Top 17: Najlepsze filmy o narkotykach i narkomanach

16.04.2019
Aktualizacja: 22.01.2020 12:35
Foto: materiały prasowe|undefined Fot. materiały prasowe

Narkotyki są dość popularnym motywem w kinematografii. Filmów poruszających ich temat, na wiele rozmaitych sposobów, powstała cała masa. Które z nich uznaliśmy za warte obejrzenia?

Narkotyki i narkomania to motyw często występujący w filmach sensacyjnych i gangsterskich, gdzie zobaczyć możemy dosłownie całe góry kokainy i innych tego typu używek. My jednak skupimy się na filmach traktujących stricte o narkotykach i osobnikach od nich uzależnionych.

Filmy o narkotykach i narkomanach

Jeśli interesuje was temat narkomanii i narkotyków, przedstawiamy listę filmów podejmujących tę tematykę. Znajdziecie tutaj zarówno ciężkie i mroczne dramaty, jak i lekkie i zabawne komedie.

Przeczytaj także

1. "Requiem dla snu" (2000), reż. Darren Aronofsky

Jeden z tych filmów, po obejrzeniu których nie będziesz już tym samym człowiekiem. Obraz przez wielu uznawany za absolutne arcydzieło, bardzo mocny i poruszający. Jest to historia czwórki bohaterów, którzy wpadają w sidła uzależniania od narkotyków. Mamy tu do czynienia z naturalistycznym obrazem upadku człowieczeństwa i zatrważającym realizmem.

2. "My, dzieci z dworca Zoo" (1981), reż. Uli Edel

Wstrząsająca ekranizacja pamiętników Christiane F., która w bezkompromisowy sposób przedstawia prawdziwe oblicze narkomanii i jej wpływu na życie młodych ludzi. Jest to historia 12-letniej Christiane, która mieszka w szarym blokowisku w Berlinie Zachodnim. W ramach sposobu na zabicie nudy i ucieczkę od rodzinnych problemów, młoda dziewczyna popada w sidła heroiny. Choć film mocno trąci amatorstwem i niskim budżetem, z uwagi na siłę przekazu i dosadność, musiał znaleźć się na drugim miejscu naszego zestawienia.

3. "Trainspotting" (1996), reż. Danny Boyle

Jeden z najgłośniejszych filmów lat 90., znajdujący się na pograniczu ciężkiego dramatu i absurdalnej komedii. Jest to historia szkockiego narkomana imieniem Mark Renton (w tej roli Ewan McGregor), który po wielu nieudanych próbach, postanawia skończyć z nałogiem raz na zawsze. W tym celu przenosi się do innego miasta, gdzie poznaje dziewczynę, w której się zakochuje. Jednak dawni kumple od strzykawki nie dadzą o sobie tak łatwo zapomnieć.

Zobacz też: >> Turner i Williams ćpały na planie "Gry o tron" <<

4. "Las Vegas Parano" (1998), reż. Terry Gilliam

Surrealistyczny komedio-dramat z Johnnym Deppem i Benicio del Toro w rolach głównych. Akcja filmu umiejscowiona jest w 1971 roku i przedstawia historię dwóch mężczyzn, którzy wyruszają do Las Vegas. Po drodze nie stronią od alkoholu i narkotyków. Produkcja ma silnie psychodeliczny klimat i przedstawia szalone wizje i zachowania głównych bohaterów, spowodowane działaniem zmieszanych ze sobą narkotyków.

5. "The Doors" (1991), reż. Oliver Stone

Produkcja biograficzna, przedstawiająca historię legendy muzyki, Jima Morrisona, od momentu założenia kapeli The Doors aż do chwili jego przedwczesnej śmierci w wieku 27 lat. Oliver Stone przedstawia Morrisona zarówno jako wybitnego muzyka, jak i wiecznie odurzonego alkoholem i narkotykami egoistę, niszczącego nie tylko siebie, ale również swoich bliskich.

Zobacz też: >> Jak brzmią utwory The Doors zagrane na drzwiach? <<

6. "Odmienne stany świadomości" (1980), reż. Ken Russell

Bardzo ciężki dramat z elementami science fiction. Traktuje on o naukowcu, który przeprowadza na samym sobie eksperyment przy użyciu silnego, halucynogennego narkotyku. Z czasem badanie wymyka się spod kontroli i przeistacza we wstrząsającą podróż w głąb umysłu skrzywionego narkotykami.

7. "Szkolny chwyt" (2006), reż. Ryan Fleck

Niedoceniony dramat o narkotykach z Ryanem Goslingiem w roli głównej. Przedstawia on historię uzależnionego od narkotyków nauczyciela historii, który nawiązuje wyjątkową przyjaźń z jedną ze swoich uczennic. Dziewczyna postanawia pomóc mężczyźnie wyjść z wyniszczającego go nałogu.

