TOP 50: Dobre filmy na wieczór, filmy warte obejrzenia

Po ciężkim dniu nie ma nic lepszego, niż rozsiąść się przed telewizorem i włączyć dobry film. Właśnie dlatego przygotowaliśmy dla was listę TOP 50 dobrych filmów na wieczór.
Każdy zna to uczucie, kiedy po stresującym dniu w pracy, lub na uczelni, wraca do domu i jedyne o czym marzy to położyć się na kanapie i włączyć jakiś dobry film. Często jednak wybór takiego filmu stanowi nie lada wyzwanie. Ale od czego macie nas? Przychodząc z pomocą przygotowaliśmy dla was naszą (subiektywną) listę pięćdziesięciu lekkich produkcji na wieczór.
TOP 50: Dobre filmy na wieczór
Oto fajne filmy na wieczór i dobre filmy na weekend, po obejrzeniu których od razu poczujecie się lepiej. Lista przygotowana została tak, że każdy powinien znaleźć na niej coś dla siebie. Z pewnością są to filmy warte obejrzenia. Zapraszamy!
1. "Harry Potter"
Seria filmów, której nikomu nie trzeba przedstawiać. Powiedzcie, czy może być lepszy sposób na wieczór niż przeniesienie się do magicznego świata i podziwianie przygód Harrego, Rona i Hermiony? Niezależnie od tego, czy zdecydujecie się na cały maraton, czy postawicie wyłącznie na wasz ulubiony film z serii, dobrą zabawę i cudowną ucieczkę od szarej rzeczywistości macie, jak w banku.
Zobacz: >> J.K. Rowling napisze książki o "Harrym Potterze" z perspektywy Snape’a <<
2. "Gwiezdne Wojny"
Kolejna filmowa seria, którą zna - lub chociaż o niej słyszał - absolutnie każdy. Niezależnie od tego, czy jesteście fanami oryginalnej trylogii, prequeli, czy disneyowskich sequeli, wieczór w odległej galaktyce to zawsze wieczór udany.
3. Kinowe Uniwersum Marvela
W tym przypadku wybór macie naprawdę gigantyczny. Wasza decyzja zapewne podyktowana będzie tym, z którym z superbohaterów Marvela sympatyzujecie najbardziej - Iron Manem, Kapitanem Ameryką, Thorem, a może postawicie na nich wszystkich i wybierzecie crossover "Avengers"? Wybór należy do was, my jednak podsuwamy naszych faworytów na lekki i przyjemny wieczór:
- "Iron Man" (2008)
- "Avengers" (2012)
- "Thor: Ragnarok" (2017)
- "Strażnicy Galaktyki" (2014)
- "Spider-Man: Homecoming" (2017)
Nie przegap: >> "Avengers: Endgame" z oficjalnym polskim tytułem <<
4. "Władca Pierścieni"
Jeśli jednak nie interesuje was magia, odległa galaktyka wydaje się aż nadto odległa, a towarzystwo superherosów nie leży w waszym guście, to co powiecie na wyprawę do Mordoru z uroczym Frodo Bagginsem i jego przyjaciółmi? Emocje i klimat gwarantowane!
Zobacz: >> „Władca Pierścieni”: w serialu Amazona powrócą uwielbiani bohaterowie <<
5. "Piraci z Karaibów"
Jeśli poprzednie propozycje was nie przekonały, to zrobić to może już tylko człapiący chwiejnym krokiem Kapitan Jack Sparrow i jego kamraci. W końcu wieczór na Karaibach brzmi naprawdę kusząco, nie uważacie? Tylko ostrzegamy - melodię przewodnią nucić będziecie przynajmniej przez najbliższy tydzień.
Sprawdź: >> "Piraci z Karaibów" bez Johnny'ego Deppa <<
6. "Szybcy i wściekli"
Choć z biegiem czasu przygody Dominica Torreto i jego rodzinki stają się coraz bardziej absurdalne, łamiąc wszelkie możliwe prawa fizyki (jak tak dalej pójdzie to wylądują w końcu w kosmosie, lub stoczą walkę z drużyną Avengers), to trzeba przyznać, że serię wciąż ogląda się z taką samą przyjemnością, jak na starcie, w 2001 roku.
Sprawdź: >> Dwayne Johnson i Jason Statham nie wystąpią w "Szybkich i wściekłych 9" <<
7. "Deadpool" (2016)
Kolejny film spod szyldu Marvela, jednak nie zaliczający się do jego Kinowego Uniwersum. Produkcja rozkłada na łopatki już przy napisach początkowych, a później jest już tylko lepiej.
