Pogoda
25.01.2019 17:03

Paraliż senny: co to, kiedy występuje i jak go wywołać?

Paraliż senny to stan, w którym jesteśmy w pełni świadomi tego, co się wokół nas dzieje, ale nie jesteśmy w stanie ruszyć się ani krzyczeć.

paraliż senny
fot: shutterstock

Chyba każdy kiedyś słyszał o paraliżu sennym. Ludzie, którzy doświadczają tego stanu często widzą dziwne, tajemnicze postaci. Niekiedy to, co rejestruje ich mózg podczas paraliżu, tak bardzo ich przeraża, że boją się zasypiać i martwią się, że to dziwaczne zjawisko znowu je dopadnie. Czym jest porażenie senne, kiedy występuje i jak je wywołać? Odpowiadamy na najczęstsze pytania i opowiadamy co nieco więcej o tym ciekawym zjawisku.
ZOBACZ TEŹ: 5 najstraszniejszych cmentarzy na świecie. Oto nawiedzone miejsca, w których straszy

Paraliż senny: co to?

Według mitologii słowiańskiej to, co powoduje u nas paraliż w trakcie snu, to nic innego jak... Zmora, czyli istota pół demoniczna, dusza człowieka żyjącego lub zmarłego. Najczęściej wyobrażano sobie ją jako kobietę o długich nogach i przezroczystym ciele, która przypomina widmo. Legendy głosiły, że demon siada śpiącemu człowiekowi na klatce piersiowej i utrudnia oddychanie.

Paraliż senny to stan, w którym mięśnie są porażone, a umysł jest świadomy. Dzięki paraliżowi mięśni nie wstajemy i nie biegamy, kiedy uciekamy przed kimś we śnie. W czasie paraliżu jedyne mięśnie, nad którymi mamy kontrole to mięśnie oddechowe i mięśnie gałek ocznych. Chociaż czasami osoby, które doświadczają paraliży skarżą się, że ciężko im się oddycha i ledwo nabierają powietrza.

Jakie są objawy paraliżu sennego? Przede wszystkim całkowity lub częściowy bezwład ciała. Bardzo często zdarza się, że towarzyszy nam strach, przerażenie i ogarniające uczucie bezsilności. Mogą wystąpić również halucynacje słuchowe, wzrokowe i dotykowe. Osoby, które doświadczyły paraliżu często zarzekają się, że widziały istoty zmarłe lub obcych. Zdarza się, że wyczuwają czyjąś obecność w pobliżu.

ZOBACZ TEŻ: Dzieci z kryształowymi oczami. Kim są i jakie niespotykane zdolności posiadają?

Paraliż senny: kiedy występuje?

Porażenie jest całkiem naturalną sprawą dla naszego organizmu i występuje gdy wchodzimy w fazę REM. To właśnie wtedy śnimy najintensywniej. Czym jest faza REM? To jedna z faz snu, w której występują szybkie ruchy gałek ocznych i bardzo wysoka aktywność mózgu. To wtedy śnimy. Faza snu trwa od 90 do 100 minut. To jednak nie oznacza, że paraliż senny trwa właśnie tyle. Porażenie trwa zazwyczaj od kilkunastu sekund do paru minut. Zdarzały się jednak przypadki, w których człowiek wybudzał się dopiero po 15 minutach.O paraliżu przysennym mówimy wtedy, kiedy niedowład ciała towarzyszy gwałtownemu wybudzaniu się z fazy snu lub gdy nie doszło jeszcze do utraty świadomości. Właśnie w trakcie paraliżu jesteśmy w pełni świadomi, ale nie możemy się poruszyć ani niczego powiedzieć.

ZOBACZ TEŻ: Domowy monitoring uchwycił ducha. Nagranie przeraziło internautów

Paraliż senny: czy jest groźny?

Nie, paraliż senny nie jest niebezpieczny, ale może być objawem narkolepsji. Jeśli do porażeń dochodzi zbyt często, warto udać się do lekarza, który wykona odpowiednie badania. Czym jest narkolepsja? To zaburzenie snu, które objawia się zasypianiem kilka razy w ciągu dnia. Ani przyczyny porażenia sennego ani przyczyny choroby, której mogą być objawem, nie są w pełni poznane.

Paraliż senny: jak przetrwać?

Zdecydowana większość ludzi nie wie, jak reagować w momencie paraliżu. Osoby często ze strachu próbują się ruszać, krzyczeć, a także skarżą się na problem z oddychaniem. Takie reakcje jeszcze bardziej pogarszają sprawę. Jedynie układ oddechowy nie jest dotknięty paraliżem. Zaleca się brać głębokie wdechy i wydechy, które przyspieszą całkowite wybudzenie. Oczywiście zachowanie spokoju jest ostatnią rzeczą, o której się myśli, kiedy w pokoju wyczuwa się obecność innych osób lub widzi się jakieś postaci. Najlepiej jednak tłumaczyć sobie, że to tylko halucynacje.

Paraliż senny: jak wywołać?

Chociaż wiele osób przerażają paraliże, znajdzie się grupa pasjonatów tego typu zjawisk. Według nich porażenie przysenne pozwala nabyć umiejętność przechodzenia ze stanu czuwania w świat marzeń i kreować senne wizje. Należy ułożyć się w dowolnej pozycji i nie ruszać się, ale przede wszystkim najważniejsze jest zrelaksowanie się. W pewnym momencie powinny zacząć się pojawiać hipnagogi w postaci historyjek, czyli wyraziste wyobrażenia wzrokowe albo słuchowe. Należy utrzymać ten stan i nie ruszać się. W pewnym momencie odczucia powinny się nasilić. Kiedy stan się pogłębi powoli zaczniesz wchodzić w paraliż przysenny.

Osoby, które praktykują tę technikę uważają, że metoda świadomego wchodzenia w paraliż jest o wiele delikatniejsza i przyjemniejsza niż ta, która pojawia się w trakcie snu, wbrew naszej woli. Szalenie ważne jest stosowanie tej techniki tylko i wyłącznie, kiedy odczuwamy senność, twierdzą zwolennicy tego stanu.

NIE PRZEGAP:

Karolina Woźniak
Tagi: Archiwum Tajemnic