Liga Quidditcha zmienia nazwę sportu, bo chce się oddalić od "transfobicznych poglądów" J.K. Rowling

21.07.2022 15:04
Liga Quidditcha zmienia nazwę sportu, bo chce się oddalić od "transfobicznych poglądów" J.K. Rowling Fot. LOIC VENANCE/AFP/East News

W magicznym świecie zawrzało - US Quidditch (USQ) oraz Major League Quidditch (MLQ) postanowiły zmienić swoje nazwy ze względu na niewrażliwe komentarze twórczyni sportu, J.K. Rowling.

Ligi Quidditcha zmieniają nazwy, żeby "zdystansować się" od J.K. Rowling

Fikcyjny sport przerodził się jakiś czas temu w prawdziwą zabawę, ale ze względu na szum medialny wokół J.K. Rowling, dwie ligi zajmujące się tym magicznym przedsięwzięciem postanowiły zmienić nazwę. Od teraz będą funkcjonowały pod nazwami: US Quadball (USQ), Major League Quadball (MLQ), a także International Quadball Association (IQA; ci jeszcze wstrzymali się z oficjalną zmianą nazwy).

Polecamy

W swoim łączonym oświadczeniu, ligi jako powód tej nagłej zmiany postanowiły przytoczyć słowa Rowling na temat mniejszości transseksualnych. Autorka książek z serii "Harry Potter" stwierdziła bowiem dawno temu, że jej zdaniem "transseksualne kobiety nie są prawdziwymi kobietami", co uraziło sporo osób. Jak czytamy:

J.K. Rowling co jakiś czas pojawia się w ogniu krytyki za swoje transfobiczne słowa. Krytykuje ją nie tylko opinia publiczna, ale również szanowane organizacje zajmujące się pomocą na rzecz osób LGBTQ+, jak GLAAD i Human Rights Campaign, a także główni aktorzy z filmowej serii filmów. Pragniemy się odsunąć od jej retoryki, której z nią nie podzielamy.

Zmiana nazwy ma również dać ligom sporo miejsca na rozwój - "quidditch" jest opatentowany i zastrzeżony przez Warner Bros. Zmiana nazwy na "quadball" da im więc całkowitą wolność w rozwoju, niezależnie od Warnera:

Ta zmiana daje nam całkowitą wolność kreatywną dot. naszej organizacji i pozwoli naszemu środowisku na podejmowanie kolejnych kroków. Uniezależnienie się od tej nazwy pozwoli nam na spełnienie naszych marzeń, które mieliśmy od kilku lat.

Nazwa "quadball" bierze się od liczby piłek i pozycji na boisku. Na koniec USQ i MLQ poinformowały, że nazwa otrzymała "mocne wsparcie" od zawodników i fanów, a także potwierdziły, że zasady sportu nie zostaną w żaden sposób zmienione. Życzymy powodzenia w dalszym rozwoju!

Polecamy
Kamil Kacperski
Kamil Kacperski Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.