Dla osób niezaznajomionych z przygodami tego "uroczego" antybohatera:
Wade Wilson niegdyś agent służb specjalnych, a obecnie najemnik poddany zostaje nielegalnemu eksperymentowi, w wyniku którego nabywa niezwykłych mocy samouzdrawiania. Odtąd staje się znany jako Deadpool i wyposażony w nowe zdolności oraz czarne poczucie humoru wyrusza z misją wymierzenia sprawiedliwości człowiekowi, który niemal zniszczył mu życie.
Zobacz: >> Deadpool obraził uczucia religijne Mormonów <<
8. "Pulp Fiction" (1994)
Prawdopodobnie najpopularniejszy film Quentina Tarantino, będący jednym z absolutnych klasyków kina gangsterskiego.
Płatni zabójcy, Jules (Samuel L. Jackson) i Vincent (John Travolta), dostają zlecenie - mają odzyskać z rąk przypadkowych rabusiów tajemniczą walizkę bossa mafii. Na dodatek Vincent otrzymuje kolejną robotę, mianowicie na czas nieobecności szefa ma zaopiekować się jego poszukującą wrażeń żoną Mią (Uma Thurman). Vincent i Jules niespodziewanie wpadają po uszy, gdy przez przypadek zabijają zakładnika. W tarapaty wpada również podupadły bokser (Bruce Willis), który otrzymał dużą sumę za przegranie swojej walki. Walkę jednak wygrywa, co wiąże się z obowiązkiem natychmiastowej ucieczki z miasta.
9. "Chłopaki nie płaczą" (2000)
Jeden z najlepszych filmów w historii naszej rodzimej kinematografii. Przezabawna, kultowa komedia Olafa Lubaszenki. Cezary Pazura, Mirosław Zbrojewicz, Michał Milowicz, Maciej Stuhr i Bohdan Łazuka dają tutaj pierwszorzędny popis aktorstwa najwyższej próby.
Głównymi bohaterami filmu są dwaj młodzi przyjaciele - skrzypek Kuba (w tej roli Maciej Stuhr) i Oskar (Wojciech Klata), którzy zupełnym przypadkiem wplątani zostają w gangsterską aferę. Pewnego wieczoru Kuba postanawia pomóc przyjacielowi ściągając do domu jego wuja dwie dziewczyny z agencji towarzyskiej. Po fakcie okazuje się jednak, że chłopców nie stać na takie rozrywki. Opiekun "panienek" w ramach zapłaty bierze sobie cenną figurkę z kolekcji wspomnianego wuja. Aby ją odzyskać, Kuba zastawia w lombardzie swoje skrzypce i z pieniędzmi wędruje do agencji. Tam wpada w sam środek mafijnej transakcji. Powstaje zamieszanie, wybucha strzelanina i przy okazji ginie walizka z pieniędzmi. Gangsterzy, podejrzewając o kradzież Kubę, ruszają jego śladem.
Nie przegap: >> TOP 25: Najlepsze polskie komedie w historii <<
10. "Bodyguard. Zawodowiec" (2017)
Kolejna produkcja z Ryanem Reynoldsem w roli głównej, tym razem w iście doborowym towarzystwie Samuela L. Jacksona.
Michael Bryce (Reynolds) to najlepszy ochroniarz na świecie. Ludzie powiadają, że ochrona ze strony Bryce'a równoznaczna jest nieśmiertelności. Jednak tym razem sytuacja może przerosnąć nawet jego, ma on bowiem za zadanie przetransportować przez pół świata byłego płatnego zabójcę (L. Jackson), który zdecydował się zeznawać przeciwko słynnemu zbrodniarzowi wojennemu.. Ich tropem rusza cała armia agentów, płatnych morderców i łowców nagród, a po drodze okaże się, że nie tylko ich życie będzie zagrożone. Oskarżony zbrodniarz jest gotowy skorzystać z pomocy terrorystów, byle nie dopuścić do procesu.
11. "21 Jump Street" (2012)
Jonah Hill i Channing Tatum w rolach młodych policjantów, których zadaniem będzie wykrycie siatki dealerów narkotykowych, poprzez podszywanie się pod uczniów lokalnego liceum. Przezabawny film akcji z bohaterami, których wprost nie da się nie uwielbiać, z genialnym występem gościnnym Ice Cube'a.
12. "Nice Guys. Równi goście" (2016)
Film, w którym Ryan Gosling dosłownie błyszczy talentem komediowym.
