Marvel ujawnił kraje nieprzyjazne dla mutantów. Czy wśród nich znajduje się Polska?

23.09.2019 13:54
House of X|undefined Fot. materiały promocyjne/Marvel Comics

W 5. numerze komiksu "House of X" pojawiła się lista państw niesprzyjających mutantom z bardzo różnych powodów. Czy wśród nich znajduje się Polska?

Ostatnimi czasy na całym świecie odnotowano wzrost nietolerancji z bardzo rożnych powodów. Nie inaczej jest w Polsce, gdzie w ostatnich latach wzrosły przestępstwa na tle narodowościowym, etnicznym, wyznaniowym czy homofobicznym. Tego typu napięcia społeczne nie pozostają bez odpowiedzi w tekstach kultury popularnej. Wątki alienacji i walki o prawa mniejszości od samego początku są osią serii X-Men. W najnowszej serii Marvel Comics poświęconej mutantom te tematy weszły na zupełnie nowy poziom.

"House of X" - lista krajów niechętnych mutantom

W 2018 roku na kartach komiksu "X-Men: Red" pojawiła się Polska. Nasz kraj został niestety ukazany przez pryzmat wydarzeń, na które w ostatnich czasach władza daje przyzwolenie. Chodzi między innymi o stojących na granicy prawa wyrazach nietolerancji oraz łamiących prawo atakach na wszelkiego rodzaju mniejszości. Akcja piątego numeru rozgrywała się w Polsce - kraju, gdzie mutanci dręczeni są przez własny rząd. Za niechęcią wobec homo superior stała co prawda złowieszcza Cassandra Nova, jednak pewien niesmak pozostał.

Przeczytaj także

Od premiery wyżej wspomnianego zeszytu minęło jednak sporo czasu i w życiach X-Men wiele się zmieniło. Obecnie świat mutantów wróciła do góry nogami seria "House of X", w której doszło do nietopowej sytuacji. Zmartwychwstały Charles Xavier obecnie znany po prostu jako X jest zupełnie inną postacią niż lider X-Men sprzed lat. Postanowił zrewidować swoje przekonania i obecnie tworzy niepodległe państwo mutantów na żywej wyspie znanej jako Krakoa. X postanowił otworzyć jej granice dla wszystkich homo superior - nawet swoich dawnych wrogów takich jak Apocalypse, Magneto, Mr. Sinister, Random czy Exodus.

Przeczytaj także

Mutanci postanowili połączyć się ponad podziałami i utworzyć w pełni legalnie działające państwo. Polityczne aspiracje X nie podobają się jednak przywódcom niektórych państw świata. W komiksie oprócz historii zaprezentowano również raporty Xaviera, w które ukazują stosunek świata do Krakoy i jej mieszkańców.

Scenarzysta Jonathan Hickman postanowił wykorzystać wiedzę politologiczną i wpleść ja w fikcyjne wydarzenia. Efektem tego małego eksperymentu jest infografika, ukazująca listę rządów przeciwnych utworzeniu niepodległego państwa mutantów.

5 Fot. foto: House of X #5

Pojawia się również mapa świata, obrazująca powyższe zestawienie.

5 Fot. foto: House of X #5

Oprócz nazw przeciwnych państw pojawiają się również powody ich niechęci wobec mutantów. Są to uprzedzenia ideologiczne, polityczne lub niechęć do substancji, którą generuje Krakoa. Na szczęście na liście nie figuruje Polska, co stawia nasz kraj w oczach twórców po stronie państw liberalnych i otwartych. W opozycji znalazły się rzeczywiste lub fikcyjne kraje, które kojarzą się z racjonalnym konserwatyzmem lub dyktaturą.

Przeczytaj także

Niechęć niektórych państw wynika również z wydarzeń historycznych ukazanych w komiksach Marvela. W czasach Związku Radzieckiego Magento był ścigany przez ZSRR za ludobójstwo, Black Panther i cała Wakanda brali czynny udział w wydarzeniu X-Men vs. Avengers, a Madripoor od dawna boryka się problemami, w których udział brali mutanci. Niektóre pozycje na liście jednak zaskakują, jak na przykład Santo Marco czy Venezuela.

Czy niechęć do homo superior przerodzi się w trzecią wojnę światową? Czy X-Men bratając się ze śmiertelnymi wrogami, sprowadzą sobie na głowę wojnę domową? A może twórcy przygotują dla czytelników o wiele bardziej zaskakujące rozwiązanie "House of X"? Przekonamy się w ciągu kolejnych tygodni. Szósty i jak na razie ostatni numer pierwszego volume'a serii trafi do sprzedaży jesienią 2019 roku.

Przeczytaj także

Zobacz też: Marvel zaprezentował córkę Wolverine'a. Kim jest nowa postać?

Sergiusz Kurczuk
Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.