TOP 13: Najlepsze filmy o kosmosie i kosmonautach

13.03.2019
Aktualizacja: 24.04.2019 13:22
Filmy o kosmosie, Foto: Shutterstock|undefined Fot. Filmy o kosmosie, Shutterstock

Kosmos wciąż zalicza się do ulubionych tematów filmowców, niezależnie od gatunku. Filmów, których akcja rozgrywa się w przestrzeni kosmicznej powstało całe multum. Które z nich uznaliśmy za najlepsze?

Komos nas intryguje. Jest fascynujący, tajemniczy i nieskończony. Nic więc dziwnego, że filmowi twórcy co rusz umieszczają akcję swoich dzieł właśnie w przestrzeni kosmicznej. Robią to rzecz jasna z różnorakim skutkiem. My dziś skupimy się na tych udanych produkcjach o kosmosie.

TOP13: Najlepsze filmy o kosmosie

Przyznajemy, że wybór nie należał do łatwych, bowiem wyłowienie raptem 13 tytułów spośród setek świetnych filmów jest zadaniem niemalże niewykonalnym. Ale udało się i efekt znajdziecie poniżej. Przedstawiamy 13 najlepszych filmów o kosmosie.

Przeczytaj także

1. "Interstellar" (2014), reż. Christopher Nolan

Popularny film Christophera Nolana. Okazuje się, że zmiany klimatyczne na naszej planecie już wkrótce uniemożliwią na niej dalsze życie. Na szczęście grupie naukowców udaje się odkryć tunel czasoprzestrzenny, dzięki któremu mogą wyruszyć na poszukiwania nowego domu. W trakcie seansu jesteśmy świadkami kosmicznej wyprawy, której stawką jest przyszłość naszej cywilizacji i która bohaterów kosztować będzie znacznie więcej, niż byliby gotowi poświęcić. Gdy odrzucimy warstwę melodramatyczną i pseudonaukowy bełkot, otrzymujemy prawdziwie epicki kosmiczny spektakl z niezwykle realistyczną stylistyką. Prawdziwa wizualna uczta.

Zobacz też: >> Wszystkie filmy Christophera Nolana w Szczerym Zwiastunie <<

2. "Obcy - 8. pasażer Nostromo" (1979), reż. Ridley Scott

W kosmosie nikt nie usłyszy twojego krzyku.

Film będący żelazną klasyką połączenia kina grozy z science fiction prezentuje nieco inną wizję przestrzeni kosmicznej, niż reszta filmów w tym zestawieniu. W dziele Ridleya Scotta kosmos nie jawi się jako ciekawa i kolorowa przestrzeń, a mroczna i złowieszcza otchłań pełna grozy i tajemnic. Badany przez bohaterów księżyc Acheron LV-426 w niczym nie przypomina kolorowych planet znanych nam z "Gwiezdnych Wojen", czy filmów Marvela. Jest posępnym miejscem, rodem z sennego koszmaru.

Zobacz też: >> "Obcy": powstanie animowany serial dla dorosłych widzów <<

3. "Grawitacja" (2013), reż. Alfonso Cuarón

Film o kosmosie z największą liczbą Oscarów w tym zestawieniu, zdobył ich bowiem aż siedem. W tym przypadku nie mamy do czynienia z ratowaniem ludzkości, czy mrożącymi krew w żyłach zakątkami kosmosu i kryjącymi się tam potworami, lecz wrażenie wciąż jest ogromne. Gdy szczątki satelity niszczą ich statek kosmiczny, dwójka bohaterów podejmuje desperacką walkę o przetrwanie. Z uwagi na to, że większość akcji dzieje się na orbicie okołoziemskiej, możemy przez niemalże półtorej godziny podziwiać piękno kosmosu i naszej planety. Choć film jest chwilami mało realistyczny to trzyma w napięciu do samego końca.

Zobacz też: >> Top 10: Rockowe utwory z kosmosu <<

4. "2001: Odyseja kosmiczna" (1968), reż. Stanley Kubrick

Arcydzieło Stanleya Kubricka oparte na prozie Arthura C. Clarke'a, czyli absolutny klasyk, którego nie mogło zabraknąć w naszym zestawieniu. "Odyseja kosmiczna" to dzieło kultowe, które po dziś dzień stanowi inspirację dla wielu twórców. Przełomowy, nowatorski, inteligentnie podchodzący do gatunku film, którego nie da się streścić. To po prostu trzeba obejrzeć.