Prywatny detektyw Holland March (Gosling) i mięśniak do wynajęcia Jackson Healy (Russell Crowe) mówiąc delikatnie nie pałają do siebie sympatią. Zostają jednak wynajęci do rozwikłania tej samej sprawy - zaginionej dziewczyny. Zapewne każdy prowadziłby ją na własną rękę, gdyby obaj nie stali się celem wynajętych morderców. Niechętnie muszą połączyć siły, by rozwiązać sprawę i ocalić życie. Tym bardziej, że wkrótce odkryją, że wdepnęli w znacznie większe bagno niż początkowo sądzili. Zaginięcie dziewczyny jest jedynie czubkiem góry lodowej w sprawie, której nie tknąłby nikt komu życie miłe.Pomimo stale rosnącego zagrożenia, Holland i Jackson zamiast na rozwikłaniu sprawy skupiają się na dogryzaniu sobie nawzajem.
13. "W starym dobrym stylu" (2017)
Obraz wręcz promieniujący optymizmem i dobrodusznością.
Trzej najlepsi kumple - Willie, Joe i Al postanawiają przełamać stereotyp spokojnych emerytów i po raz pierwszy w życiu zejść ze ścieżki prawa, kiedy ich fundusz emerytalny zostaje zlikwidowany. Aby być w stanie samodzielnie opłacać rachunki i nie stać się ciężarem dla najbliższych, trzej staruszkowie postanawiają napaść na ten sam bank, który pozbawił ich pieniędzy.
W rolach głównych sama aktorska śmietanka: Morgan Freeman, Michael Caine i Alan Arkin.
14. "Nietykalni" (2011)
Niezwykle poruszający film o przepięknej przyjaźni, który w chwili premiery podbił serca milionów fanów na całym świecie.
To historia, który wydarzyła się naprawdę. Sparaliżowany milioner zatrudnia do pomocy i opieki młodego chłopaka z przedmieścia, który właśnie wyszedł z więzienia. Zderzenie dwóch skrajnie różnych światów daje początek szeregowi niewiarygodnych przygód i przyjaźni, która czyni ich nietykalnymi.
15. "Jutro będziemy szczęśliwi" (2016)
Kolejny bardzo wzruszający film, ze znanym z "Nietykalnych" Omarem Sy w roli głównej, opowiadający historię mężczyzny, który wiedzie prawdziwie beztroski żywot, do momentu gdy w jego życiu pojawia się córeczka, o której istnieniu nie miał pojęcia.
16. "Obdarowani" (2017)
Film poruszający bardzo podobną tematykę do powyższego, ze wspaniałym duetem Chris Evans - Mckenna Grace i gościnnym występem cudownego jednookiego kocura.
Frank (Evans) samotnie wychowuje swoją niezwykle uzdolnioną siostrzenicę Mary, jednak gdy talent dziewczynki wychodzi na jaw, zmuszony jest on podjąć walkę o prawa rodzicielskie z babcią dziewczynki.
17. "Cudowny chłopak" (2017)
Film, który niezależnie od waszego nastroju, wywoła u was przysłowiowego banana na twarzy, który nie zniknie z niej jeszcze przez długi czas.
Jest to historia chłopca imieniem Auggie, który urodził się ze zdeformowaną twarzą. Gdy idzie do nowej szkoły, chce udowodnić rówieśnikom, że piękno to znacznie więcej niż tylko wygląd zewnętrzny.
W filmie występują m.in. młodziutki Jacob Tremblay, Julia Roberts i Owen Wilson.
18. "Kot Bob i ja" (2016)
Istna gratka dla miłośników kotów, jest to bowiem historia (oparta na faktach!) rudego sierściucha, który uratował życie pewnemu młodemu, zbłąkanemu człowiekowi.
James Bowen to uzależniony od narkotyków uliczny grajek, który sięgnął w swym życiu samego dna. W powrocie do rzeczywistości i odbudowaniu swojego życia pomógł mu niezwykle mądry, rudy czworonóg imieniem Bob. Film jest adaptacją książki o tym samym tytule, autorstwa samego Jamesa.
Ciekawostka: W sporej części scen zagrał prawdziwy kot Bob.
19. "E.T." (1982)
Kultowy film Stevena Spielberga przedstawiający historię jeszcze bardziej niezwykłej przyjaźni, niż powyższa. Opowiada ona bowiem o pozostawionym przypadkowo na Ziemi kosmicie, który nawiązuje piękną przyjaźń z małym chłopcem imieniem Elliot. Młodzieniec spróbuje pomóc przybyszowi wrócić do domu.
20. "Lilo i Stich" (2002)
Ohana to znaczy rodzina. A w rodzinie nikogo się nie odtrąca ani nie porzuca.
Pozostając jeszcze przy temacie wyjątkowych przyjaźni, przedstawiamy wam jedną z najpiękniejszych bajek jakie kiedykolwiek powstały.
