TOP 10: Najlepsze filmy dokumentalne na CDA Premium

Karolina Woźniak
08.02.2019 17:24
Filmy na CDA|undefined Fot. : materiały prasowe

CDA Premium proponuje nam szeroką ofertę filmów dokumentalnych. Większość z nich z pewnością ucieszy fanów rocka. Jesteście ciekawi, o jakich filmach mowa?

CDA Premium ma całkiem imponującą bibliotekę filmów, a zwłaszcza dokumentów, na które warto poświecić dłuższą chwilę. Okazuje się, że portal jest najpopularniejszym serwisem w Polsce, który oferuje filmy online. Jeszcze jakiś czas temu pisaliśmy o najlepszych filmach dokumentalnych na Netflixie. Dzisiaj przyszła pora na CDA Premium.

Kto nie kocha odpoczywać przy dobrych filmach? Chyba nie ma osoby, która nie rozkoszuje się wolną chwilą, którą może poświęcić na oglądanie filmu, na który czekała od dawna. Właśnie takie produkcje możemy obejrzeć na CDA Premium. Filmy online zyskują coraz większą popularność. Nie ma co się dziwić, bo portale oferują nam szeroki wybór bardzo ciekawych pozycji, które warto obejrzeć.

Ranking najlepszych filmów dokumentalnych na CDA Premium z pewnością ucieszy fanów muzyki i miłośników kina. Dlaczego? W naszym zestawieniu znalazły się filmy dokumentalne m.in. o Lemmym Kilmisterze, The Beatles czy Romanie Polańskim. Wybraliśmy produkcje, które naszym zdaniem są godne uwagi. Wszystkie te filmy znajdziecie w jednym miejscu i możecie je obejrzeć online. Kolejność filmów jest przypadkowa, bowiem nie sposób wybrać jednego najlepszego. 

Przeczytaj także

TOP 10: Filmy dokumentalne na CDA Premium

1. "Roman Polański. Ścigany i pożądany" (2008)

Wokół Romana Polańskiego narosło wiele kontrowersji. Nic dziwnego... Człowiek, który miał u stóp cały świat filmowy, 11 marca 1977 roku został aresztowany pod zarzutem gwałtu na 13-latce, Samancie Gailey. Wszystko stało się po śmierci jego ukochanej żony, Sharon Tate, która została zamordowana przez osoby związane z sektą Charlesa Mansona. W dokumencie o Romanie Polańskim twórcy starają się odpowiedzieć na pytanie, co tak na prawdę wydarzyło się w roku, w którym aresztowano reżysera.

2. "Lemmy" (2010)

Lubił grać w gry, mieszkał nad swoim ulubionym barem w Los Angeles, a kiedy przyszło co do czego i musiał zacząć bardziej dbać o swoje zdrowie to zamienił whisky z colą na... wódkę z sokiem pomarańczowym. O kim mowa? O Lemmym Kilmisterze, liderze Motorhead. Dokument nie skupia się jedynie na karierze muzyka, ale przede wszystkim na jego życiu prywatnym, hobby i na tym, jaki był w kontaktach z ludźmi. Wrócimy także do dzieciństwa muzyka i o jego relacjach z najbliższymi.

3. "The Beatles - Eksplozja" (2007)

Film dokumentalny o początkach kultowego zespołu. Ukazane są niepublikowane dotąd wywiady, konferencje prasowe i ich wystąpienia. Ten film na CDA zdecydowanie warto obejrzeć. Polecamy go nie tylko fanom zespołu, ale również osobom, które są zainteresowane okresem Beatlemanii, stylem ubierania się w tamtych czasach i stylem życia.

4. "Beats of Freedom - Zew wolności" (2010)

Film Leszka Gnoińskiego i Wojciecha Słoty, którzy nakręcili ten film w głównej mierze dla obcokrajowców. Muzyka, w okresie komunizmu, miała niesamowitą moc. Teksty piosenek "Kultu" i "Brygady Kryzys" nie są obecnie aż tak doceniane, jak były kiedyś. Na filmie można się uśmiać i wzruszyć, a to za sprawą świetnie dobranej ścieżki dźwiękowej. Pozycja obowiązkowa dla fanów polskiego rocka.

5. "Reżyseria: Woody Allen" (2012)

Fani Allena z pewnością ucieszą się z faktu, że film o jednym z popularniejszych reżyserów jest na CDA. Co więcej, na portalu znajdziemy kilka pozycji o Woodym. Ta opowiada o życiu wybitnego reżysera. Dowiemy się również wielu ciekawostek o jego filmach i najważniejszych wydarzeniach z życia twórcy.

6. "Janis" (2015)

Wybitna artystka, która zmagała się z uzależnieniem, szybko dotarła na szczyt i umarła mając 27 lat. Okazuje się, że Janis Jopli była kobietą skrzywdzoną, niepewną siebie i skupioną na poszukiwaniu akceptacji. Taki obraz kreuje się po obejrzeniu dokumentu. Artystka przez cały czas wołała o pomoc, ale nikt jej nie usłyszał. W filmie zobaczymy materiały wcześniej niepublikowane. Film, na który warto poświęcić czas.

7. "Joy Division" (2007)

Na początku było Warsaw. Nazwa zespołu wzięła się od utworu Davida Bowiego o tym samym tytule. Później było Joy Division. Mamy rok 1976 i paczkę chłopaków z Salford, którzy mają jeden cel. Film opowiada historię grupy, która jest opowiedziana przez samych członków, dziennikarzy i wiele innych osób. Wspominany jest również przedwcześnie zmarły wokalista, Ian Curtis.

Zobacz także: >>Top 10: Najlepsze seriale z gatunku science fiction w histori <<

8. "Herbie Hancock: Możliwości" (2006)

To projekt Herbiego Hancocka, który spotyka się z licznymi artystami, takimi jak: Sting, Carlos Santana czy Christina Aguilera. Jednak dokument opowiada nie tylko o tym. Porusza również kwestie tego, jak twórczość Herbiego wpłynęła na obecnych twórców muzyki rozrywkowej i nie tylko.

9. "Leonard Cohen: I'm Your Man" (2005)

Koncert, który jest przeplatany wywiadami z muzykiem. W filmie można wyczuć nostalgiczny klimat, który pasuje do całej produkcji. Cohen opowiada o swoim procesie twórczym i wielu innych rzeczach, które składają się na całokształt tego artysty. Pozycja obowiązkowa dla każdego, kto uwielbia Leonarda Cohena.

10. "Altman" (2014)

Kim był Robert Altman? Zdecydowanie prościej zapytać, kim nie był Robert Altman? Producent, scenarzysta, wynalazca, wędrowiec, poeta, ojciec, dziadek, mąż... Laureat honorowego Oscara, którego otrzymał za całokształt twórczości. Twórca zapisał się na kartach historii i na rozwoju sztuki filmowej. Film przedstawia człowieka pełnego pasji i poświęcenia, ale również człowieka, który poniósł straty moralne i rodzinne.

Karolina Woźniak Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.