Top 10 przerażających horrorów o wampirach

Sergiusz Kurczuk
17.10.2018
Aktualizacja: 25.02.2020 11:17
Top 10 przerażających horrorów o wampirach Fot. COLLECTION CHRISTOPHEL/EAST NEWS

Wampir to jeden z najpopularniejszych potworów kojarzących się z horrorem. Nie jednokrotnie dzieci nocy pojawiły się w filmach grozy. Oto 10 najlepszych tytułów z krwiopijcami w roli głównej.

Wampiry przez lata królowały jako ikony horroru. Wszystko za sprawą postaci hrabiego Drakuli, którego najróżniejsze wcielenia mogliśmy oglądać w niezliczonych wersjach adaptacji powieści Brama Stokera. Z czasem filmowi krwiopijcy ewoluowali, przekształcając się z dystyngowanych arystokratów w dzikie bestie. Ostatnimi czasy wizerunek wampira nieco osłabł i krwiopijcy nie pojawiają się tak często w horrorach, jak kiedyś. W oczekiwaniu na nowy przyzwoity film o wampirach, prezentujemy Wam listę 10 najlepszych horrorów o tych stworach.

Zobacz też: >> TOP 10: Najlepsze filmy o wilkołakach <<

TOP 10: Horrory o wampirach 

10. „Underworld” (2003)

Horror akcji, który pozwolił spojrzeć fanom kina grozy z innej perspektywy na wampiry. Fabuła dotyczy tajnej wojny toczącej się od lat pomiędzy rasami wyniosłych Wampirów i nieokrzesanych Lykanów (ładniejsza nazwa wilkołaków). Główną bohaterką jest wampirzyca Selena, która odkrywa tajemnicę, która może mieć wpływ na obie strony konfliktu.

9. „Wywiad z wampirem” (1994)

Słynny film o wampirach z pogranicza horroru i dramatu pozwala widzom zagłębić się w portret psychologiczny tych postaci z opowieści grozy. Głównymi bohaterami są wampiry Louis de Pointe du Lac i Lestat. Widz obserwuje na przestrzeni dekad intensywną relację pomiędzy dwoma postaciami i odkrywa, że życie krwiopijcy wcale nie jest takie proste, jakby się mogło wydawać.

8. „Postrach nocy” (1985)

Rozrywkowy horror, który był debiutem reżyserskim Toma Hollanda opowiada o nastolatku i jego na pozór zwyczajnym sąsiedzie. Mężczyzna nie wyróżnia się niczym, poza tym że prowadzi nocne życie i odsypia całe dnie. Główny bohater dochodzi do wniosku, że sąsiad musi być wampirem. Chłopak postanawia znaleźć kogoś, kto uwierzy mu w przerażające podejrzenia i pomoże stawić czoła wampirowi.

7. „O dziewczynie, która wraca nocą sama do domu” (2014)

Irański film o wampirach, który jest kolejnym gatunkowym miszmaszem – w tym wypadku połączeniem horroru i romansu. W zepsutym mieście Bad City samotna wampirzyca natyka się na ewenement – uczciwego mężczyznę. To spotkanie zmienia jej życie, a film stawia pytanie dotyczące siły prawdziwej miłości.

6. „Zagadka nieśmiertelności” (1983)

Słynny horror z doborową obsadą opowiada o pięknej wampirzycy, która od wieków żywi się krwią swoich kochanków. Problem polega na tym, że ukąszenie szybko kończy się śmiercią  oblubieńców. Najnowsza ofiara wampirzycy postanawia poszukać pomocy u lekarki, która stara się opracować środek na nieśmiertelność. Nie wie jednak, że jego śladem podąża krwiożercza kochanka.

5. „Nosferatu wampir” (1979)

Nowe spojrzenie na klasyczną historię o Drakuli, ukazuje tytułowego bohatera jako zdeformowanego potwora w ujęciu słynnego niemieckiego filmowca Wernera Herzoga. Film jest remakiem dzieła z 1921 roku pod tytułem „Nosferatu – symfonia grozy”. Nowa wersja opowieści o Nosferatu cechuje się przede wszystkim niesamowitym gotyckim klimatem i ukazaniem dramatu wampira. 

4. „Pragnienie” (2009)

Horror z Korei Południowej opowiada o księdzu, który zostaje zakażony podczas badań nad śmiertelnym wirusem. Okazuje się, że duchowny stał się wampirem i od tej pory zaczyna poddawać się swojej nowej naturze, schodząc na drogę grzechu.

3. „Pozwól mi wejść” (2008)

W szwedzkim horrorze nieakceptowany przez swoich rówieśników nastoletni chłopiec poznaje dziewczynkę, która niedawno wprowadziła się do jego okolicy. Dzieci zaprzyjaźniają się, ale wkrótce w sąsiedztwie zaczynają się dziać dziwne rzeczy. Wkrótce główny bohater odkrywa, że jego przyjaciółka jest wampirzycą. „Pozwól mi wejść” to ciekawe ujęcie dojrzewania i relacji rodzącej się pomiędzy młodymi bohaterami w otoczce horroru.

2. „30 dni mroku” (2007)

Jeśli lubicie krwawą masakrę, powyższe filmy mogą nie przypaść Wam do gustu. Ale za to z chęcią obejrzycie „30 dni mroku”. Ten horror rozgrywa się na odludziu usytuowanym na Alasce. Przez jeden miesiąc w roku całe miasteczko utrzymane jest w ciągłym mroku. Ten fakt wykorzystuje grupa krwiożerczych wampirów, które napadają mieszkańców. Stwory spotykają się jednak z oporem osób, które przeżyły masakrę.

1. „Dracula” (1992)

Na pierwszym miejscu znalazła się najsłynniejsza adaptacja „Drakuli”. Horror Francisa Forda Coppoli oparty na słynnej prozie Brama Stokera z doborową obsadą, pokazał, że oklepana historia, którą zna chyba każdy, potrafi budzić grozę o ile odpowiednio się ją przedstawi widzom.

Zbliża się Halloween, więc nasze zestawienie jest jak znalazł, dla wszystkich osób, które nie mają pomysłu na filmowy maraton w święto duchów. Jeśli jednak znacie powyższe pozycje na pamięć, zawsze możecie przeczytać nasz artykuł, dotyczący jesiennych nowości kina grozy, które idealnie nadają się na Halloween. A jeżeli wampiry nie wywołują w Was lęku, koniecznie sięgnijcie po listę filmów o przerażających zakonnicach.

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.