5. "Marsjanin" (2015), reż. Ridley Scott

Kolejne dzieło Ridleya Scotta w naszym zestawieniu, tym razem to jednak film o kosmosie w znacznie lżejszym i bardziej optymistycznym wydaniu. Ekranizacja powieści Andy'ego Weira opowiada o astronaucie pozostawionym na Marsie po nieudanej ekspedycji. Mężczyzna walczy o przetrwanie, zachowując przy tym dystans do całej sytuacji i spore pokłady poczucia humoru, dzięki czemu jego zmagania ogląda się z prawdziwą przyjemnością. Podziwianie piękna Czerwonej Planety i solidna dawka śmiechu w jednym.

6. "Apollo 13" (1995), reż. Ron Howard

Film o kosmosie z Tomem Hanksem w roli głównej, czyli prawdziwy przepis na sukces. Przedstawia on prawdziwą historię misji statku kosmicznego Apollo 13 z 1970 roku. Miał być to rutynowy lot, a skończyło się na desperackiej walce o życie załogi i próbach sprowadzenia ich z powrotem na Ziemię.

7. "Raport z Europy" (2013), reż. Sebastián Cordero

Klaustrofobiczne i realistyczne kino science fiction, w którym obserwujemy misję na satelitę Jowisza – tytułową Europę, której celem jest poszukiwanie obcych form życia. Film o kosmosie, który brak fajerwerków wizualnych rekompensuje naciskiem na wiarygodność. W ramach ciekawostki nadmienimy, że w jednej z głównych ról wystąpiła polska aktorka, Karolina Wydra.

Zobacz też: >> 10 najlepszych rockowych utworów o kosmosie <<

8. "Zagubieni w kosmosie" (1998), reż. Stephen Hopkins

Remake serialu o tym samym tytule, emitowanego w latach 1965-1968. W 2018 roku platforma Netflix wyprodukowała nowszą, również serialową wersję. "Zagubieni w kosmosie" to film przygodowy, opowiadający historię rodziny Robinsonów, która wyrusza w przestrzeń kosmiczną w celu kolonizacji nowej planety. Coś oczywiście idzie nie tak jak powinno i rodzinka trafia w odległe i niezbadane rejony kosmosu.

9. "Autostopem przez galaktykę" (2005), reż. Garth Jennings

Ekranizacja powieści Douglasa Adamsa, a przy okazji remake mini serialu z 80. o tym samym tytule. Głównym bohaterem tego zwariowanego filmu o kosmosie jest Arthur Dent, który właśnie się dowiedział, że Ziemia wkrótce zostanie zniszczona. Jakby tego było mało jego najlepszy przyjaciel okazuje się być kosmitą. Wspólnie rozpoczynają międzygalaktyczną podróż, która rozwiąże największe tajemnice Wszechświata. W obsadzie znaleźli się między innymi Martin Freeman, Sam Rockwell, Bill Nighy i John Malkovich.

10. "Moon" (2009), reż. Duncan Jones

Ten film o kosmosie z Samem Rockwellem w roli głównej jest zdecydowanie najbardziej kameralnym tytułem na naszej liście (żeby nie powiedzieć przyziemnym). Głównym bohaterem jest tu Sam Bell, który już od trzech lat samotnie zamieszkuje bazę na Księżycu, a do towarzystwa ma jedynie superinteligentny komputer imieniem Gerty (któremu głosu udzielił Kevin Spacey). Gdy zbliża się upragniony koniec służby Sam dokonuje zaskakującego odkrycia – poza nim i Gertym na stacji przebywa ktoś jeszcze.

11. "Kontakt" (1997), reż. Robert Zemeckis

Film o kosmosie z Jodie Foster i Matthew McConaugheyem w rolach głównych. Ellie od lat jest zafascynowana pozaziemską cywilizacją, do tego stopnia, że podchodzi to wręcz pod obsesję. Pewnego dnia otrzymuje sygnał radiowy dochodzący z odległej gwiazdy, który zawiera plany pojazdu, zdolnego przetransportować swoich pasażerów w dowolne, nawet najbardziej odległe miejsce w kosmosie. Bohaterka rzecz jasna upiera się, że to ona powinna być pierwszą osobą, która wsiądzie na pokład owego pojazdu i nawiąże kontakt z obcą cywilizacją.

12. "Star Trek: W nieznane" (2016), reż. Justin Lin

Jedna z odsłon kultowej serii science fiction. Tym razem kapitan Kirk wraz z załogą odbywa pięcioletnią misję, w trakcie której natrafia na wrogo nastawioną rasę, której dowodzi złowrogi Krall (w tej roli Idris Elba).

Zobacz też: >> Religia vs kosmici. Czy święte obrazy skrywają prawdę o UFO? <<

 

Natalia Nowecka|undefined
Natalia Nowecka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.