Gdzie oglądać filmy nominowane do Oscara? Aż 31 tytułów obejrzysz online!

17.03.2021 18:39
Oscary 2021 Dariusz Wolski gdzie obejrzeć Fot. "Nowiny ze świata", zdjęcia: Dariusz Wolski/materiały prasowe Netflix

Zastanawiasz się, gdzie obejrzeć filmy nominowane do Oscarów w 2021 roku? Ponad połowa z nich - w tym zdobywca największej liczby nominacji - jest dostępna w internecie na Netflix, HBO GO, Amazon Prime Video, Apple TV+ i YouTube oraz w innych serwisach VOD. Sprawdź, gdzie zobaczyć poszczególne tytuły.

Oscary zmieniają się wraz ze zmieniającym się światem. Jeszcze w ubiegłej dekadzie nie do pomyślenia było, by przed ceremonią filmy nominowane do Oscara (szczególnie w głównych kategoriach) można było obejrzeć gdziekolwiek poza kinem. Niektóre tytuły były w Polsce w ogóle niedostępne i do kin wchodziły znacznie opóźnione - dopiero na fali oscarowych sukcesów.

Polecamy

Czasy jednak mocno się zmieniły, na co olbrzymi wpływ miał rozwój platform streamingowych i produkowanego dla nich contentu. Serwisy takie jak Netflix, Amazon Prime Video czy Apple TV+ postanowiły zawalczyć o to, by ich pełnometrażowe produkcje traktować tak jak filmy kinowe, od których nie odstają jakością, obsadą czy nazwiskami twórców. Pandemia koronawirusa, która nawet największe hity przeniosła z wielkich ekranów do internetu, dodatkowo przyspieszyła ten proces. W efekcie w 2021 roku aż 31 filmów nominowanych do Oscara możemy obejrzeć w domu za pośrednictwem rozmaitych platform streamingowych i serwisów VOD.

Polecamy

Filmy nominowane do Oscara online - gdzie oglądać?

Jeśli interesuje Was, które filmy nominowane do Oscara są dostępne online, trafiliście we właściwe miejsce. By ułatwić Wam poszukiwanie oscarowych tytułów do obejrzenia w internecie, przygotowaliśmy specjalny przewodnik, z którym przygotujecie się na Oscary w 2021 roku.

Polecamy
1. "Proces Siódemki z Chicago" | Netflix

Filmowa opowieść o jednym z najsłynniejszych procesów sądowych w historii. Kiedy pokojowy protest w trakcie Krajowej Konwencji Demokratycznej w 1968 roku przerodził się w brutalne starcie z policją i Gwardią Narodową, jego organizatorów oskarżono o spisek w celu wywołania zamieszek. 

"Proces Siódemki z Chicago" to produkcja oryginalna Netflix, która otrzymała 6 nominacji do Oscara w kategoriach: Najlepszy film, Najlepszy aktor drugoplanowy (Sacha Baron Cohen), Najlepszy scenariusz oryginalny (Aaron Sorkin), Najlepsze zdjęcia (Phedon Papamichael), Najlepsza piosenka ("Hear My Voice") i Najlepszy montaż.

filmy nominowane do Oscara - gdzie obejrzeć? Fot. materiały prasowe Netflix
Polecamy
2. "Mank" | Netflix

Hollywood lat 30. oczami Davida Finchera, który prezentuje je przez pryzmat doświadczeń Hermana J. Mankiewicza - uzależnionego od alkoholu scenarzysty i cynika, który ściga się z czasem, by ukończyć scenariusz "Obywatela Kane’a" dla Orsona Wellesa.

"Mank" zrealizowany dla Netflix przez Davida Finchera doczekał się aż 10 nominacji Amerykańskiej Akademii Filmowej. Film powalczy o nagrody w kategoriach: Najlepszy film, Najlepsza reżyseria (David Fincher), Najlepszy aktor pierwszoplanowy (Gary Oldman), Najlepsza aktorka drugoplanowa (Amanda Seyfried), Najlepsze zdjęcia (Erik Messerschmidt), Najlepsza muzyka oryginalna, Najlepsza scenografia, Najlepsza charakteryzacja i fryzury, Najlepsze kostiumy i Najlepszy dźwięk.

filmy nominowane do Oscara - gdzie obejrzeć? Fot. materiały prasowe Netflix
Polecamy
3. "Ma Rainey: Matka Bluesa" | Netflix

Film "Ma Rainey: Matka bluesa" jest adaptacją sztuki dwukrotnego zdobywcy Pulitzera, Augusta WilsonaOpowieść o legendarnej artystce to pean na cześć potęgi bluesa i talentu artystów, którzy nie zgodzili się na to, by o ich wartości decydowały uprzedzenia i stereotypy. 

