Sequel, reboot, spin-off, czyli trudne słowa, które powinien znać każdy fan współczesnego kina

Co oznaczają słowa takie jak sequel, prequel, remake, reboot, spin-off i crossover?
W dzisiejszych czasach język angielski stał się językiem międzynarodowym. Przez to pojawia się wiele zapożyczeń i zwrotów wyjętych wprost z rozmówek polsko-angielskich. Branża filmowa w zasadzie od początków istnienia kina jest trzymana w ryzach przez Hollywood. W dużej mierze to Amerykanie odpowiadają za to, jak wyglądają trendy filmowe na całym świecie. Z tego powodu pojawiło się wiele obco brzmiących sformułowań, które występują często w kontekście tematów związanych z filmem. Nie wszyscy je znają, niektórzy je mylą, a jeszcze inni w ogóle nie rozumieją, o co chodzi. Dlatego spieszymy z pomocą i w tym tekście wyjaśnimy obcobrzmiące słowa, które powinien znać każdy fan kina.
Remake - co to jest?
Remake to jedno z najpopularniejszych sformułowań pojawiających się w kontekście filmów. Wszystko dlatego, że remake'ów pojawia się z roku na rok coraz więcej. Nie oznacza to jednak, że we wcześniej ich nie było, bo są stare jak samo kino. Remake to stworzenie po raz kolejny tego samego dzieła filmowego. Często w tego typu filmach można zauważyć drobne zmiany (na przykład „Piękna i Bestia” Disneya), ale zdarzają się również duże odstępstwa od oryginału (na przykład: „Martwe zło”). Często remake jest również przeniesieniem powstałego wcześniej filmu na zupełnie inny od oryginalnego grunt kulturowy (na przykład „Ring”, „Funny Games”). Remakiem nie jest jednak kilkukrotne adaptowanie bądź ekranizowanie powieści, gry czy komiksu.
Reboot - co to jest?
Często reboot jest mylony z remakiem. Wszystko dlatego, że to sformułowanie również wiąże się z opowiedzeniem jakiejś znanej historii na nowo. W przeciwieństwie do remake'u reboot nie podejmuje tych samych wątków, wykorzystanych przez poprzednich twórców, tylko stara się przedstawić opowieść w zupełnie nowym świetle, jednocześnie nie nawiązując fabularnie do wcześniejszego dzieła. Reboot można traktować więc jako pewnego rodzaju „restart” filmu bądź całej serii (na przykład „Kong: Wyspa czaszki”, „Batman: Początek”).
Sequel - co to jest?
Jeden z prostszych terminów, bowiem sequel oznacza po prostu kontynuację jakiegoś tytułu. Sequelami są więc wszystkie kolejne części filmów. Powstają głównie po to, by wykorzystać popularność dzieła, zwiększając tym samym zyski pochodzące z danej serii. Z tego powodu kolejne sequele tworzy często zupełnie inna osoba, niż autor oryginału (na przykład serie „Koszmar z ulicy Wiązów”, „Szybcy i wściekli”, „Kiler”, „Avengers”).
Prequel - co to jest?
Prequel to nic innego jak uzupełnienie wydarzeń pojawiających się w filmie bądź serii. W pewnym sensie jest więc przeciwieństwem sequela, ponieważ zamiast opowiadać dalsze losy bohaterów, ukazuje zdarzenia, które miały miejsce przed akcją zaprezentowaną w pierwowzorze (na przykład: epizody I-III „Gwiezdnych Wojen”, trylogia „Hobbit”, „Psychoza IV: Początek”).
Spin-off - co to jest?
Spin-offy to nic innego jak wszystkie produkcje, które powstały na bazie popularności filmu albo serii, ale opowiadają o pobocznych wątkach zaprezentowanych w pierwowzorze. W spin-offach często podejmuje się tematy dotyczące drugoplanowych bohaterów, którzy zyskują status protagonistów lub poszerza się historie jedynie zasugerowane w pierwotnym dziele (na przykład: „Król Lew – Timon i Pumba”, „Łotr 1. Gwiezdne wojny – historie”, „Prometeusz”, „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć”).
Crossover - co to jest?
W crossoverach możemy zobaczyć zestawienie ze sobą postaci znanych z zupełnie różnych dzieł filmowych. Widz ma okazję przeżyć spotkanie bohaterów, którzy zasłynęli w solowych produkcjach. Corssovery to domena kina komercyjnego. Ich zadaniem jest połączyć popularność kilku marek w jednym filmie, by ściągnąć do kin jak największą liczbę widzów (na przykład: „Freddy kontra Jason”, „Obcy kontra Predator”, „Abbott i Costello spotykają Frankensteina”).
Mamy nadzieję, że powyższe wytłumaczenia spowodowały, że obcobrzmiące nazwy nie będą już przerażać żadnego fana kina.
Oceń artykuł