Top 21: Najlepsze filmy na jesień. Wśród nich "Halloween" i "Harry Potter"

09.09.2019
Aktualizacja: 22.01.2020 12:56
Foto: CLEAR BLUE SKY/JOHN WELLS/KILLER FILMS/ESTION EIGHT/VULCAN / Alb|undefined Fot. CLEAR BLUE SKY/JOHN WELLS/KILLER FILMS/ESTION EIGHT/VULCAN / Alb

W jesienne wieczory nie marzycie o niczym innym, jak tylko owinąć się kocem i włączyć dobry film, jednak nie wiecie jaki tytuł wybrać? Przychodzimy z pomocą. Oto lista 21 filmów idealnych na jesień.

Jesień albo się kocha, albo nienawidzi. Są na świecie miłośnicy jej niepowtarzalnego klimatu, wszechobecnych kolorowych liści i pękatych dyń (sama do nich należę). Dla innych jest to z kolei niezwykle przygnębiający czas, który chcieliby mieć jak najszybciej za sobą. Jaki jest najlepszy sposób aby poprawić sobie humor lub wprawić się w jesienny nastrój? Oczywiście oglądając odpowiednie filmy. Jeśli zatem szukacie dobrego filmu na jesienny wieczór, trafiliście w dobre miejsce. Poniżej znajdziecie 21 tytułów idealnych na jesień.

Top 21 - najlepsze filmy na jesień

W poniższym zestawieniu, przedstawiającym najlepsze filmy na jesienne wieczory, zawarliśmy rozmaite gatunki filmowe. Tak, aby każdy znalazł coś dla siebie, na liście znalazły się zarówno horrory (w końcu jesień to też obchody Halloween), lekkie komedie, jak i poważne dramaty.

1. "Halloween" (1978), reż. John Carpenter

"Halloween" w reżyserii Johna Carpentera to absolutny klasyk kina grozy i jesienny must-watch. Dzieło Carpentera to jeden z najsłynniejszych horrorów wszech czasów, którego siła tkwi nie w oryginalności prezentowanej fabuły, a w klimacie oraz atmosferze grozy i narastającego zagrożenia. Nie możemy również zapomnieć o absolutnie genialnej ścieżce dźwiękowej, która dopełnia całości dzieła sprawiając, że "Halloween" jest horrorem absolutnym.

2. "Koszmar z ulicy Wiązów" (1984), reż. Wes Craven

Kolejna propozycja dla osób, którym jesień kojarzy się przede wszystkim z Halloween. "Koszmar z ulicy Wiązów" to jeden z najpopularniejszych filmów mistrza grozy Wesa Cravena, który ma wszystko co posiadać powinien dobry, klasyczny horror - niesamowity klimat, przerażającego (acz w tym przypadku również urzekającego) antagonistę oraz zamysł fabularny, który sprawi, że poczucie obezwładniającego niepokoju nie opuści nas jeszcze na długo po seansie.

Przeczytaj także

3. "Upiorna noc Halloween" (2007), reż. Michael Dougherty

Propozycja dla osób, które szukają czegoś w klimacie Halloween, jednak nie przepadają za horrorami. Dzieło Michaela Dougherty'ego to zręcznie i przyjemnie spreparowany hołd dla legendy Halloween, składający się z kilku luźno powiązanych ze sobą historyjek, których akcja rozgrywa się podczas wigilii dnia Wszystkich Świętych. Nie uświadczycie tu mrożących krew w żyłach scen, jednak klimat dosłownie wylewa się z ekranu.

4. "Rodzina Addamsów" (1991), reż. Barry Sonnenfeld

Przepełniona czarnym, jak węgiel humorem opowieść traktująca o ekscentrycznej familii zamieszkującej przerażające domostwo. Głową rodziny jest Gomez, do szaleństwa kochający swoją żonę Morticię. Ich dzieci, Pugsley i kilkunastoletnia Wednesday, to dzieciaki z piekła rodem. Cała rodzina ceni wszystko, co inni uważają za dziwaczne, straszne i odrażające. Pewnego dnia do domu powraca zaginiony brat Gomeza, Fester. "Rodzina Addamsów" to absolutny klasyk, idealny dla widza w każdym wieku. A już pod koniec października 2019 roku ukaże się animowany remake w reżyserii Conrada Vernona i Grega Tiernana.

