Top 10 najstraszniejszych horrorów o duchach

Sergiusz Kurczuk
21.09.2018
Aktualizacja: 25.02.2020 11:24
Top 10 najstraszniejszych horrorów o duchach Fot. kadr z filmu: We Are Still Here

Horrory o duchach to popularna kategoria kina grozy. Które z nich są najstraszniejsze? Sprawdźcie w naszym zestawieniu Top 10. 

Ludzkość od zawsze fascynowała się światem pozagrobowym. Z tego powodu u zarania dziejów ludziom towarzyszyły niematerialne istoty. Opowieści o duchach to integralna część każdej kultury. Ich pozostałością w naszych czasach są przerażające historie oraz filmy grozy. Twórcy horrorów niejednokrotnie wykorzystują duchy w swoich dziełach. Wszystko dlatego, że zjawy mogą przybrać dowolne kształty - od niewidocznych poltergeistów, po obrzydliwe upiory z koszmarów.

Horrory o duchach - Top 10

Zbliża się Halloween, a więc czas, w którym dużą popularnością cieszą się wszelkiego rodzaju straszne opowieści. Wśród nich są horrory o duchach. Postanowiliśmy stworzyć listę 10 najbardziej przerażających filmów grozy o paranormalnych zjawiskach. Który horror jest najstraszniejszy?

10. „Paranormal Activity” - cała seria

Słynny horror o duchach, który powstał w 2007 roku, w następnych latach doczekał się kolejnych 5 części. Chociaż z sequela na sequel popularność serii spadała, filmy o nawiedzonych rodzinach wniosły powiew świeżości do produkcji o zawiaskach nadprzyrodzonych. Na szczególną uwagę zasługuje paradokumentalny charakter produkcji, dzięki któremu zwykłe jump scare'y wydają się nadzwyczaj realne. 

9.  „W kleszczach lęku” (1961)

Czas na klasykę. Niech nie zwiedzie Was data powstania tej adaptacji ksiąski Henry'ego Jamesa. Bez tego filmu współczesne horrory o duchach, takie jak „Obecność”, prawdopobnie wyglądałby zupełnie inaczej. Historia skupia się na dziewczynie, która zostaje guwernantką w posiadłości bogatego rodu. Szybko odkrywa, że miejsce skrywa wiele tajemnic. Nie wszystkie da się wytłumaczyć racjonalnie. 

8. „Coś za mną chodzi” (2014)

David Robert Mitchell stworzył horror, który można odczytywać na wielu płaszczyznach. Główna bohaterka uprawia niezobowiązujący seks z chłopakiem, który drogą płciową przenosi na nią straszną klątwę. Od tej pory dziewczyna widzi upiorne zjawy i czuje, że cały czas jest śledzona. Jeśli nie lubicie atmosfery osaczenia, nie oglądajcie tego filmu.

7. „The Grudge – Klątwa” (2004)

Remake słynnego japońskiego horroru o duchach cieszył się swego czasu całkiem sporą popularnością. Opowieść dotyczy pewnego przeklętego domu znajdującego się w Tokio. Ktokolwiek do niego wejdzie, zginie straszną śmiercią. Budynek odwiedza Amerykanka studentka, która staje oko w oko z siłami odpowiedzialnymi za śmiercionośną klątwą.

6. „Naznaczony” - (2010)

Zanim James Wan stworzył „Obecność”, dał światu inny horror o duchach. Mowa o „Naznaczonym”. W filmie z 2010 roku poznajemy młodą rodzinę, która wprowadza się do nowego domu. Wkrótce okazuje się, że wicie gniazdka utrudniają złe siły, zamieszkujące budynek. Główni bohaterowie zmagają się z prawdziwym koszmarem spowodowanym tym, co stało się z jednym z ich dzieci.

5. „Oculus” (2013)

Mike Flanagan słynie z tworzenia inteligentnych i niekonwencjonalnych opowieści grozy. Podobnie jest w przypadku filmu „Oculus”, który nie jest typowym horrorem o duchach. Głównymi bohaterami są brat i siostra, którzy uważają, że za wszelkie nieszczęścia w ich życiu odpowiada przeklęte lustro z ich rodzinnego domu. 

4. „Obecność” - całe uniwersum

Tutaj nie ma żadnego zaskoczenia. Seria „Obecność” szturmem podbiła serca miłośników horrorów o duchach. James Wan oraz inni reżyserzy stworzyli już całe uniwersum, składające się z dwóch części „Obecności” i spin-offów o upiornej lalce Annabelle oraz najświeższy, opowiadający o przerażającej zakonnicy

3. „The Ring” (2002)

Kolejny remake japońskiej klasyki horroru o duchach. W „The Ring” pojawia się tajemnica przeklętej kasety wideo. Każdy, kto ją obejrzy, ma kilkanaście godzin życia. Smara - duch dziewczynki, wychodzącej z telewizora w tym momencie jest ikoną popkultury, więc nie ma się co dziwić, że ten horror Gore'a Verbinskiego znalazł się na 3. miejscu naszej listy. 

2. „Lśnienie” (1980)

W zestawieniu nie mogło też zabraknąć jednego z najlepszych filmów genialnego Stanleya Kubricka. Chociaż „Lśnienie” zostało oparte na prozie Stephena Kinga, reżyser odważył się na kilka drastycznych zmian, które finalnie wyszły filmowi na dobre. Przerażające sceny z filmu wryły się w pamięć niejednemu widzowi. Oczywiście mogą pojawić się głosy sprzeciwu, bo fani „Lśnienia” od lat sprzeczają się, czy to horror o duchach, czy analiza popadania w obłęd, ale wystarczy przypomnieć sobie przerażające bliźniaczki, żeby umieścić tę produkcję na 2. miejscu tej listy.

1. „Duch” (1982)

Jaki inny film mógł trafić na 1. miejsce zestawienia Top 10 najstraszniejszych horrorów o duchach jak nie produkcja zatytułowana „Duch”? Klasyka kina grozy w reżyserii Tobe'a Hoopera, opowiada o rodzinie Freelingów, którzy wprowadzają się do nowego domu, nieświadomi, że postawiono go na dawnym cmentarzu Indian. 

Horrory o duchach są niezwykle popularne w Azji. Z tego powodu stworzyliśmy zestawienie dotyczące najstraszniejszych upiorów w kinie grozy Dalekiego Wschodu. Duchy nie są jednak w stanie przestraszyć każdego fana kina grozy. Zawsze jednak pozostaje inny często występujący w horrorach motyw - klaun, o którym też przygotowaliśmy specjalny tekst. A jeśli nie wiecie, który nowy horror obejrzeć w tegoroczne Halloween, koniecznie przeczytajcie nasz artykuł o przerażających produkcjach, które trafią na kinowy ekran jesienią 2018.  

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.