Lilo to mała dziewczynka mieszkająca na Hawajach, wychowywana przez starszą siostrę, która dosłownie wychodzi z siebie, aby opieka społeczna nie zabrała małej do domu dziecka. W tym samym czasie z odległej galaktyki ucieka Stich - przedziwna istota, która w swojej naturze ma zaszczepioną potrzebę siania destrukcji. Po wylądowaniu na Ziemi zostaje on przygarnięty przez Lilo. Dziewczynka chroni Sticha przed wysłannikami z jego plany, mającymi za zadnie unicestwienie jej nowego "zwierzaka", który w błyskawicznym tempie staje się jej najlepszym przyjacielem.
Nie przegap: >> "Lilo i Stich": Powstanie aktorska wersja kolejnej animacji Disneya <<
21. "Shrek" (2001)
Jeden z najlepszych filmów animowanych w historii kina, z genialnym soundtrackiem i pierwszorzędnym polskim dubbingiem.
Ogr Shrek prowadzi spokojnie, niczym nie zmącone życie na bagnie, aż pewnego dnia wszelkiej maści postacie z bajek, wypędzone z królestwa złego lorda Farquaada, dokonują inwazji na dom zielonego olbrzyma. Shrek udaje się więc do okrytego złą sławą lorda i po porozumieniu wyrusza na ratunek przyszłej narzeczonej Farquaada - księżniczce Fionie. W misji ratunkowej towarzyszy mu wygadany i przemądrzały osioł, który gotowy jest zrobić dla Shreka wszystko z wyjątkiem zostawienia go w świętym spokoju.
Sprawdź: >> Powstanie reboot "Shreka" <<
22. "Coco" (2017)
Kolejny film animowany, który szturmem podbił serca widzów na całym świecie. Jest to głęboko zakorzeniona w tradycji, bogata emocjonalnie i przepiękna wizualnie opowieść, która przedstawia śmierć jako przygodę tak wielką jak życie.
Bohaterem filmu jest chłopiec Miguel, u którego w rodzinie od pokoleń muzyka jest absolutnie zakazana. Miguel marzy jednak, by pójść w ślady swojego idola, wielkiego muzyka Ernesta de la Cruza. Zdesperowany chce udowodnić światu swój talent, a to - za sprawą serii przedziwnych zdarzeń - doprowadzi go do niezwykle kolorowej Krainy Umarłych. Tam, poza zmarłymi członkami swojej rodziny, spotyka sympatycznego oszusta Hectora. Wspólnie spróbują rozwikłać tajemnicę z przeszłości rodziny Miguela.
Dia de los Muertos, iście burtonowski klimat (w weselszym, bardziej kolorowym wydaniu), fantastyczna muzyka i życiowa lekcja mówiąca o tym, że umieramy tak naprawdę dwa razy - pierwszy raz fizycznie, drugi zaś gdy nikt już o nas nie pamięta.
23. "Kosmiczny Mecz" (1996)
Dla wielu z was jest to zapewne film kojarzący się przede wszystkim z beztroskimi czasami dzieciństwa. Chwilowy powrót do tych pięknych czasów, z pewnością pomógłby wam zrelaksować się po stresującym dniu i na chwilę zapomnieć o trudach codzienności.
Bohaterowie najpopularniejszych kreskówek z serii "Looney Tunes" porywają słynnego koszykarza Michaela Jordana, aby podczas meczu koszykówki pomógł im pokonać ich największego wroga. W skład drużyny wchodzą m.in. Królik Bugs, Diabeł Tasmański, Struś Pędziwiatr i Tweety, którzy pod wodzą gwiazdy koszykówki zmierzą się z przybyszami z kosmosu.
Zobacz: >> „Kosmiczny mecz 2” będzie rebootem <<
24. "Maska" (1994)
Stanley Ipkiss (w tej roli niezawodny Jim Carrey) jest bardzo nieśmiałym i niepozornym urzędnikiem bankowym. Jego nudne życie ulega jednak gwałtownej zmianie w dniu, w którym przypadkowo znajduje starą maskę. Gdy ją nakłada, momentalnie zmienia się cała jego osobowość i ze spokojnego młodego faceta staje się nagle niezniszczalnym, komiksowym herosem o zielonej facjacie.
25. "Lemony Snicket: Seria niefortunnych zdarzeń" (2004)
Kolejna świetna rola Jima Carreya, tym razem w ekranizacji powieści Daniela Handlera, przedstawiającej historię trójki osieroconych dzieci, które znajdują rodziny zastępcze. Ich bogaci rodzice zginęli tragicznie w pożarze, a teraz tajemniczy hrabia Olaf chce uśmiercić również dzieci, by położyć rękę na odziedziczonej przez nie fortunie.