Prócz pośmiertnej nominacji dla Chadwicka Bosemana w kategorii Najlepszy aktor pierwszoplanowy, produkcja Netflixa ma szanse na statuetki w kategoriach Najlepsza aktorka pierwszoplanowa (Viola Davis), Najlepsza scenografia, Najlepsza charakteryzacja i fryzury oraz Najlepsze kostiumy. Łącznie obraz otrzymał 5 nominacji do Oscara.

filmy nominowane do Oscara - gdzie obejrzeć? Fot. materiały prasowe Netflix
Polecamy
4. "Cząstki kobiety" | Netflix

"Cząstki kobiety" to kolejna produkcja Netflixa, która znalazła się wśród filmów nominowanych w najważniejszych kategoriach. O tytuł najlepszej aktorki powalczy Vanessa Kirby, która stworzyła przejmujący obraz kobiety próbującej pozbierać się po utracie dziecka.

filmy nominowane do Oscara - gdzie obejrzeć? Fot. materiały prasowe Netflix
5. "Pewnej nocy w Miami" | Amazon Prime Video

"Pewnej nocy w Miami" to opowieść o niezwykłym spotkaniu czterech legendarnych mężczyzn - Muhammada Aliego, Malcolma X, Sama Cooke'a i Jima Browna, który określają swoje role w walce o prawa obywatelskie osób czarnoskórych.

Film nominowany do Oscara w 3 kategoriach: Najlepszy aktor drugoplanowy (Leslie Odom Jr.), Najlepszy scenariusz adaptowany (Kemp Powers) i Najlepsza piosenka ("Speak Now").

filmy nominowane do Oscara - gdzie obejrzeć? Fot. Courtesy of Amazon Studios/Capital Pictures/East News
6. "Kolejny film o Boracie" | Amazon Prime Video

"Kolejny film o Boracie", czyli "tłusta łapówka dla amerykańskiego reżimu, by naród kazachski znów być wielki", został wyprodukowany dla Amazon Prime Video i tam też można go oglądać. Obraz z Sachą Baronem Cohenem w roli głównej, będący sequelem komedii z 2006 roku, otrzymał nominacje w 2 kategoriach: Najlepsza aktorka drugoplanowa (Maria Bakalova) oraz Najlepszy scenariusz adaptowany.

filmy nominowane do Oscara - gdzie obejrzeć? Fot. SplashNews.com/East News
7. "Elegia dla bidoków" | Netflix

Ekranizacja wspomnień J.D. Vance’a, które były numerem jeden na liście bestsellerów "New York Timesa". Film "Elegia dla bidoków" opisywany jest jako poruszająca opowieść o rodzinie, która stara się przetrwać pomimo przeciwności losu. Produkcja Netflixa otrzymała 2 nominacje do Oscara - dla potencjalnie Najlepszej aktorki drugoplanowej (Glenn Close) i Najlepszych charakteryzacji i fryzur.

filmy nominowane do Oscara - gdzie obejrzeć? Fot. materiały prasowe Netflix
8. "Biały tygrys" | Netflix

Wyjątkowa historia na podstawie jednego z bestellerów "New York Timesa", wyróżnionego nagrodą Bookera. Balram Halwai z dużą dawką czarnego humoru opowiada o swojej epickiej wspinaczce po drabinie sukcesu - od biednego wieśniaka do odnoszącego sukcesy przedsiębiorcy we współczesnych Indiach. 

"Biały tygrys" będzie walczył o Oscara w kategorii Najlepszy scenariusz adaptowany (Ramin Bahrani).

filmy nominowane do Oscara - gdzie obejrzeć? Fot. materiały prasowe Netflix
9. "Nowiny ze świata" | Netflix

Polski akcent wśród nominacji do Oscarów 2021. Nominację za zdjęcia do filmu "Nowiny ze świata" otrzymał wybitny polski operator Dariusz Wolski. Produkcja o weteranie wojennym przemierzającym świat z 10-letnią dziewczynką jest nominowana łącznie w 3 kategoriach. Poza zdjęciami są to Najlepsza scenografia i Najlepsza muzyka oryginalna.

