Kobiety tworzą historię! Chloe Zhao, Emerald Fennell i Frances McDormand zrewolucjonizowały Oscary

18.03.2021 15:49
Frances McDormand Fot. KEVIN WINTER/AFP/EAST NEWS

Nieważne, czy pokonają konkurencję i zdobędą statuetki. Chloe Zhao, Emerald Fennell i Frances McDormand już zapisały się w historii Oscarów, rewolucjonizując tę skostniałą, patriarchalną imprezę.

Nominacje do Oscarów w 2021 roku jak zwykle - częściowo potwierdziły przypuszczenia, a częściowo przyniosły niespodzianki. Nie zabrakło też "oscarowych pierwszych razów", a więc sytuacji, jakie w historii Amerykańskiej Akademii Filmowej nigdy wcześniej nie miały miejsca. Wiele z tych rewolucji dotyczy w tym roku kobiet.

Polecamy

Dwie kobiety nominowane w kategorii Najlepsza reżyseria

Choć brzmi to jak ponury żart, Chloe Zhao i Emerald Fennell - reżyserki filmów "Nomadland" i "Obiecująca. Młoda. Kobieta." - jako pierwsze kobiety w historii Oscarów zawalczą we dwie o statuetkę w kategorii Najlepsza Reżyseria. Podczas 92 edycji przyznawania nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej ANI RAZU nie zdarzyła się sytuacja, by o Oscara w dziedzinie reżyserii walczyły dwie kobiety. Co więcej, Chloe Zhao typowana jest jako najpewniejsza kandydatka do zdobycia tej nagrody.

Polecamy

Chloe Zhao - oscarowa rewolucjonistka

Bycie jedną z dwóch reżyserek nominowanych w tym samym roku do Oscara nie jest jedyną rewolucją, jakiej dokonuje w tym roku utalentowana Chloe Zhao. Autorka "Nomadland" jest też pierwszą kobietą o innym niż biały kolorze skóry, która została nominowana w kategorii Najlepsza Reżyseria. Co więcej, jest też pierwszą kobietą w historii Oscarów, która otrzymała aż 4 nominacje w tym samym roku - jako producentka, reżyserka, scenarzystka i montażystka filmu "Nomadland". Zaraz za nią plasuje się Emerald Fennell, która otrzymała w tym roku trzy nominacje - za produkcję, reżyserię i scenariusz filmu "Obiecująca. Młoda. Kobieta.".

Historyczne dokonania Chloe Zhao zaczęły się już podczas Złotych Globów. Twórczyni nagrodzona za reżyserię "Nomadlandu" była pierwszą Azjatką uhonorowaną w tej kategorii oraz drugą reżyserką w historii, jaka została nagrodzona Złotym Globem.

Polecamy

Frances McDormand pierwszą kobietą nominowaną w kategoriach Najlepsza aktorka i Najlepszy film

Na kartach historii Oscarów zapisze się też Frances McDormand. Nie tylko dlatego, że to jej szósta nominacja i szansa na trzecią statuetkę dla najlepszej aktorki. Gwiazda "Fargo" i "Trzech Billboardów za Ebbing w Missouri" jest w tym roku nominowana zarówno w kategorii Najlepsza aktorka, jak i w kategorii Najlepszy film - jako gwiazda i producentka filmu "Nomadland". A to czyni z niej pierwszą kobietę w historii, która zdobyła taki zestaw nominacji w tym samym roku.

Polecamy

Wcześniej tylko dwie kobiety w historii zostały dostrzeżone przez Amerykańską Akademię Filmową jako aktorki i producentki w jednej osobie. Barbra Streisand w 1968 roku dostała Oscara za "Zabawną dziewczynę", a w 1991 roku była nominowana za produkcję "Księcia przypływów", zaś Oprah Winfrey otrzymała nominację jako aktorka drugoplanowa w "Kolorze purpury" (1986) i jako producentka była nominowana za "Selmę" w 2014 roku.

Zobacz także

Do tego zaszczytnego dwuosobowego grona, poza McDormand, dołączyła w tym roku jeszcze Margot RobbieNominowana do Oscara w 2018 roku za główną rolę w filmie "I, Tonya", w tym roku otrzymała nominację za "Obiecującą. Młodą. Kobietę" jako główna producentka filmu obok Ashley Fox, Toma Ackerley'a, Bena Browninga, Joseya McNamary i wspomnianej już Fennell.

Dla porównania, podobne sytuacje wśród męskich przedstawicieli branży filmowej zdarzają się nagminnie. Warren Beatty był nominowany jako producent i aktor aż czterokrotnie w swojej karierze. Taki zaszczyt spotkał też trzykrotnie Clinta Eastwooda (nominowanego dodatkowo za reżyserię), a dwukrotnie - Bradleya Coopera.

Oscary 2021 - kiedy odbędzie się ceremonia?

Czy w przypadku wspomnianych reżyserek, producentek i aktorek skończy się na nominacjach, czy wrócą do domu ze statuetkami, przekonamy się już za miesiąc. Tegoroczna ceremonia rozdania Oscarów odbędzie się 25 kwietnia 2021 roku.

Polecamy
Natalia Hluzov
Natalia Hluzow Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.