5. "Coco" (2017), reż. Lee Unkrich, Adrian Molina

Zdobywca dwóch Oscarów, uznawany za jeden z najlepszych filmów animowanych ostatnich lat. "Coco" to historia chłopca imieniem Miguel, u którego w rodzinie od pokoleń muzyka jest absolutnie zakazana. Chłopiec marzy jednak, by pójść w ślady swojego idola - legendarnego muzyka Ernesta de la Cruza. W wyniku serii przedziwnych zdarzeń chłopiec ląduje w kolorowej Krainie Umarłych. Tam spotyka sympatycznego oszusta Hectora. Wspólnie usiłują rozwikłać tajemnicę z przeszłości rodziny Miguela. Dia de los Muertos, iście burtonowski klimat, fantastyczna muzyka i poruszająca życiowa lekcja. Wszystko to sprawia, że "Coco" jest seansem obowiązkowym każdej jesieni.

Przeczytaj także

6. "Harry Potter" (2001-2011), reż. Chris Columbus, Alfonso Cuaron, Mike Newell, David Yates

Jesień to idealny czas, by oderwać się od rzeczywistości i powrócić do Hogwartu. Podziwianie przygód Harry'ego, Rona i Hermiony umili nawet najbardziej ponury, jesienny wieczór. Niezależnie od tego, czy zdecydujecie się na cały maraton, czy postawicie wyłącznie na wasz ulubiony film z serii, dobrą zabawę i cudowną ucieczkę od szarej rzeczywistości macie gwarantowane. Szczególnie polecamy część trzecią, tj. "Więźnia Azkabanu", w której jesienny klimat jest najsilniej odczuwalny.

Zobacz też: J.K. Rowling zapowiedziała nowe książki z serii "Harry Potter". Przybliżą fanom historię magii

7. "E.T." (1982), reż. Steven Spielberg

Kultowy film Stevena Spielberga opowiadający historię pozostawionego przypadkowo na Ziemi kosmity, który nawiązuje piękną przyjaźń z małym chłopcem imieniem Elliot. Młodzieniec postanawia pomóc przybyszowi wrócić do domu.  

Zobacz też: 15 filmów z gatunku science fiction wszech czasów

8. "Kot Bob i ja" (2016), reż. Roger Spottiswoode

"Kot Bob i ja" to piękna i wzruszająca historia rudego sierściucha, który uratował życie pewnemu młodemu człowiekowi. James Bowen był uzależnionym od narkotyków ulicznym grajkiem, który sięgnął w życiu samego dna. Aż pewnego dnia spotkał na swej drodze niezwykle mądrego kota Boba. Co najciekawsze, historia Jamesa i Boba wydarzyła się naprawdę, a w większości scen w filmie zagrał prawdziwy kot Bob.

9. "Czas na miłość" (2013), reż. Richard Curtis

Ta wzruszająca komedia opowiada historię Tima, który w dniu swoich 21. urodzin dowiaduje się, że posiada umiejętność podróży w czasie. Może on zmienić wszystko, co wydarzyło się dotąd w jego życiu, wpływając tym samym na swoje przyszłe losy. Bohater postanawia wykorzystać dar, by wreszcie znaleźć sobie dziewczynę. Z czasem orientuje się jednak, że jego talent potrafi być prawdziwym przekleństwem. 

10. "Nietykalni" (2011), reż. Olivier Nakache, Éric Toledano

Poruszający i pełen ciepła film, przedstawiający historię przyjaźni, która istniała naprawdę. Młody chłopak z przedmieścia, który właśnie wyszedł z więzienia zatrudnia się jako opiekun sparaliżowanego milionera. Zderzenie dwóch skrajnie różnych światów daje początek szeregowi niewiarygodnych przygód i wspaniałej więzi. 

11. "Dziennik Bridget Jones" (2001), reż. Sharon Maguire

Zabawna komedia przedstawiająca losy uroczej i nieporadnej Bridget, w której każda kobieta może odnaleźć cząstkę siebie. Losy 32-letniej bohaterki doczekały się na ten moment trzech części, zatem seria idealnie nadaje się na wieczorny maraton. U boku Bridget Jones i Marka Darcy nawet jesień staje się znacznie weselsza.

Zobacz też: 25 najlepszych komedii romantycznych w historii

12. "Miłość w Nowym Jorku" (2000), reż. Joan Chen

Will Keane to 50-letni playboy, dla którego żadna relacja damsko-męska nie trwa dłużej niż kilka tygodni, po których rzuca swoją rutynową formułkę, że "nie obiecywał, że będzie to trwać wiecznie". Pewnej wyjątkowo pięknej jesieni spotyka na swej drodze 21-letnią Charlotte. Dziewczyna zaskakuje go swoim podejściem, przez co ich związek znacznie różni się od dotychczasowych podbojów Willa.