Oscary 2021 Dariusz Wolski Fot. materiały prasowe Netflix
Polecamy
10. "Time" | Amazon Prime Video

W tej intymnej, ale też podniosłej historii miłosnej, realizowanej na przestrzeni 20 lat, nieposkromiona Fox Rich dokłada starań, by wychować swych sześciu synów i trzymać rodzinę razem, w tym samym czasie walcząc o uwolnienie jej męża z więzienia.

"Time" jest nominowany do Oscara w kategorii Najlepszy film dokumentalny.

11. "Kolektyw" - HBO GO

"Kolektyw" to dokument HBO Europe ukazujący wydarzenia po pożarze w klubie Colectiv w Bukareszcie w 2015 roku. Film przedstawia śledztwo dziennikarskie, dzięki któremu odkryto masowe nadużycia w rumuńskim systemie opieki zdrowotnej. Produkcja została nominowana do Nagrody Akademii Filmowej w 2 kategoriach: Najlepszy film dokumentalny i Najlepszy film nieanglojęzyczny.

12. "Obóz godności: Rewolucja w życiu niepełnosprawnych" | Netflix, Youtube

Na terenie tymczasowego obozowiska położonego nieopodal Woodstocku, gdzie wakacje spędzali nastolatkowie z niepełnosprawnościami, powstał rewolucyjny ruch, który stał się zalążkiem wielkiej zmiany. Film "Obóz godności: Rewolucja w życiu niepełnosprawnych", wyreżyserowany wspólnie przez nagrodzoną Emmy Nicole Newnham i byłego uczestnika obozów Jima LeBrechta, opowiada nieznaną szerzej historię tej wyjątkowej inicjatywy. Produkcja nominowana w kategorii Najlepszy film dokumentalny.

13. "Czego nauczyła mnie ośmiornica" | Netflix

Dokument "Czego nauczyła mnie ośmiornica" powstawał przez ponad 8 lat, podczas których Craig Foster nagrał ponad 3000 godzin materiału. Oglądamy w nim historię niezwykłej przyjaźni w unikalny sposób udowadniającej, jak inteligentne są zwierzęta. Obraz nominowany w kategorii Najlepszy film dokumentalny.

14. "Naprzód" | Rakuten

Janko i Bogdan to dwóch nastoletnich braci elfów, którzy postanawiają zbadać, czy magia wciąż istnieje. Z okazji 16. urodzin Janka otrzymują zaklęcie, które ma pozwolić im przywołać do życia ich nieżyjącego tatę. "Naprzód" jest produkcją studia Pixar nominowana w kategorii Najlepszy pełnometrażowy film animowany.

15. "Wyprawa na księżyc" | Netflix

Zdeterminowana i bystra dziewczynka z pasją do nauki buduje rakietę, aby wyruszyć w kosmos i udowodnić, że legendarna bogini Księżyca istnieje naprawdę. "Wyprawa na księżyc" otrzymała nominację w kategorii Najlepszy pełnometrażowy film animowany.

16. "Baranek Shaun Film. Farmageddon" | Netflix

"Baranek Shaun Film. Farmageddon" to pełnometrażowa opowieść o słynnym stadku, które tym razem musi zmierzyć się z nowym wyzwaniem, gdy na ich farmie ląduje obdarzona niesłychanymi mocami i nieodpartym urokiem osobistym przybyszka z odległej galaktyki o imieniu LU-LA. Baranek Shaun będzie walczył o nagrodę w kategorii Najlepszy pełnometrażowy film animowany.

17. "Sekret wilczej gromady" | Apple TV+

Młoda łowczyni wyrusza wraz z ojcem do Irlandii, by zapolować na ostatnią wilczą watahę. Wkrótce zaprzyjaźnia się jednak z ceniącą wolność dziewczynką z tajemniczego plemienia, którego członkowie podobno zamieniają się nocą w wilki. "Sekret wilczej gromady" jest nominowany do Oscara w kategorii Najlepszy pełnometrażowy film animowany.

18. "Jakby coś, kocham Was" | Netflix

Dwoje pogrążonych w żalu rodziców próbuje uporać się z bólem i emocjonalną pustką po stracie dziecka. Film nominowany w kategorii Najlepszy krótkometrażowy film animowany.

19. "Piosenka dla Latashy" | Netflix

Wspomnienia i ustne relacje najlepszej przyjaciółki i kuzynki Latashy Harlins - czarnoskórej 15-latki, która na początku lat 90. została zabita przez właściciela sklepu wielobranżowego. Film nominowany w kategorii Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny.