26. "Rodzina Addamsów" (1991)
Przygody jednej z najsłynniejszych rodzin w popkulturze, które sprawią olbrzymią radochę osobom w każdym wieku. Ta przepełniona czarnym, jak węgiel humorem opowieść traktuje o ekscentrycznej familii zamieszkującej przerażający dom na odludziu. Głowa rodzina - Gomez, do szaleństwa kocha swoją, uwielbiającą czarne gotyckie suknie, żonę Morticię. Ich dzieci, Pugsley i kilkunastoletnia Wednesday są nie mniej ekscentryczne (lub mówiąc dosadniej - przerażające). Cała rodzina ceni wszystko, co inni ludzie uważają za dziwaczne, straszne i odrażające. Pewnego dnia do domu powraca zaginiony brat Gomeza - Fester.
27. "Angus, stringi i przytulanki" (2008)
Film potocznie zwany "Bridget Jones dla nastolatek". Jest to luźna ekranizacja książki Louise Rennison, opowiadająca o perypetiach zakompleksionej, lecz przeuroczej nastolatki Georgii Nicolson, jej buncie przeciwko rodzicom i pierwszych podbojach miłosnych.
28. "Love, Rosie" (2014)
To niezwykle zabawny i wzruszający film z Lily Collins w roli głównej, opowiadający historię dwójki przyjaciół, Rosie i Alexa, którzy znają się w zasadzie od zawsze. Jednak gdy Alex wyjeżdża z Dublina na studia do Ameryki, a Rosie zachodzi w nieplanową ciążę, ich wieloletnią przyjaźń czekają ciężkie chwile. Obraz, choć lekki i zabawny, potrafi skłonić do przemyśleń na temat tego, jak często tracimy szansę, ponieważ boimy się sięgnąć po to, na czym nam zależy.
29. "Grease" (1978)
Jeden z najpopularniejszych musicali w historii, z przyjemnym klimatem.
Danny Zuko (w tej roli John Travolta) spędza romantyczne wakacje z Sandy (Olivia Newton-John), która mieszka w Australii. Jak to z tego typu historiami bywa - wakacje się kończą, młodzi przysięgają sobie wieczną miłość i rozstają się. Ona ma wyjechać do domu, jednak niespodziewanie zostaje w USA i zakochani spotykają się ponownie w liceum Rydell High. Jednak Sandy, dobrze ułożona panienka, nie pasuje do szkolnego wizerunku Danny'ego i zostaje odrzucona. By odzyskać jego względy, próbuje zostać jedną z Pink Ladies.
30. "La La Land" (2016)
Kolejna musicalowa propozycja, nagrodzona aż sześcioma Oscarami.
Mia to początkująca aktorka, która w oczekiwaniu na swoją szansę pracuje jako kelnerka. Sebastian to muzyk jazzowy, który zamiast nagrywać płyty, gra do kotleta w podrzędnej knajpie. Gdy drogi tych dwojga się przecinają, łączy ich wspólne pragnienie, by zacząć wreszcie robić to co kochają. Miłość dodaje im sił, ale gdy kariery zaczynają się wreszcie układać, coraz mniej jest czasu dla siebie nawzajem.
Film to prawdziwa pochwała marzeń i ich realizacji, opatrzona w magiczne zdjęcia i klimat.
31. "Dirty Dancing" (1987)
Kolejny film, którego nikomu przedstawiać nie trzeba. Niby sporo tu kiczu i tandety, a jednak duet aktorski i muzyka wręcz hipnotyzują, dlatego film ogląda się z ogromną przyjemnością.
Młoda dziewczyna "Baby"spędza wakacje w ekskluzywnym ośrodku wypoczynkowym wraz z rodzicami i siostrą. Poznaje tam przystojnego instruktora tańca John'ego (w tej roli Patrick Swayze). Między młodymi ludźmi rodzi się uczucie.
Słynna piosenka do tego filmu "(I've Had) The Time of My Life" zdobyła Oskara i Złoty Glob.
32. "Mamma Mia!" (2008)
Film opowiada historię Donny, jej córki Sophie i przyjaciółek. Gdy zbliża się ślub Sophie, postanawia ona zaprosić swojego ojca. Problem polega jednak na tym, że nie wiadomo, kto jest ojcem dziewczyny, a kandydatów jest aż trzech. Przyszłej pannie młodej nie zostaje zatem nic innego, jak zaprosić wszystkich trzech potencjalnych tatusiów.
