Filmy o nastolatkach - produkcje o nastoletniej miłości i dojrzewaniu. Wśród nich m.in. "After" i "Harry Potter"

18.04.2019 17:05
Filmy o nastolatkach - Fot. Filmy o nastolatkach - "Trzy metry nad niebem", materiały promocyjne

Lubicie filmy o nastolatkach, pierwszych zauroczeniach i problemach okresu dojrzewania? Przedstawiamy naprawdę pokaźną listę filmów o nastolatkach. Znajdziecie wśród nich zarówno wzruszające melodramaty, jak i lekkie komedie.

Filmy o nastolatkach można w zasadzie traktować jako oddzielny gatunek filmowy. Niezależnie od podejmowanej tematyki, zawsze mają ten specyficzny klimat, który sprawia, że znów czujemy się, jakbyśmy mieli -naście lat. Które z filmów o nastolatkach uznaliśmy za warte obejrzenia?

Filmy o nastolatkach: produkcje o nastoletniej miłości i dojrzewaniu

Myślicie, że obejrzeliście już absolutnie wszystkie produkcje o nastolatkach, jakie powstały? Zaraz to sprawdzimy. Poniżej znajdziecie listę 60 filmów traktujących o nastoletniej miłości i problemach okresu dojrzewania. W zestawieniu zamieściliśmy rozmaite typy filmów, od wzruszających melodramatów, przez głupkowate komedie, na ciężkich i poważnych produkcjach kończąc. Każdy powinien znaleźć tu coś dla siebie. Enjoy!

Przeczytaj także

1. "After" (2019), reż. Jenny Gage

Klasyczna historia miłosna. Tessa to pilna uczennica i ułożona dziewczyna, której życie zmienia się diametralnie, gdy poznaje tajemniczego Hardina. Jednak, czy uczucia Hardina są szczere i ile dziewczyna będzie w stanie poświęcić dla ukochanego?

2. "Trzy metry nad niebem" (2010), reż. Fernando González Molina

Historia analogiczna do powyższej. Babi, dziewczyna z dobrego domu, poznaje buntowniczego Hache, który na zawsze zmienia jej życie i spojrzenie na świat. Jednak, czy dziewczyna będzie w stanie znieść wybuchy i styl życia ukochanego oraz porzucić swoje dotychczasowe życie?

3. "Wild Child" (2008), reż. Nick Moore

Klasyczny film dla nastolatek z Emmą Roberts w roli głównej. Jest to historia bogatej amerykanki Poppy Moore, która za swoje skandaliczne zachowanie zostaje wysłana do tradycyjnej szkoły z internatem w Anglii. Postanawia zrobić wszystko, by wylecieć ze szkoły i wrócić do swego dawnego życia. Po drodze przechodzi jednak imponującą metamorfozę, zmieniając się w mądrą i wrażliwą dziewczynę.

4. "Wredne dziewczyny" (2004), reż. Mark Waters

Nazywając kogoś grubym i brzydkim, sami nie stajemy się nagle chudsi i ładniejsi.

Film o nastolatkach, który za zasłoną głupiutkiej komedii, kryje bardzo mądre przesłanie, które wbić sobie do głowy powinna każda dziewczyna w wieku nastoletnim. Główną bohaterką jest tutaj Cady (w tej roli Lindsay Lohan), nastolatka, która właśnie wróciła z Afryki i rozpoczęła naukę w liceum. W przystosowaniu się i zrozumieniu zasad panujących w szkole pomaga jej dwójka ekscentrycznych przyjaciół. Wkrótce dziewczyna "zaprzyjaźnia się" z tak zwanymi plastikami, czyli najpopularniejszymi, a jednocześnie najwredniejszymi dziewczynami w szkole.

5. "Angus, stringi i przytulanki" (2008), reż. Gurinder Chadha

Film określanym mianem "Bridget Jones dla nastolatek", będący ekranizacją bestsellerowej powieści Louise Rennison. Opowiada historię nastoletniej Georgii, która boryka się z problemami typowymi dla każdej osoby w jej wieku - pierwszą miłością, akceptacją swojego wyglądu oraz buntem przeciwko rodzicom.