20. "Colette" | Youtube

90-letnia Colette Marin-Catherine mierzy się ze swoją przeszłością, odwiedzając nazistowski obóz koncentracyjny w Niemczech, gdzie zginął jej brat. Obraz otrzymał nominację w kategorii Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny.

21. "A Concerto Is a Conversation" | Youtube

Twórca "A Concerto Is a Conversation" śledzi historię swojego dziadka Horacego Bowersa. Jako młody człowiek opuścił swój dom na południu Jim Crow, ostatecznie trafiając do Los Angeles. Stykając się z dyskryminacją na każdym kroku, on i jego żona Alice mimo wszystko założyli własny biznes. Produkcja nominowana w kategorii Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny.

22. "Pięciu braci" | Netflix

Najnowsze dzieło Spike’a Lee to historia czterech afroamerykańskich weteranów, którzy po latach wracają do Wietnamu. "Da 5 Bloods" jest nominowany w kategorii Najlepsza muzyka oryginalna.

23. "Eurovision song contest" | Netflix

Dwoje ambitnych muzyków z  Islandii dostaje niepowtarzalną szansę reprezentowania swojego kraju w największym na świecie konkursie piosenki. Nominację do Oscara otrzymał pochodzący z filmu utwór "Húsavík".

24. "Życie przed sobą" | Netflix

W nadmorskiej włoskiej miejscowości ocalała z Holokaustu kobieta przyjmuje pod swój dach 12‑letniego Momo, który ją okradł. Do Oscara została nominowana piosenka z filmu "Życie przed sobą" - "Io Si (Seen)" w wykonaniu Laury Pausini.

25. "Niebo o północy" | Netflix

Postapokaliptyczna opowieść, w której naukowiec samotnie pracujący na Arktyce stara się powstrzymać astronautów przed powrotem do domu, gdy na świecie dochodzi do tajemniczej katastrofy. "Niebo o północy" ma szansę na statuetkę w kategorii Najlepsze efekty specjalne.

26. "Misja Greyhound" | Apple TV+

Kapitan Ernest Krause dowodzi wyczerpującą misją przeprowadzenia przez Atlantyk międzynarodowego konwoju 37 alianckich okrętów z wojskiem i niezbędnym zaopatrzeniem. Film "Misja Greyhound" został nominowany w kategorii Najlepszy Dźwięk.

27. "Tenet"
Player.pl, Rakuten, canalplus.com , Chili, iTunes Store

Najnowszy, dość chłodno przyjęty film Christophera Nolana. Protagonista przenika w mroczny świat międzynarodowych szpiegów, próbując ocalić ludzkość. "Tenet" otrzymał nominacje do Oscara w 2 kategoriach - Najlepsza scenografia i Najlepsze efekty specjalne.

28. "Emma" | canalplus.com

Anya Taylor-Joy w najnowszej wersji ekranizacji "Emmy" pióra Jane Austen. Film nominowany w 2 kategoriach - Najlepsze kostiumy i Najlepsza charakteryzacja i fryzury.

29. "Mulan"
Player.pl, iTunes Store, Chili, Rakuten, Vod.pl, canalplus.com

Aktorska wersja słynnej animacji Disneya o dziewczynie, która przebiera się za chłopca, by wstąpić do armii. "Mulan" ma szansę na dwie statuetki - w kategoriach Najlepsze kostiumy i Najlepsze efekty specjalne.

30. "Pinokio"
Player.pl, Ipla, Rakuten, Vod.pl, Play Now, canalplus.com

Najświeższa ekranizacja opowieści o drewnianym pajacyku, który chciał zostać prawdziwym chłopcem. "Pinokio" jest nominowany do Oscara w 2 kategoriach: Najlepsze kostiumy i Najlepsza charakteryzacja i fryzury.

31. "Jedyny i niepowtarzalny Ivan" | HBO GO, Vod.pl

Adaptacja wielokrotnie nagradzanej książki o wyjątkowym gorylu. "Jedyny i niepowtarzalny Ivan" otrzymał nominację w kategorii Najlepsze efekty specjalne.

93. ceremonia rozdania nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej odbędzie się 25 kwietnia 2021 roku w Los Angeles. W Polsce wyniki Oscarów 2021 poznamy wczesnym rankiem 26 kwietnia.

Natalia Hluzov
Natalia Hluzow Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.