28.03.2019 15:43

Gra Judgment po skandalu z narkotykami stała się hitem

Nic nie robi grom takiej reklamy, jak odrobina kokainy. Na jej zażywaniu został przyłapany jeden z aktorów głosowych gry Judgment – po deklaracji Segi o wycofaniu tytułu ze sprzedaży gracze błyskawicznie wykupili 97% wyprodukowanych kopii.

Judgment
foto: kadr z wideo

Japonia to kraj, w którym najważniejsze są zasady. Osoby publiczne muszą tam być kryształowo czyste – gdy więc Pierre Taki, aktor użyczający głosu jednej z postaci w grze Judgment (rozgrywającej się w uniwersum Yakuzy) został przyłapany na zażywaniu narkotyków, Sega natychmiast poinformowała o zerwaniu współpracy i odżegnała się od wszystkich projektów, w których brał udział Taki.

Najważniejszą z konsekwencji skandalu miało być wycofanie gry ze sprzedaży – tytuł dostępny jest w Japonii, premiera europejskich i amerykańska szykowana była na czerwiec 2019. Okazało się, że koszmar Segi zamienił się w piękny sen – gdy zabrano się za sprawdzanie, ile kopii gry trzeba będzie wycofać ze sklepów, nie znaleziono prawie żadnej.

Szef Segi przyznał, że po aferze sprzedaż Judgment znacznie wzrosła – gracze spieszyli się, żeby dorwać tytuł dopóki był jeszcze dostępny. Szał był tak duży, że gra stałą się trzecim co do popularności tytułem zamawianym na Amazonie.

Sega Judgment
Sega Judgment
Przeczytaj także Sega wycofuje potencjalny przebój, bo aktor został przyłapany na zażyciu kokainy

Judgment hitem sprzedażowym po aferze z kokainą

W efekcie wyprzedano 97% kopii Judgment. Sega, jak się okazało, nie była jednak tym faktem do końca zachwycona.

Wydawnictwo stwierdziło, że wolałoby, żeby zainteresowanie tytułem wynikało z jego jakości, a nie ze skandali wywoływanych przez związanych z nim celebrytów. Po cichu szefowie studia przyznają jednak, że są zadowoleni z obrotu sytuacji.

Czy zamieszanie wokół gry na japońskim rynku wpłynie na jej popularność na zachodzie? Premiera Judgment, mimo wcześniejszych zapowiedzi, wydaje się być niezagrożona – Sega zdąży ze zmienieniem wyglądu bohatera oraz z nagraniem jest kwestii przez innego aktora.

Zobacz także: >> Co zastępuje narkotyki na planie filmowym?  <<

Katalizatorem dla popularności tytułu w Japonii okazał się być skandal i groźba wycofania gry ze sprzedaży – takiej reklamy Judgment w Europie i Stanach zapewne nie będzie. Sega odżegnuje się ponadto (przynajmniej oficjalnie) od chęci stworzenia kontynuacji gry.

A Wy jak zareagowalibyście na wieść o wycofaniu gry ze sprzedaży po skandalu?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Gry