6. "Love, Rosie" (2014), reż. Christian Ditter

Poruszająca i niezwykle dojrzała, jak na film dla nastolatek, historia Rosie i Alexa. Dwójki przyjaciół, którzy znają się od dzieciństwa. Gdy Alex wyjeżdża na studia, a Rosie zachodzi w niechcianą ciążę, ich przyjaźń wystawiona zostaje na próbę.

7. "Łatwa dziewczyna" (2010), reż. Will Gluck

Rola, która znacząco wpłynęła na karierę Emmy Stone oraz historia o tym, jak jedno drobne kłamstwo może zniszczyć komuś życie. Film przedstawia skrajną hipokryzję i nietolerancję, które panoszą się niczym zaraza w murach wszystkich liceów na świecie, zachowując przy tym jednak konwencję lekkiej, zabawnej komedii. Sprawia to, że seans "Łatwej dziewczyny" jest nie tylko przyjemny, ale również pouczający.

8. "High School Musical" (2006), reż. Kenny Ortega

Zdecydowanie jeden z najpopularniejszych filmów o nastolatkach w historii. Głównymi bohaterami są tutaj Troy (Zac Efron) i Gabriela (Vanessa Hudgens). Ona to nowa, zdolna uczennica, on zaś szkolna gwiazda koszykówki. Gdy oboje biorą udział w przesłuchaniu do szkolnego musicalu, wzbudza to olbrzymie kontrowersje wśród ich rówieśników.

Zobacz też: >> Kto zastąpi Zaka Efrona w nowej wersji "High School Musical"? <<

9. seria "Pitch Perfect" (2012-2017), reż. Jason Moore, Elizabeth Banks, Trish Sie

Kolejny muzyczny film na naszej liście. Jest to historia młodej dziewczyny imieniem Beca (w tej roli Anna Kendrick), która rozpoczyna właśnie pierwszy rok na Uniwersytecie Barden i dołącza do żeńskiej kapeli "The Bellas". Dziewczyny biorą udział w konkursie wokalnym, rywalizując tym samym z męskim zespołem.

10. "Grease" (1978), reż. Randal Kleiser

Jeden z najpopularniejszych musicali w historii, z cudownym klimatem lat siedemdziesiątych. W rolach głównym wystąpili John Travolta i Olivia Newton-John. Wcielili się oni w role Danny'ego Zuko i Sandy Olsen, dwójki nastolatków, którzy spędzili wspólne wakacje, zakochując się w sobie. Gdy Sandy, zamiast wrócić do Australii, zapisuje się do szkoły, do której uczęszcza Danny, ich uczucie wystawione zostaje na próbę.

Zobacz też: >> "Grease" musicalem hairmetalowym! <<

11. "Endless Love" (2014), reż. Shana Feste

Klasyczny melodramat o nastoletniej miłości, która choć z założenia nie ma racji bytu, jest w stanie pokonać wszelkie przeciwności. Głównymi bohaterami są tutaj Jade (Gabriella Wilde) i David (Alex Pettyfer). Ona to dziewczyna z bogatej, konserwatywnej rodziny, której ojciec skrzętnie zaplanował całe życie. On to prosty chłopak o wielkim sercu. Młodzi spędzają razem wakacje, zakochując się w sobie do szaleństwa. Na drodze ich szczęściu staje jednak apodyktyczny ojciec dziewczyny.

12. "Ostatnia piosenka" (2010), reż. Julie Anne Robinson

Ekranizacja bestsellerowej powieści Nicholasa Sparksa, z Miley Cyrus i Liamem Hemsworthem w rolach głównych. Przedstawia historię zbuntowanej Ronnie, która wbrew swej woli musi spędzić wakacje u ojca, z którym od kilku lat nie utrzymywała żadnego kontaktu. Na miejscu poznaje przystojnego Willa, w którym się zakochuje. W międzyczasie udaje jej się również odnowić więź z ojcem.

