Top 9: Najlepsze horrory o lalkach, wśród nich "Annabelle"

18.03.2019
Aktualizacja: 06.05.2021 14:22
Lalka Annabelle, foto: materiały prasowe|undefined Fot. Lalka Annabelle, materiały prasowe

Lubicie się bać i poszukujecie dobrego horroru, a przy okazji nic nie przeraża was bardziej niż lalki? Przedstawiamy zestawienie 9 najlepszych horrorów o lalkach.

Ludzie boją się różnych rzeczy. Jedni boją się ciemności, inni pająków, a jeszcze inni wysokości. Zdarzają się również lęki przed określonymi przedmiotami czy osobnikami, jak strach przed klaunami czy lalkami. Które horrory o lalkach uznaliśmy za najlepsze?

Najlepsze horrory o lalkach

Lalki mają to do siebie, że mogą być albo piękne albo przerażające. Dziś skupimy się na tych drugich, prezentując 9 najlepszych horrorów o lalkach.

Przeczytaj także

1. seria "Laleczka Chucky" (1988-2017), reż. Tom Holland, John Lafia, Jack Bender, Ronny Yu, Don Mancini

Jedna z najbardziej kultowych serii grozy w historii. Wszystko zaczyna się gdy kilkuletni Andy otrzymuje w prezencie urodzinowym lalkę o imieniu Chucky. Nie wie jednak, że jego nowy przyjaciel nawiedzony został przez seryjnego mordercę. Seria na przestrzeni lat przeszła sporą ewolucję, zmieniając się w pewnym momencie w bezczelną parodię samej siebie. W 2019 roku "Laleczka Chucky" doczeka się rebootu oraz serialowego odpowiednika.

2. "Martwa cisza" (2007), reż. James Wan

Głównym bohaterem horroru jest Jamie Ashen, którego żona została brutalnie zamordowana. By rozwiązać zagadkę jej śmierci mężczyzna udaje się do rodzinnego miasteczka, w którym miejscowa ludność żyje legendami i zabobonami o złej brzuchomówczyni i jej lalkach. Jednym z głównych motywów tego horroru jest obsesyjna próba stworzenia lalki idealnej, co okazuje się być tragiczne w skutkach.

Zobacz też: >> Opętana lalka Robert inspiracją dla Chucky'ego i Annabelle <<

3. "Magia" (1978), reż. Richard Attenborough

Gdy debiutancki występ początkującego magika okazuje się niewypałem, bohater postanawia włączyć do swoich scenicznych popisów lalkę imieniem Fats. Rola brzuchomówcy okazuje się strzałem w dziesiątkę, jednak lalka zaczyna przejmować kontrolę nad życiem mężczyzny. Horror jest swoistą wariacją na temat historii Dr Jekylla i Mr Hyde'a, poruszającą psychologiczny aspekt złożoności natury ludzkiej i jej rozszczepienia na wersję dobrą i złą.

4. "Annabelle: Narodziny zła" (2017), reż. David F. Sandberg

Druga część spin-offu popularnej "Obecności", będąca jednocześnie prequelem swojego poprzednika. Jest to historia małżeństwa, które kilka lat po tragicznej śmierci swojej kilkuletniej córeczki przyjmuje pod dach zakonnicę i jej podopieczne z sierocińca. Dziewczynki bardzo szybko stają się celem demonicznej lalki Annabelle.

Zobacz też: >> "Annabelle 3": poznaliśmy tytuł i datę premiery <<

5. seria "Władca lalek" (1989-2012), reż. David Schmoeller, Dave Allen, David DeCoteau, Jeff Burr, Charles Band, Ted Nicolaou

Horror o lalkach z niepowtarzalnym klimatem lat osiemdziesiątych. Andre Toulon odkrył sekret ożywiania marionetek. Każda z lalek posiada swoją własną metodę okaleczania i uśmiercania ofiar. W 1939, gdy Toulon jest już w podeszłym wieku, niemiecki rząd próbuje za wszelką cenę wykraść jego sekret, w związku z czym mężczyzna ukrywa lalki w specjalnej skrytce w ścianie, a następnie popełnia samobójstwo. Kilka lat później grupa osób przybywa na miejsce, w celu zbadania okoliczności śmierci Toulona. Nie będzie to jednak takie proste, ponieważ lalki postanawiają bronić swojego domu i sekretu. Choć im bardziej w las, tym seria staje się coraz bardziej niedorzeczna, filmy wchodzące w jej skład wciąż zaliczają się do grona najlepszych horrorów o lalkach.

Zobacz też: >> Staruszka z lalką bez oczu grasuje w lesie w Warszawie [WIDEO] <<

6. "Lalki" (1987), reż. Stuart Gordon

Gdy rodzinie Bowerów psuje się samochód znajdują schronienie w pobliskiej posiadłości, należącej do małżeństwa wielbicieli lalek. Wkrótce dołączają do nich dwie autostopowiczki. Gdy jedna z kobiet postanawia przejść się nocą po domostwie, zaczyna się prawdziwy koszmar. Okazuje się bowiem, że piękne porcelanowe lalki nie lubią wścibskich spojrzeń obcych ludzi.

7. "Annabelle" (2014), reż. John R. Leonetti

Spin-off "Obecności" z demoniczną lalką w roli głównej. Ciężarna Mia jest wielbicielką lalek, która w prezencie od męża otrzymuje wymarzoną, niezwykle rzadko spotykaną lalkę o imieniu Annabelle. Gdy pewnej nocy do ich domu włamuje się para wyznawców szatana, w lalce budzą się złowrogie moce.

Zobacz też: >> Niskobudżetowy horror "Anna" to plagiat "Annabelle"? <<

8. "Lalkarz" (2004), reż. Yong-ki Jeong

Koreański horror o lalkach, opowiadający historię sześciorga młodych ludzi, którzy zostają zaproszeni do domu lalek, by zostać modelami, na wzór których mają powstać kolejne lalki. Na miejscu bohaterowie zaczynają po kolei ginąć w tajemniczych okolicznościach.

9. "The Boy" (2016), reż. William Brent Bell

Horror o lalce z Lauren Cohan (Maggie z "The Walking Dead") w roli głównej. Bohaterką filmu jest młoda amerykanka, która podejmuje pracę jako opiekunka syna bogatej angielskiej rodziny. Okazuje się jednak, że synem jej pracodawców jest lalka rozmiarów kilkuletniego dziecka. Początkowo kobieta traktuje to jedynie za przejaw dziwactwa i podchodzi do swojego zadania z przymrużeniem oka, jednak dość szybko zaczyna podejrzewać, że lalką kierują złowrogie siły.

Zobacz też: >> Meksykańska wyspa lalek – miejsce jak z koszmaru <<

 

Natalia Nowecka|undefined
Natalia Nowecka Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.