Pogoda
19.08.2020 13:03

Powstały przezroczyste publiczne toalety. Wbrew pozorom dają komfort i poczucie bezpieczeństwa

W tokijskich parkach stanęły przezroczyste... toalety. Transparentne ściany umożliwiają przyszłym użytkownikom sprawdzenie czystości pomieszczeń.

Toalety w Tokio
foto: Rex Features/East News

W parkach w Tokio pojawiły się kolorowe, przezroczyste "klocki". Ze względu na nowoczesny design z daleka można pomylić je z coraz częściej używaną w sztuce ciekawą instalacją. Jednak kiedy podejdziemy bliżej zauważymy, że mamy do czynienia z... publicznymi toaletami.

Przezroczyste toalety w parkach w Tokio

Pomieszczenia są wykonane z transparentnego materiału, co może wielu przypominać senne koszmary, w których ktoś obserwuje nasze poczynania w toalecie. Wychodek ma być przecież miejscem relaksu i takim, gdzie doznajemy upragnionej ulgi. Skąd więc pomysł na stworzenie przezroczystych ścian publicznych toalet?

Lubuskie. Pijany mężczyzna niszczył groby
Lubuskie. Pijany mężczyzna niszczył groby
Przeczytaj także Lubuskie. Pijany mężczyzna niszczył groby

Okazuje się, że transparentność to jedna z wielu cech budynków postawionych w tokijskich parkach. Zostały one stworzone przez zdobywcę nagrody Pritzkera, architekta Shigeru Bana i kilkunastu innych czołowych projektantów. Toalety są wykonane z kolorowego, "inteligentnego" szkła, które traci przezroczystość, kiedy ktoś jest w środku.

Rex Features/East News

Transparentne ściany wbrew pozorom mają służyć komfortowi i bezpieczeństwu mieszkańców. Dzięki swojemu wyglądowi ozdabiają parki i oświetlają je wieczorami, a przez to, że są przezroczyste można między innymi ocenić ich stan czystości bez wchodzenia do środka. Twórcy podkreślają również, że publiczne toalety zwykle budzą niepokój, ich projekt ma dawać poczucie bezpieczeństwa.

Przez to, że zwykle publiczne wychodki są zamknięte i zabudowane, nigdy nie wiemy, czy nie czai się w nich ktoś, kto może chcieć zrobić nam krzywdę. Przezroczyste ściany rozwiązują problem.

Koronawirus w sklepach
Koronawirus w sklepach
Przeczytaj także Polskie sklepy wycofały się z wymogu noszenia maseczek. Gdzie przepis już nie obowiązuje?