13. "Keith" (2008), reż. Todd Kessler

Historia Keitha i Natalie, dwójki nastolatków, których dzieli w zasadzie wszystko. On to tajemniczy i dziwaczny outsider, któremu na niczym w życiu nie zależy, a już zwłaszcza na opinii innych ludzi. Ona to najpopularniejsza dziewczyna w szkole, skrzętnie dbająca o swój wizerunek wzorowej uczennicy. Gdy zostają partnerami na zajęciach z chemii, zbliżają się do siebie i rodzi się między nimi głębokie uczucie. Pytanie tylko, na ile szczere?

14. "Gwiazd naszych wina" (2014), reż. Josh Boone

Jeden z najpopularniejszych dramatów o nastolatkach ostatnich lat. Przedstawia historię chorej na raka Hazel, która za namową nadopiekuńczych rodziców dołącza do grupy wsparcia. Tam poznaje Gusa, lekkoducha z amputowaną nogą. Między nastolatkami rodzi się uczucie, zdolne przezwyciężyć wszelkie przeciwności.

15. "Now Is Good" (2012), reż. Ol Parker

Główną bohaterką jest tutaj Tessa, siedemnastolatka umierająca na białaczkę. Dziewczyna postanawia możliwie jak najpełniej wykorzystać czas, jaki jej w życiu pozostał i w tym celu sporządza listę rzeczy, których chce spróbować przed śmiercią. Znajdują się na niej między innymi zażycie narkotyków, utrata dziewictwa oraz znalezienie miłości.

16. "Kiedy się pojawiłaś" (2018), reż. Peter Hutchings

Film o bardzo zbliżonej fabule do powyższego, podchodzący jednak do tematu w znacznie mniej melodramatyczny sposób. Głównymi bohaterami są tutaj, cierpiący na hipochondrię, pracownik lotniska Calvin (w tej roli znany z serialu "Sex Education", Asa Butterfield) i umierająca na raka Skye (w tej roli znana z roli Aryi Stark w "Grze o tron", Maisie Williams). Zwariowana nastolatka prosi Calvina, by pomógł jej w spełnieniu rzeczy, które chce zrobić przed śmiercią, a w zamian za to ona pomoże mu w zdobyciu serca ukochanej dziewczyny.

17. "Szkoła uczuć" (2002), reż. Adam Shankman

Kolejna ekranizacja powieści Nicholasa Sparksa na naszej liście. Tym razem śledzimy losy Landona, zbuntowanego nastolatka, który zmuszony zostaje do spędzania czasu z nieśmiałą córką miejscowego pastora. Zderzenie dwóch tak różnych światów skończyć się mogło katastrofą, skończyło się jednak wielką miłością. Jamie skrywa jednak pewną tajemnicę.

18. "Earl i ja, i umierająca dziewczyna" (2015), reż. Alfonso Gomez-Rejon

Ekranizacja powieści Jesse Andrewsa, autorstwa scenarzysty seriali "Glee" i "American Horror Story", która zdobyła uznanie na festiwalu Sundance w 2015 roku. Przedstawia historię Grega, ucznia liceum, który unika wszelkiego rodzaju relacji z rówieśnikami. Jednak pewnego dnia, za namową matki, zgadza się dotrzymywać towarzystwa chorej na raka dziewczynie.

19. "Charlie" (2012), reż. Stephen Chbosky

Historia nastolatka imieniem Charlie, który jako nieśmiały i wyobcowany outsider ma spore problemy w kontaktach z rówieśnikami i z przystosowaniem się do nowego środowiska. Ze wszystkimi swoimi problemami zmaga się sam, aż do dnia, w którym poznaje Sam (w ten roli Emma Watson) i Patricka (w tej roli Ezra Miller). Młoda para dostrzega wrażliwość i inteligencję chłopca, przez co nawiązują silną przyjaźń.

20. "Wyśnione miłości" (2010), reż. Xavier Dolan

Jeden z najpopularniejszych filmów Xaviera Dolana, traktujący o losach dwójki przyjaciół, Francisa i Marie, którzy pewnej szalonej nocy poznają ekscentrycznego Nicolasa, w którym oboje się zakochują. Rywalizacja o względy nastolatka wystawia ich długoletnią przyjaźń na poważną próbę.