Wspaniała obsada, malownicze widoki, urzekająca i chwytająca za serce historia i sympatyczny bohaterowie, a wszystko to w rytm największych przebojów zespołu ABBA. Gwarantujemy, że po seansie zarówno filmu "Mamma mia!", jak i jego kontynuacji "Mamma mia! Here we go again!" uśmiech przez wiele godzin nie zejdzie wam z twarzy.
33. "Dziennik Bridget Jones" (2001)
Ekranizacji powieści Helen Fielding. 32-letnia Bridget Jones zaczyna prowadzić intymny dziennik, który pomaga jej odmienić swoje życie.
Zabawna, odważna i oryginalna komedia o przeuroczej Bridget, w której każda z kobiet jest w stanie odnaleźć cząstkę siebie. Niezależnie od tego, która część serii jest waszą ulubioną, nieporadna Bridget bawi w każdym wydaniu.
34. "Czas na miłość" (2013)
W dniu 21. urodzin Tim Lake odkrywa, że może podróżować w czasie. Po nudnym przyjęciu ojciec Tima opowiada rodzinną historię, że mężczyźni potrafią przemieszczać się w czasie. Tim może zmienić co się stanie lub co się już stało do tej pory w całym jego życiu. Postanawia zatem wykorzystać swój dar, by wreszcie znaleźć sobie dziewczynę. Z czasem orientuje się jednak , że jego niezwykły talent owszem pomaga, ale może być też bardzo niebezpieczny.
Ten film to nie tylko zabawna komedia z przesympatycznymi bohaterami, lecz przede wszystkim piękna i poruszająca opowieść o miłości i czasie, oraz o tym, jak ważne jest abyśmy nauczyli się doceniać każdą daną nam chwilę, bo wszystkie są na wagę złota.
35. "Pamiętnik" (2004)
Ekranizacja bestsellerowej powieści mistrza melodramatów Nicholas Sparksa, będąca śmiałą sentymentalnie i bogatą opowieścią o potędze miłości niemalże nieosiągalnej.
Duke (James Garner) czyta starszej kobiecie chorej na Alzheimera (Gena Rowlands) historię dwojga młodych ludzi, których połączyła wielka miłość, a brutalnie rozdzieliła rzeczywistość. Allie Nelson (Rachel McAdams) przyjechała na wakacje do małego miasteczka, gdzieś w Karolinie Północnej i tam poznała młodego romantyka imieniem Noah (Ryan Gosling). Po wspólnie spędzonych wakacjach, doszło do bolesnego rozstania, kiedy to Allie zniknęła z życia ukochanego na siedem lat.
36. "Listy do Julii" (2010)
Optymistyczny, szczery i romantycznie uroczy film, po seansie którego migiem będziecie chcieli wyruszyć na romantyczna wakacje do słonecznej Italii.
Młoda Amerykanka (Amanda Seyfried) wyrusza wraz ze swoim wiecznie zapracowanym narzeczonym, w podróż przedślubną do Verony - domu słynnej kochanki Julii Kapulet z „Romea i Julii”. Tam przyłącza się do grupy kobiet, które zajmują się odpisywaniem na listy, które kobiety z całego świata pozostawiają pod balkonem Julii, prosząc o rozmaite sercowe i życiowe porady. Odpowiadając na pewien list wysłany w 1951 roku, dziewczyna inspiruje jego autorkę do powrotu do Włoch w celu odnalezienia dawno utraconej miłości. Zapoczątkowuje to łańcuch zdarzeń, dzięki którym zupełnie niespodziewana miłość zawita w życiu młodej dziewczyny.
37. "Pretty Woman" (1990)
Historia Vivian Ward - panienki lekkich obyczajów, która by mieć możliwość opłacania rachunków zmuszona jest do pracy na ulicy. Jednak pewnego dnia los się do niej uśmiechna, gdy dzięki swej żywiołowości i naturalności, udaje jej się podbić serce przystojnego milionera.
Lekka, podnosząca na duchu komedia romantyczna z przepiękną i młodziutką Julią Roberts w roli głównej.
38. "Vicky Cristina Barcelona" (2008)
Były już Włochy, teraz proponujemy wam wieczór w gorącej Barcelonie, w iście doborowym towarzystwie: Scarlett Johansson, Penélope Cruz, Rebecca Hall i Javier Bardem.
Dwie Amerykanki - Vicky i Cristina przyjeżdżają na wakacje do Barcelony. Vicky to inteligentna i czuła, zdroworozsądkowa kobieta, która niedługo ma wyjść za mąż. Zaś Cristina jest jej kompletnym przeciwieństwem - jest otwarta na emocjonalne i seksualne przygody. Podczas pobytu, obie kobiety dają się wciągnąć w niekonwencjonalną, romantyczną i seksualną przygodę z charyzmatycznym malarzem Juanem Antonio, uwikłanym w burzliwą i skomplikowaną relację ze swoją byłą żoną, Marią Eleną (nagrodzona Oscarem Penélope Cruz).
