczny co jednak całkowicie kłoci się ze stanowiskiem Kościoła w tym temacie. Chciałabym jako radna zwrócić uwagę na to, aby w przyszłości wydawanie gminnych pieniędzy odbywało się z większą rozwagą co do treści jakie mają być dzięki tym pieniądzom propagowane. Żyjemy w państwie katolickim , w którym zdecydowana większość społeczeństwa sprzeciwia się jednoznacznie propagowaniu symboli związanych z okultyzmem.

Radnych ani oburzonych mieszkańców nie przekonał do końca nawet fakt, że identycznego gestu używał papież Franciszek podczas spotkań z niesłyszącą młodzieżą.

Do spotkania ostatecznie doszło bez przeszkód w ustalonym terminie. Na prośbę blogerki brał w niej udział tłumacz języka migowego.

Zobacz także: Podczas Wielkiego postu trollowań hucznych nie urządzać. Papież Franciszek zaapelował do wiernych

 

Michał Tomaszkiewicz
Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.