21. "Sztuka dorastania" (2011), reż. Gavin Wiesen

Melodramat o nastolatkach z Emmą Roberts i Freddiem Highmorem w rolach głównych. Jest to historia Georga, bystrego samotnika i Sally, popularnej dziewczyny, która za zasłoną rozrywkowej dziewczyny skrywa olbrzymie pokłady smutku. Młodzi zakochują się w sobie i wkrótce dotkliwie się przekonują, że życie i miłość potrafią zniweczyć nawet najpiękniejsze marzenia.

22. "Cudowne tu i teraz" (2013), reż. James Ponsoldt

Sutter Kelly to stereotypowy popularny uczeń liceum. Nie ma żadnych planów na przyszłość, żyje chwilą nie stroniąc od alkoholu, imprez i przypadkowych przygód miłosnych. Wszystko zmienia się, gdy na jego drodze staje śliczna Aimee, która wyłamuje się ze stereotypu "typowej miłej dziewczyny z sąsiedztwa". W rolach głównych wystąpili tutaj Miles Teller, Shailene Woodley i Brie Larson.

23. "Clueless" - "Słodkie zmartwienia" (1995), reż. Amy Heckerling

Historia nastoletniej Cher, która by poprawić swoją średnią postanawia wyswatać swoją nauczycielkę z samotnym Hallem. Gdy plan się udaje, nastolatka rozpoczyna kolejne przedsięwzięcie - przeobrażenie nowej uczennicy w prawdziwą kobietę. Wszystko się jednak komplikuje, gdy okazuje się, że dziewczyna jest zakochana w Joshu (Paul Rudd), przyrodnim bracie Cher.

24. "Dope" (2015), reż. Rick Famuyiwa

Zgrabne połączenie kina gangsterskiego z komedią o nastolatkach. Głównym bohaterem jest tutaj Malcolm, typowy geek, zakochany w hip-hopie lat dziewięćdziesiątych. Nastolatek marzy o studiach na Harvardzie, starając się jednocześnie przetrwać w środowisku pełnym narkotyków i przemocy. Gdy poznaje Doma, ulicznego dilera, jego dotychczas poukładane życie zaczyna wypełniać seria coraz gorszych wyborów.

25. "Trzynastka" (2003), reż. Catherine Hardwicke

Film o trudnym okresie dorastania, powstały na podstawie osobistych przeżyć aktorki Nikki Reed, która wcieliła się w jedną z głównych ról. Jest to historia trzynastoletniej Tracy, wzorowej uczennicy, która po poznaniu zbuntowanej Evie, zaczyna sprawiać coraz więcej problemów wychowawczych. Pierwsze wagary, alkohol, narkotyki i przypadkowy seks, sprawiają, że dziewczyna popada w konflikt z matką, szkołą i resztą rówieśników.  

26. "My, dzieci z dworca Zoo" (1981), reż. Uli Edel

Wstrząsająca ekranizacja pamiętników Christiane F., przedstawiająca prawdziwe oblicze narkomanii i jej wpływu na życie młodych ludzi. Jest to historia 12-letniej Christiane, która mieszka w szarym blokowisku w Berlinie Zachodnim. W ramach sposobu na zabicie nudy i ucieczkę od rodzinnych problemów, młoda dziewczyna popada w sidła heroiny.

Zobacz też: >> Najlepsze filmy o narkotykach i narkomanach <<

27. "Szkoła uwodzenia" (1999), reż. Roger Kumble

Współczesna wersja "Niebezpiecznych związków", opowiadająca historię przyrodniego rodzeństwa, Kathryn i Sebastiana, którzy zakładają się o to, czy chłopakowi uda się uwieść miejscową cnotkę, córkę dyrektora ich szkoły. Wszystko się jednak komplikuje, gdy nałogowy podrywacz niespodziewanie zakochuje się w dziewczynie.

28. "Bardzo grzeczne dziewczyny" (2013), reż. Naomi Foner

Historia dwóch najlepszych przyjaciółek, które po ukończeniu liceum postanawiają stracić dziewictwo. Niestety, nastolatki zakochują się w tym samych chłopaku, co wystawia ich przyjaźń na ciężką próbę. W jednej z głównych ról wystąpiła tutaj znana z roli Scarlet Witch w Kinowym Uniwersum Marvela, Elizabeth Olsen.