13. "Daleko od nieba" (2002), reż. Todd Haynes

Pięknie zrealizowany i melancholijny film obyczajowy, idealny na jesienny wieczór. Przedstawia historię bogatej rodziny zamieszkującej amerykańskie przedmieścia w latach 50. XX wieku. Gdy główna bohaterka odkrywa, że jej mąż jest homoseksualistą, szuka pocieszenia w ramionach czarnoskórego ogrodnika.

14. "Kiedy Harry poznał Sally" (1989), reż. Rob Reiner

Kultowa komedia romantyczna, stanowiąca zapis kilkunastoletniej znajomości tytułowych bohaterów. Harry i Sally poznali się na studiach i nie pałali do siebie sympatią. Wszystko uległo jednak zmianie, gdy po latach odnowili znajomość, która z czasem przerodziła się w piękną więź. Spora część filmu rozgrywa się w jesiennej scenerii Nowego Jorku, co nadaje całości niepowtarzalnego klimatu.

15. "Masz wiadomość" (1998), reż. Nora Ephron

Już pierwsze sceny tej komedii romantycznej wprowadzą was w jesienny klimat. Akcja rozgrywa się na Manhattanie i przedstawia historię dwojga ludzi, którzy z założenia powinni być wrogami. Tak się bowiem składa, że ona prowadzi niewielki lokal sprzedający książki dla dzieci, on zaś jest właścicielem wielkiej sieci księgarń. Pewnego dnia nawiązują przypadkowy kontakt przez internet i z czasem zbliżają się do siebie.

16. "Słodki listopad" (2001), reż.  Pat O'Connor

Nelson to nowojorski biznesmen, którego nie interesuje w życiu nic poza czubkiem własnego nosa. Pewnego dnia spotyka na swojej drodze intrygującą dziewczynę imieniem Sara. Nowa znajoma postanawia, że w ciągu miesiąca (tytułowego listopada) pomoże Nelsonowi w naprawieniu jego życia. Z czasem okazuje się, że jest to niejako jej sposób na życie.

17. "Stowarzyszenie Umarłych Poetów" (1989), reż. Peter Weir

Historia charyzmatycznego nauczyciela języka angielskiego, który pracuje w konserwatywnym i snobistycznym liceum. Niesztampowymi metodami stara się on wpoić swoim uczniom miłość do poezji i ideę "carpe diem". Chłopcy, dla których staje się inspiracją, odnawiają sekretny związek - Stowarzyszenie Umarłych Poetów.

18. "Zapach kobiety" (1992), reż. Martin Brest

"Zapach kobiety" to historia licealisty, który weekendami dotrzymuje towarzystwa niewidomemu, emerytowanemu oficerowi. Pewnego jesiennego dnia jego podopieczny zarządza wspólną wycieczkę do Nowego Jorku, podczas której zamierza zmusić chłopaka do spojrzenia na życie z innej perspektywy.

19. "Wyspa tajemnic" (2010), reż. Martin Scorsese

W tym miejscu przechodzimy do filmów znacznie cięższych w odbiorze. "Wyspa tajemnic" to historia szeryfa, który wraz ze swoim pomocnikiem udaje się do położonego na wyspie szpitala psychiatrycznego. Ich celem jest zbadanie sprawy zaginięcia jednej z pacjentek. Sprawy przybierają jednak niespodziewany obrót i okazuje się, że nic nie jest takie, jakim się początkowo wydawało.

Zobacz też: 25 najlepszych thrillerów w historii

20. "Milczenie owiec" (1991), reż. Jonathan Demme

Historia inteligentnej agentki, która by schwytać seryjnego mordercę obdzierającego swoje ofiary ze skóry, łączy siły z psychopatycznym Hannibalem Lecterem. Fenomenalne kreacje aktorskie Jodie Foster i Anthony'ego Hopkinsa oraz gęsty klimat sprawiły, że "Milczenie owiec" stało się fenomenem, który złotymi zgłoskami zapisał się w historii kinematografii.

21. "Zabójcy bażantów" (2014), reż. Mikkel Nørgaard

Detektywi, zajmujący się nierozwiązanymi sprawami sprzed lat, trafiają na sprawę brutalnego podwójnego morderstwa, do którego doszło przed 20 laty. Jako rasowy thriller "Zabójcy bażantów" już od pierwszych minut wywołują uczucie obezwładniającego niepokoju i stale rosnącego napięcia. Finał historii, choć może nie jest szczególnie zaskakujący, chwyta za gardło i nie daje o sobie zapomnieć jeszcze przez długi czas.  

Lubicie filmowe zestawienia? Jeśli tak, koniecznie zajrzycie na naszą stronę, gdzie w zakładce Film znajdziecie między innymi:

Natalia Nowecka|undefined
Natalia Nowecka Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.