To zabawny i inteligentny film, ukazujący miłość we wszelkich możliwych jej przejawach. I ten klimat Barcelony!
39. "Dobry rok" (2006)
Kolejny film z przyjemnym, wakacyjnym klimatem. Tym razem przenosimy się do Prowansji, gdzie pewien zgorzkniały - i można by pomyśleć, że kompletnie bezuczuciowy - bankier, dziedziczy po zmarłym wuju gigantyczną willę i winnicę. Początkowo spadek jest dla bohatera niczym więcej, jak tylko kolejnym interesem. Planuje on możliwie jak najszybciej sprzedać posiadłość i wrócić do pełnego zgiełku Londynu, jednak ironia losu sprawia, że w zasadzie nie ma co czego wracać - wszystko wskazuje bowiem na to, że straci pracę. Postanawia więc zostać we Francji na stałe, gdzie przechodzi wewnętrzną przemianę i odnajduje miłość swojego życia.
40. "Jedz, módl się, kochaj" (2010)
Tym razem odwiedzamy nie jedno, a aż trzy słoneczne i egzotyczne miejsca.
Elizabeth Gilbert (Julia Roberts) jest trzydziestokilkuletnią kobietą, która ma kochającego męża, wspaniały dom i dobrą pracę. Wspaniałe życie, prawda? Otóż nie. Przynajmniej nie dla Elizabeth, która dochodzi w pewnym momencie do wniosku, że życie, które wiedzie nie jest w żadnym stopniu tym, czego pragnie i nie ma pojęcia co powinna z tym faktem zrobić. W końcu podejmuje decyzję o rozwodzie, który okazuje się bardzo bolesny, doprowadzając ją finalnie do depresji. Kolejnym krokiem, jaki podejmuje jest wyruszenie w samotną podróż do trzech państw , których nazwy zaczynają się na literę "I" - Italii, Indii i Indonezji. Jest to dla niej podróż w głąb siebie, co pozwala jej wszystko przemyśleć, zrozumieć samą siebie i dojść do tego, co dalej zrobić ze swoim życiem, by stało się ono znacznie lepsze niż dotychczas.
41. "Nigdy w życiu!" (2004)
Bezkonkurencyjnie najlepsza polska komedia romantyczna jaka kiedykolwiek powstała.
Judyta mieszka w Warszawie wraz z mężem i córką. Kobieta całkowicie poświęciła się rodzinie, zajmuje się prowadzeniem domu i wychowaniem córki Tosi, nie pracuje więc zawodowo, jest jednak związana z redakcją pewnego pisma dla kobiet, gdzie prowadzi dział kontaktów z czytelnikami. Jej zadanie polega na odpowiadaniu na listy dotykające najrozmaitszych spraw - od problemów z biurokracją po najbardziej intymne sprawy. Gdy pewnego dnia dowiaduje się o zdradzie męża jej dotychczasowe życie zmienia się diametralnie. Judyta jednak nie załamuje się, tylko widzi w zaistniałej sytuacji szansę na rozpoczęcie nowego, lepszego życia i być może odnalezienie prawdziwej miłości.
42. "Forrest Gump" (1994)
Legendarny już film z Tomem Hanksem w roli głównej, który niezależnie od okoliczności sprawi, że na waszych twarzach pojawi się szeroki uśmiech. Jest to historia życia Forresta, chłopca o niskim ilorazie inteligencji z niedowładem kończyn, który staje się miliarderem i bohaterem wojny w Wietnamie.
43. "Praktykant" (2015)
Optymistyczna i lekka komedia z Robertem de Niro i Anne Hathaway w rolach głównych.
Ben Whittaker, 70-letni wdowiec, który doszedł do wniosku, że emerytura nie jest wcale taka wspaniała, jak mogłoby się wydawać. Dlatego wykorzystuje nadarzającą się okazję, aby wrócić do aktywnego życia i zatrudnia się jako starszy stażysta w redakcji strony internetowej poświęconej modzie, prowadzonej przez Jules Ostin.
44. "Za jakie grzechy, dobry Boże?" (2014)
Absolutne mistrzostwo francuskiej komedii.
