Jerzy Skolimowski ma szansę na Oscara. Jego "IO" trafił na krótką listę nominowanych

22.12.2022 11:19
Jerzy Skolimowski ma szansę na Oscara. Jego "IO" trafił na krótką listę nominowanych Fot. materiały prasowe/Gutek Film

Film "IO" w reżyserii Jerzego Skolimowskiego znalazł się na skróconej liście produkcji mających szanse na Oscara. Produkcja powalczy o nominację w kategorii najlepszego filmu międzynarodowego.

IO Jerzego Skolimowskiego ma szansę na nominację do Oscara

Film Jerzego Skolimowskiego "IO", na świecie prezentowany pod tytułem "EO", znalazł się na krótkiej liście filmów, które będą walczyć o statuetkę Oscara 2023 w kategorii "Najlepszy film międzynarodowy".

Polecamy

Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej ogłosiła swoją listę w środę 22 grudnia 2022 roku, a "IO" pojawiło się wśród 15 tytułów, które powalczą o oficjalną nominację. Film Skolimowskiego rywalizować będzie między innymi z niemieckim "Na zachodzie bez zmian".

Przypominamy, że film został już doceniony na świecie. "IO" zdobył nagrodę jury na festiwalu w Cannes oraz Best International Award przyznawaną przez Koło Krytyków Filmowych z Nowego Jorku. Poniżej zobaczycie zwiastun produkcji:

Polecamy

Produkcja pokazuje nam świat przedstawiony z perspektywy zwierzęcia. Głównym bohaterem "IO" jest bowiem osioł o tym samym imieniu, który podróżuje przez kolejne krainy, poznając pozostałych bohaterów opowieści.

IO, szary osiołek o melancholijnych oczach, spotyka na swojej drodze ludzi dobrych i złych, doświadcza radości i bólu. Jego losem rządzi przypadek, który w sekundę zmienia szczęście w rozpacz, a smutek w nieoczekiwaną błogość. Ale IO ani na chwilę nie traci swojej niewinności.

Jerzy Skolimowski rozpoczynał karierę jako scenarzysta między innymi kultowego "Noża w wodzie". Jego najnowsza produkcja jest już dostępna do obejrzenia w kinach.

Polecamy
Kamil Kacperski
Kamil Kacperski Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.