8. "Human Traffic" (1999), reż. Justin Kerrigan

Film przedstawia 48. godzin z życia pięciorga przyjaciół, którzy ciężki tydzień w pracy rekompensują sobie weekendowymi szaleństwami w klubach. "Human Traffic" określany jest potocznie jako film-impreza, który skonstruowany został tak, aby widz jak najgłębiej wczuł się w przedstawianą sytuację. Zaczynamy sielankowym piątkowym popołudniem, zwiastującym nadchodzący weekend, przechodzimy przez szalone imprezy mocno zakrapiane rozmaitymi używkami, by skończyć z potężnym kacem i narkotykowym zjazdem.

9. "Narkomani" (1971), reż. Jerry Schatzberg

Chwilami nieco naiwny, ale mimo wszystko prawdziwy obraz narkotykowego społeczeństwa w jednym z najmocniejszych amerykańskich filmów czasów lat siedemdziesiątych. Główną bohaterką jest tutaj Helen, która po przyjeździe do Nowego Jorku związuje się z miejscowym handlarzem narkotyków, Bobbym (w tej roli Al Pacino).

Zobacz też: >> Chcesz zostać dilerem narkotyków? Na iPhonie jest do tego aplikacja <<

10. "Easy Rider" (1969), reż. Dennis Hopper

Historia dwóch kalifornijskich hipisów, którzy po sprzedaniu większości towaru sprowadzonego z Meksyku postanawiają wyruszyć w podróż na motocyklach. Startem jest Los Angeles, metą zaś Nowy Orlean. Po drodze nie stronią od różnej maści narkotyków i dziewcząt.

11. "Wkraczając w pustkę" (2009), reż. Gaspar Noé

Film przedstawia historię rodzeństwa, Oscara i Lindy. On jest dilerem narkotykowym, ona zaś striptizerką. Gdy Oscar zostaje postrzelony przez policję, w wyniku czego umiera, jego duch pozostaje w świecie żywych. Wszystko z powodu obietnicy złożonej siostrze, że nigdy jej nie opuści.

12. "Candy" (2006), reż. Neil Armfield

Historia studentki sztuki (tytułowej Candy) i młodego poety Dana, którzy nawiązują romans. Wkrótce ich młodzieńcza miłość wystawiona zostaje na ciężką próbę, gdy oboje sięgają po narkotyki. W rolach głównych wystąpili Abbie Cornish i Heath Ledger.

13. "Blow" (2001), reż. Ted Demme

Oparta na autentycznej historii, opowieść o George'u Jungu, który w latach 80. dorobił się milionów na handlu kokainą i współpracy z kartelem z Medellin. W rolach głównych wystąpili Johnny Depp i Penélope Cruz.

14. "Najlepszy" (2017), reż. Łukasz Palkowski

Ten biograficzny film przedstawia losy Jerzego Górskiego, który wpierw uzależniony od narkotyków dosłownie otarł się o śmierć, by następnie podnieść się i zostać mistrzem świata w podwójnym triathlonie. Najlepszy to piękna i niezwykle inspirująca historia o wewnętrznej walce i sile samodyscypliny.

15. "Skazany na bluesa" (2005), reż. Jan Kidawa-Błoński

Biografia Ryśka Riedla, lidera i wokalisty Dżemu - jednego z największych rockowych zespołów w historii naszego kraju. Film w bardzo brutalny sposób obrazuje burzliwe życie bohatera i przerażające środowisko narkotykowe. W Riedla brawurowo wcielił się tutaj Tomasz Kot.

Zobacz też: >> Metallica zagrała utwór Dżemu na koncercie w Krakowie! [WIDEO] <<

16. "How high" (2001), reż. Jesse Dylan

Tym razem znacznie mniej dramatycznie. "How high" to komedia z udziałem dwóch gwiazd muzyki hip-hop: Redmana i Method Mana. Jamal (Redman) i Silas (Method Man) to dwaj całkiem zwyczajni uczniowie college'u, którzy wchodzą w posiadanie pewnej magicznej substancji do palenia. Dzięki jej działaniu bohaterowie zyskują najlepszy w szkole wynik egzaminów maturalnych, wskutek czego dostają się na Uniwersytet Harvarda. Styl życia typowego studenta Harvardu nie do końca im odpowiada, ale dzięki magicznej substancji radzą sobie całkiem dzielnie.

17. "Pineapple Express" (2008), reż. David Gordon Green

Komedia kryminalna z Sethem Rogenem i Jamesem Franco w rolach głównych. Film przedstawia historię palacza marihuany, który przypadkiem staje się świadkiem morderstwa. Teraz wraz ze swoim dilerem musi uciekać przed przestępcami próbującymi ich wyeliminować.

Jeśli podobało wam się powyższe zestawienie, zapraszamy do zapoznania się z artykułami dotyczącymi filmów o wyścigach, kosmosie, lekarzach oraz taksówkarzach.

Zobacz też: >> Jakie narkotyki najczęściej zażywa się na festiwalach muzycznych? <<

Natalia Nowecka|undefined
Natalia Nowecka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.