29. "Zakochana złośnica" (1999), reż. Gil Junger

Nastoletnia Bianca to główny obiekt westchnień i pożądania wszystkich swoich rówieśników. Na jej nieszczęście, ojciec zabronił jej umawiać się na randki, dopóki jej starsza siostra Katarina nie znajdzie sobie chłopaka. Problem w tym, ze Kat stroni od ludzi, dla których jest zwyczajnie podła i związanie się z przedstawicielem płci przeciwnej to ostatnia rzecz, na jaką miałaby ochotę. W rolach głównych wystąpili między innymi Julia Stiles i Heath Ledger.

30. "LOL" (2012), reż. Lisa Azuelos

Film o nastolatkach z Miley Cyrus w roli głównej. Jest to historia Loli, z którą właśnie zerwał chłopak. Dziewczyna nie tracąc czasu związuje się z jego najlepszym przyjacielem, co wywołuje lawinę problemów. Jakby tego było mało, dziewczyna nie potrafi dogadać się z matką (w tej roli Demi Moore).

31. "Dziewczyny z St. Trinian" (2007), reż. Oliver Parker, Barnaby Thompson

Satyryczny i przewrotny film o nastolatkach, którego akcja dzieje się w dość ekscentrycznej szkole z internatem dla dziewcząt. W St. Trinian na lekcjach chemii próbuje się spirytusu, a różnego rodzaju używki są na porządku dziennym. Wszystko jednak zmienia się, gdy nowy Minister Edukacji grozi zamknięciem placówki, a bank zaczyna upominać się o niespłacone długi. Uczennice opracowują więc plan uratowania swojej szkoły.

32. "Akwamaryna" (2006), reż. Elizabeth Allen Rosenbaum

Pewnej nocy dwie nastoletnie dziewczyny znajdują w basenie syrenę, która dostała się tam podczas gigantycznej burzy. Dziewczyna, by udowodnić swemu apodyktycznemu ojcu (a przy okazji władcy mórz i oceanów), że miłość istnieje i zyskać upragnioną wolność, musi w ciągu trzech dni rozkochać w sobie młodego chłopaka.

33. "Twój Simon" (2018), reż. Greg Berlanti

Nastoletni Simon jest homoseksualistą, który boi się poinformować otoczenie o swojej orientacji. By ukryć swój sekret wpada w sieć kłamstw, które poważnie zagrożą jego relacji z przyjaciółmi, a jednocześnie nawiązuje internetową relację z tajemniczym znajomym ze szkoły, który się w nim zakochał. Film w uroczy sposób pokazuje, że nikt nie powinien wstydzić się tego kim jest. W jednej z głównych ról wystąpiła gwiazda "Trzynastu powodów", Katherine Langford.

Zobacz też: >> 10 najpiękniejszych filmów o tematyce LGBT <<

34. "Lady Bird" (2017), reż. Greta Gerwig

Film, który zdobył aż pięć nominacji do Oscara (w tym za najlepszy film), przedstawia rok z życia zbuntowanej nastolatki. Christine McPherson, która każe zwracać się do siebie "Lady Bird", nie potrafi dogadać się z matką i przeżywa typowe dla nastolatek problemy okresu dojrzewania.

35. "Stowarzyszenie Wędrujących Dżinsów" (2005), reż. Ken Kwapis

Historia czterech nastolatek, które są przyjaciółkami w zasadzie od zawsze. Przychodzi jednak lato, które dziewczęta zmuszone będą spędzić oddzielnie. Symbolem ich przyjaźni i sposobem na "trzymanie się razem", mimo dzielącej odległości, stają się spodnie zakupione przez jedną z nich, które jakimś cudem idealnie pasują do każdego typu figury.

36. "Pamiętnik księżniczki" (2001), reż. Garry Marshall

Nastoletnia Mia, mieszkająca z matką w San Francisco, jest typową niepopularną dziewczyną. Jest nieśmiała, stroni od rówieśników (z wyjątkiem swojej najlepszej przyjaciółki i jej brata) i panicznie boi się bycia w centrum uwagi. Pewnego dnia dowiaduje się, że jest księżniczką i następczynią tronu Genowii.