Film przedstawia historię czterech pięknych córek na wydaniu i jednego marzenia ich konserwatywnych (i "lekko" rasistowskich) rodziców - aby dobrze wyszły za mąż. Tak się jednak składa, że wybrankami ich ukochanych latorośli kolejno Żyd, Arab, Chińczyk i młody mężczyzna prosto z samego serca Czarnej Afryki. Każdy z nich pochodzi z innej kultury, ma swoje obyczaje, wierzenia i religię. Jak nie zwariować, próbując wszystkich pogodzić ze sobą? Czy to wszystko może skończyć się na ślubnym kobiercu, czy raczej wywoła totalną wojnę domową?
45. "Millerowie" (2013)
David Burke jest dealerem marihuany niższego szczebla, którego żelazną zasadą jest brak sprzedaży towaru dzieciom. Kiedy próbuje pomóc nastolatkom z sąsiedztwa, napada na niego trzech punków, którzy kradną mu towar i pieniądze, przez co staje się dłużnikiem swego dostawcy. Aby nie tylko zacząć od nowa, a przede wszystkim zachować życie, David musi stać się przemytnikiem narkotyków na dużą skalę i sprowadzić najnowszą dostawę swojego bossa z Meksyku. Z pomocą sąsiadów - cynicznej striptizerki Rose (w tej roli Jennifer Aniston), niedoszłego klienta Kenny’ego oraz sprytnej, zbuntowanej nastolatki Casey, obmyśla niezawodny plan - będą udawać stereotypową rodzinę, udającą się kamperem na wakacje.
46. "Dzikie historie" (2014)
Niedocenianemu muzykowi, biznesmenowi, pannie młodej, znanemu milionerowi, kelnerce oraz specjaliście od materiałów wybuchowych puszczają nerwy.
Film idealny dla tych, którzy po stresującym dniu zamiast się wyciszyć, wolą dać upust swoim emocjom. Ta przezabawna w swojej absurdalności produkcja jest zbiorem sześciu noweli, których wspólnym mianownikiem jest zachowanie człowieka w sytuacji, kiedy puszczają mu nerwy i na własną rękę próbuje wymierzyć sprawiedliwość.
47. "Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie" (2016)
Siedmioro przyjaciół spotyka się przy kolacji. Dla urozmaicenia wieczoru wymyślają zabawę polegającą na dzieleniu się między sobą treścią każdego otrzymanego SMS-a, e-maila lub rozmowy telefonicznej, jakie otrzymują w trakcie spotkania. Kiedy tym samym wiele tajemnic zaczyna wypływać na światło dzienne, niewinna gra rodzi coraz poważniejsze konflikty.
48. "Bohemian Rhapsody" (2018)
Ta biograficzna produkcja przedstawiająca losy zespołu Queen to świetny film na wieczór, nie tylko dla fanów zespołu.
Opowieść o zespole Queen oraz jego niezwykłym wokaliście Freddie’em Mercurym, który przełamując wszelkie stereotypy i konwencje, podbił serca milionów fanów na całym świecie. Film ukazuje karierę zespołu, który dzięki ikonicznym utworom i rewolucyjnemu brzmieniu wspiął się na szczyty sławy, dopóki styl życia Freddiego nie postawił wszystkiego pod znakiem zapytania. Wielki powrót zespołu podczas koncertu na rzecz Live Aid z udziałem cierpiącego na AIDS wokalisty, wszedł na trwałe do historii muzyki rockowej i po dziś dzień stanowi źródło inspiracji.
Zobacz też: >> Zobacz "Crazy Little Thing Called Love" z występu Queen na Live Aid <<
49. "Iluzja" (2013)
Tajna organizacja OKO zbiera grupę najbardziej utalentowanych iluzjonistów i powierza im cel, którego nikt dotąd nie miał odwagi się podjąć. O ekipie robi się niezwykle głośno po spektaklu, podczas którego rabują bank znajdujący się na innym kontynencie, a pieniądze przelewają na konta ludzi znajdujących się na widowni. Ich tropem rusza nieustępliwy agent FBI, przekonany, że za ich działalnością musi kryć się coś więcej. Nie jest on jednak jedynym człowiekiem, który chce poznać tajemnicę grupy.
50. "Stalowe magnolie" (1989)
Z pozoru spokojne życie w małym miasteczku tak naprawdę aż kipi od różnego rodzaju wydarzeń. Grupa sześciu przyjaciółek całe dnie spędza na plotkowaniu, piciu herbatki i przesiadywaniu w salonie piękności. Kłócą się, przekomarzają lecz żadna nie opuści drugiej w potrzebie. Jednak, czy przyjaźń kobiet przetrwa nawet w obliczu śmierci?
To bardzo nastrojowy film, który pomimo kilku wyciskających łzy scen, jest naprawdę świetnym poprawiaczem humoru.
Oceń artykuł