Top 10: Ranking sitcomów, które warto obejrzeć. Wśród nich "Świat według Kiepskich" i "Przyjaciele"

Karolina Woźniak
05.02.2019
Aktualizacja: 03.02.2020 15:15
najlepsze sitcomy|undefined Fot. : materiały prasowe

"Przyjaciele" i "Miodowe lata" to nie jedyne sitcomy warte uwagi. Przedstawiamy Wam 10 najlepszych programów komediowych, które każdy powinien zobaczyć chociaż raz. 

Sitcom jest rodzajem serialu komediowego, w którym przeważa humor sytuacyjny. Przez większość czasu akcja sitcomu rozgrywa się w jednym pomieszczeniu. Wszystko zaczęło się w Stanach Zjednoczonych w latach 50. XX wieku, a więc w momencie, w którym telewizja budziła szczególne zainteresowanie. Co jest najbardziej charakterystyczną cechą sitcomu? Z pewnością śmiech, który pojawia się po każdym gagu. Seriale bardzo często kręcono przy udziale publiczności. Tak było w przypadku sitcomu "Świat według Bundych" czy "Miodowe lata". Zdarzało się również, że podkładano sztuczny śmiech. 

Cała akcja toczy się zazwyczaj w jednym miejscu. Centralnym punktem jest zazwyczaj kanapa ("Przyjaciele", "Świat według Bundych", "Teoria wielkiego podrywu"), ale nie zawsze ("Daleko od noszy", "Miodowe lata"). W scenografii warto zwrócić uwagę na drzwi, przez które wchodzą bohaterowie, co nadaje akcji odpowiednie tempo. Interesujący wydaje się również fakt, że drzwi zawsze są otwarte.

Przeczytaj także

TOP10: Najlepsze sitcomy, które warto obejrzeć

1. "Teoria wielkiego podrywu" (2007-2019)

Klasyczny sitcom. Mamy kanapę, która jest punktem centralnym i śmiech po każdym gagu. Serial zyskał ogromną popularność w Stanach Zjednoczonych i nie tylko. Sitcom był nominowany do różnych nagród 151 razy, a wygrał ponad 40. W 2017 roku powstał prequel serialu pt. "Młody Sheldon". 

2. "Jak poznałem Waszą matkę" (2005-2014)

Ted opowiada historie swoim dzieciom, o tym, jak próbował zdobyć odpowiednią dla niego narzeczoną. Wszystko zaczyna się wtedy, gdy Marshall oświadcza się swojej dziewczynie, Lily. Właśnie od tego momentu, Ted nie może przestać myśleć o tym, że pora się ustatkować. 

3. "Miodowe lata" (1998-2003)

Historie dwóch różnych małżeństw. Czy istnieje ktoś, kto nie kojarzy Karola Krawczyka i Tadeusza Norka i ich zwariowanych pomysłów? Panowie poszukują sposobu na wzbogacenie się, ale to nigdy im nie wychodzi i prowadzi do różnych perypetii. Ich optymizmu nie da się wyleczyć. 

4. "Świat według Bundych" (1987-1997)

Serial opowiada historię chicagowskiej rodziny nieudaczników. Sitcom jest jednym z najdłużej emitowanych seriali na telewizyjnych. Zaskarbił sobie sympatię rzeszy osób na całym świecie, także w Polsce. Na początku emisji program wzbudzał wiele kontrowersji w Ameryce. 

5. "Dwóch i pół" (2003-2015)

Alan rozstaje się ze swoją żoną i razem z 10-letnim synem wprowadza się do swojego brata - Charliego, który prowadzi niczym nieskrępowane życie zamożnego kawalera. Od tego momentu życie zatruwa mu nie tylko matka i namolna sąsiadka, ale również jego brat. 

6. "Przyjaciele" (1994-2004)

Sitcom nosi miano kultowego, a grupa przyjaciół jest z nami do dziś. Serial zaskarbił sobie sympatię masy ludzi na całym świecie i dalej zachwycają się nim coraz to młodsze pokolenia. To oni wykreowali trend na siedzenie w kawiarni, a dzięki Jennifer Aniston, w latach 90. popularność zdobyła fryzura "na Rachel". 

7. "ALF" (1986-1990)

Rodzina Tannerów wiedzie spokojne życie. Pewnego razu na ich dachu rozbija się statek kosmiczny. Gospodarze przygarniają przybysza z planety Melmac, który jest zabawny i zwariowany. Sitcom był inspiracją i parodią filmu Stevena Spielberga "E.T."

8. "Współczesna rodzina" (2009-)

Sitcom o trzech różnych rodzinach, które są ze sobą spokrewnione. Swoje problemy rozwiązują w komiczny sposób. Serial można oglądać na kanale FOX Comedy, a w roli głównej możemy zobaczyć Eda O'Neila ze "Świata według Bundych". 

9. "Świat według Kiepskich" (1999-)

"Świat według Kiepskich" jest polskim odpowiednikiem "Świata według Bundych". Serial opowiada o polskiej rodzinie nieudaczników, która za wszelką cenę stara się wzbogacić. Głównym bohaterem jest Ferdynand, leniwy mężczyzna, którego pasją jest picie piwa i wódki z sąsiadami. W odróżnieniu do rodziny Bundych, głową rodziny Kiepskich jest żona Ferdynanda, Halinka. 

10. "Daleko od noszy" (2003-2008)

Akcja sitcomu dzieje się na oddziale chirurgicznym Szpitala Miejskiego nr. 1 im. A. Kopernika. "Daleko od noszy" to parodia polskich realiów i szpitali, w których ukazane są stosunki personelu i pacjentów. Postaci są mocno przerysowane, ale wszystko wydaje się oddawać klimat panujący w polskiej służbie zdrowia i mentalność lekarzy i pielęgniarek. 

Zobacz także: TOP 15: Najlepsze seriale animowane dla dorosłych

Karolina Woźniak Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.