37. "Cinderella Story" (2004), reż. Mark Rosman

Współczesna wersja historii Kopciuszka. Nastolatka imieniem Sam jest wykorzystywana przez macochę, która traktuje dziewczynę jak służącą. Jedyną odskocznią od smutnej rzeczywistości jest dla niej internetowa korespondencja z tajemniczym znajomym ze szkoły.

38. "American Pie" (1999), reż. Chris Weitz, Paul Weitz

Przepełniona seksem i wulgarnym poczuciu humoru historia grupki nastolatków, którzy postanawiają do końca liceum stracić dziewictwo. Film choć dość prostacki, cieszył się swojego czasu pokaźnym gronem fanów i w niektórych kręgach zyskał miano kultowego.

39. seria "Dziewczyny z drużyny" (2000-2009), reż. Peyton Reed, Damon Santostefano, Steve Rash, Bille Woodruff

Swojego czasu bardzo popularna seria filmów o nastolatkach. Choć każda z części opowiadała inną historię, wszystkie miały stosunkowo podobną fabułę i przedstawiały perypetie szkolnych cheerleaderek.

40. "Królowie lata" (2013), reż. Jordan Vogt-Roberts

Piękny film o dojrzewaniu i nastoletniej przyjaźni, z cudownym wakacyjnym klimatem. Przedstawia on historię trzech nastolatków, którzy w akcie buntu postanawiają wyprowadzić się do zbudowanego przez nich samych domku w lesie. Wszystko się jednak komplikuje, gdy w ich domku pojawia się Kelly, obiekt westchnień chłopców.

41. "Plamy z trawy" (2017), reż. Kyle Wilamowski

Dramat o dwójce nastolatków, których problemy są znacznie poważniejsze niż większości młodzieńców w tym zestawieniu. Głównym bohaterem jest tutaj Conrad, przeciętny nastolatek, wiodący spokojne życie w małym amerykańskim miasteczku. Pewnej nocy jego życie zmienia się jednak raz na zawsze, gdy przez głupi żart, wraz z kumplami doprowadza do śmiertelnego wypadku, w którym ginie brat jego dziewczyny.

42. "Klub winowajców" (1985), reż. John Hughes

Zdecydowanie jeden z najlepszych filmów o nastolatkach w historii, który doczekał się już statusu kultowego. Piątka uczniów liceum zmuszona jest w ramach kary, spędzić wspólnie sobotnie popołudnie w szkole. Każdy z nastolatków reprezentuje zupełnie inną subkulturę, mamy tutaj więc szkolną piękność, typowego mózgowca, buntownika, zapaśnika i dziwaka. Początkowo nie potrafią się ze sobą porozumieć, z czasem dociera do nich jednak, że wcale się tak od siebie nie różnią. Wiele współczesnych produkcji czerpie pełnymi garściami z "Klubu winowajców", w tym popularny serial "Riverdale".

43. "Buntownik bez powodu" (1955), reż. Nicholas Ray

Popularny film o nastolatkach z Jamesem Deanem w roli głównej, który pomimo upływu czasu wciąż cieszy się olbrzymią popularnością. Opowiada on historię Jima Starka, trudnego nastolatka, z którym nie radzą sobie rodzice. By zapanować nad synem, podejmują decyzję o kolejnej przeprowadzce. "Buntownika bez powodu" powinien obejrzeć absolutnie każdy, niezależnie od wieku, gdyż posiada niesamowity klimat oraz w bardzo oryginalny, a przy tym autentyczny, sposób przedstawia obraz młodego pokolenia.

44. "Ostatni Seans Filmowy" (1971), reż. Peter Bogdanovich

Film przedstawiający historię przyjaciół, w życiu których nadchodzi ten moment, kiedy należy zacząć myśleć o przyszłości. W ich przypadku miało to miejsce podczas tytułowego seansu filmowego. Choć film nieco się zestarzał, wciąż pozostaje niezwykle aktualny.

45. "Gorzka siedemnastka" (2016), reż. Kelly Fremon

Nadine to typowa nieszczęśliwa nastolatka, która pewnego dnia odkrywa, że jej najlepsza (i jedyna) przyjaciółka spotyka się z jej znienawidzonym bratem. Początkowo życie dziewczyny lega w gruzach, po pewnym czasie poznaje jednak młodego chłopaka, z którym się zaprzyjaźnia. Nowy przyjaciel i szkolny mentor udowadniają dziewczynie, że życie wcale nie jest tak okropne, jak jej się dotychczas wydawało.

46. "Wolny dzień Ferrisa Buellera" (1986), reż. John Hughes

Zabawna komedia o nastolatkach, przedstawiająca historię popularnego ucznia liceum, który postanawia zrobić sobie dzień wolny od szkoły. Symulując chorobę udaje mu się przekonać mamę, że powinien zostać w domu, lecz jego prawdziwy plan jawi się rzecz jasna zgoła inaczej. Zabiera swojego kumpla (i Ferrari jego ojca) na miasto, a tymczasem dyrektor ich szkoły rusza za nimi w pościg.

47. "Spider-Man: Homecoming" (2016), reż. Jon Watts

Film wchodzący w skład Kinowego Uniwersum Marvela, traktujący o jednym z najpopularniejszych superbohaterów w historii - Spider-Manie. Nastoletni Peter Parker, oprócz problemów typowych dla osób w jego wieku, mierzyć się musi również z odpowiedzialnością jaką pociąga za sobą bycie superherosem.

48. seria "Harry Potter" (2001-2011), reż. Chris Columbus, Alfonso Cuaron, Mike Newell, David Yates

Na przygodach młodego czarodzieja z blizną na czole zdążyło się wychować całe pokolenie. Nic zatem dziwnego, że wiele osób podchodzi do tej serii z olbrzymim sentymentem. Perypetie typowe dla nastolatków, jak pierwsze miłości i pocałunki, a do tego ratowanie świata przed mrocznymi siłami, czyli idealny przepis na sukces.

Zobacz też: >> W przyszłości zobaczymy reboot "Harry'ego Pottera"? <<

49. seria "Opowieści z Narnii" (2005-2010), reż. Andrew Adamson, Michael Apted

Film powstał na podstawie serii książek C.S.Lewisa i opowiada historię czwórki rodzeństwa, które po śmierci rodziców zamieszkuje w domu pewnego ekscentrycznego profesora. Pewnego dnia, dzieci odkrywają w szafie sekretne przejście, prowadzące wprost do magicznej krainy zwanej Narnią. 

Zobacz też: >> Top 38: Najlepsze filmy fantasy <<

50. seria "Więzień labiryntu" (2014-2018), reż. Wes Ball

Nastoletni Thomas budzi się w windzie, nie pamiętając absolutnie niczego. Trafia następnie do tajemniczej Strefy zamieszkiwanej przez innych nastolatków, z której jedynym wyjściem jest ogromy labirynt. Najstarsi z chłopców od dwóch lat próbowali znaleźć z niego wyjście, jednak bezskutecznie. Nadzieja pojawia się po przybyciu dziewczyny imieniem Teresa, która pojawia się w Strefie z notatką w ręku.

51. seria "Niezgodna" (2014-2018), reż. Neil Burger, Robert Schwentke, Lee Toland Krieger

Akcja rozgrywa się w przyszłości, w której ludzkość dzieli się na pięć frakcji, na podstawie cech charakteru. Gdy nastoletnia Tris zostaje przydzielona do kilku frakcji jednocześnie, uznana zostaje za zagrożenie. Dziewczynie udaje się jednak uciec i trafia do podziemnego świata zamieszkiwanego przez ludzi, którzy postanowili zbuntować się przeciwko systemowi.

52. seria "Igrzyska Śmierci" (2012-2015), reż. Gary Ross, Francis Lawrence

Przenosimy się do państwa Panem, które podzielone jest na dwanaście Dystryktów. Każdego roku, przedstawiciele Dystryktów zmuszeni są do walki na śmierć i życie podczas Igrzysk Głodowych. Gdy siostra nastoletniej Katniss zostaje wylosowana do udziału w Igrzyskach, dziewczyna bez wahania zgłasza się na jej miejsce.  

53. seria "Zmierzch" (2008-2012), reż. Catherine Hardwicke, Chris Weitz, David Slade, Bill Condon

Adaptacja powieści Stephenie Meyer, opowiadająca historię nastoletniej Belli Swan, która wprowadza się do ojca. W deszczowym miasteczku Forks poznaje przystojnego Edwarda, który okazuje się być wampirem.

Zobacz też: >> Najlepsze seriale o wampirach <<

54. "Land of Mine" (2015), reż. Martin Zandvliet

Zdecydowanie najpoważniejszy i najdojrzalszy film na naszej liście, który zdobył nominację do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Jest to historia grupy nastoletnich jeńców wojennych, którzy wysłani zostają na duńskie wybrzeże w celu rozminowania plaży.

55. "To" (2017), reż. Andres Muschietti

Adaptacja prozy Stephena Kinga, której akcja dzieje się w miasteczku Derry w stanie Maine. Miasteczko słynie z tego, że dochodzi tam do największej ilości zaginięć wśród dzieci i nastolatków. Wszystko za sprawą przerażającego klauna Pennywise. W filmie wystąpili między innymi znany z roli Mike'a w serialu "Stranger Things"  - Finn Wolfhard, Jack Dylan Grazer, który pojawił się w najnowszym filmie DC pod tytułem "Shazam!" oraz Bill Skarsgård w roli demonicznego klauna. 

Zobacz też: >> Top 10 przerażających horrorów o klaunach <<

56. "Christine" (1983), reż. John Carpenter

Znacznie mniej popularna ekranizacja powieści Kinga, w reżyserii mistrza grozy Johna Carpentera. Przedstawia losy pewnego nastolatka, który wbrew woli rodziców zakupuje samochód. Po odrestaurowaniu auto zaczyna żyć własnym życiem i zabijać za nawet najbardziej błahą zniewagę.

57. "Carrie" (1976), reż. Brian De Palma

Absolutne mistrzostwo w dziedzinie horroru, z fenomenalną Sissy Spacek w roli głównej. Jest to historia tytułowej Carrie, nastolatki wychowywanej przez okrutną matkę. Pewnego dnia dziewczyna odkrywa w sobie zdolności psychokinetyczne, za pomocą których doprowadza do tragedii podczas szkolnej potańcówki.

58. "Coś za mną chodzi" (2014), reż. David Robert Mitchell

Dość oryginalny film grozy, traktujący o tajemniczej sile prześladującej nastolatków. Zło śledzące każdy krok głównej bohaterki przybrać może postać absolutnie każdego, zarówno nieznajomego, jak i kogoś z najbliższej rodziny. Co ciekawe, klątwę przekazać można innej osobie wyłącznie za pośrednictwem aktu seksualnego.

59. "Heathers" - "Śmiertelne zauroczenie" (1988), reż. Michael Lehmann

W ekskluzywnej szkole średniej, żelazną ręką rządzi grupa czterech przyjaciółek. Jedną z nich jest nastoletnia Veronica, która po poznaniu zbuntowanego Jasona postanawia opuścić paczkę.

60. "Czego pragnie dziewczyna" (2003), reż. Dennie Gordon

Historia nastolatki imieniem Daphne, której odwiecznym marzeniem było odnalezienie ojca. W tym celu ucieka z domu i wyjeżdża do Anglii, gdzie dowiaduje się, że jej ojcem jest arystokrata, startujący w wyborach na premiera. Czy dziewczyna będzie w stanie zmienić się w zupełnie inną osobę, by zyskać przychylność ojca?

Jeśli podobało wam się powyższe zestawienie, zapraszamy do zapoznania się z innymi artykułami naszego autorstwa, traktującymi między innymi o filmach dla nastolatek na Netflix, filmach o depresji, najlepszych serialach Netfliksa oraz o najlepszych filmach na wieczór.

Natalia Nowecka|undefined
Natalia Nowecka Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.