"Gra o tron" zdetronizowana. Oto najchętniej piracone seriale 2020 roku

31.12.2020 13:13
Gra o tron Fot. materiały prasowe HBO

"Gra o tron" przez 7 lat z rzędu utrzymywała się na czele listy najchętniej piraconych seriali na świecie. Jaki tytuł w 2020 roku zastąpił ją na pierwszym miejscu tego - zaszczytnego dla twórców, irytującego dla producentów i niechlubnego dla widzów - wyjątkowego rankingu?

Jak co roku, portal Torrentfreak przygotował zestawienie najchętniej piraconych seriali ostatnich 12 miesięcy. I jak zawsze wyłaniają się z niego ciekawe wnioski. Przymykając na chwilę oko na to, z jakimi stratami dla producentów wiązało się nielegalne pobieranie "Gry o tron", fakt, że serial HBO przez 7 lat z rzędu utrzymywał się na czele listy, świadczył o jego niebywałej popularności i pragnieniu oglądania go za wszelką cenę, również w krajach, które nie miały dostępu do HBO GO (jak miało to miejsce w Polsce do 2018 roku). Podobnie jest i tym razem. Zwycięzca traci najwięcej, ale też dostaje sygnał, że nawet uczciwi internauci są w stanie złamać prawo, by go obejrzeć. 

Polecamy

"The Mandalorian" najchętniej piraconym serialem 2020 roku

W pierwszym od niemal 10 lat roku bez nowego sezonu "Gry o tron", lukę po hicie HBO wypełnił "The Mandalorian". Kolejne rankingi i zestawienia wskazują na to, że serial osadzony w uniwersum "Star Wars" cieszy się ogromną popularnością na całym świecie, także w krajach, do których nie dotarł jeszcze Disney+ (do których należy także Polska). Miłośnicy seriali i fani "Gwiezdnych wojen" z takich rejonów, chcąc uczestniczyć we współczesnej popkulturze, są niejako zmuszeni do łamania prawa w ten (ściąganie) czy inny (nielegalne w niektórych krajach VPN) sposób. 

Na drugim miejscu uplasował się serial "The Boys" okrzyknięty przez portal IMDB najlepszym serialem 2020 roku. Trzecie miejsce na podium zajmuje "Westworld" - produkcja HBO, która w 2020 roku doczekała się 3. sezonu.

Zestawienie pierwszych trzech miejsc rankingu ukazuje też inny problem, będący przyczyną internetowego piractwa. Każdy z trzech najczęściej ściąganych seriali 2020 roku jest produkcją oryginalną innej platformy streamingowej. A co za tym idzie - jedynym sposobem, by legalnie obejrzeć je wszystkie, jest opłacanie trzech różnych abonamentów, na co po prostu wielu osób nie stać. 

Polecamy

TOP 10 najczęściej ściąganych seriali w 2020 roku

W rankingu TOP 10 najchętniej piraconych seriali 2020 znalazły się zarówno produkcje Amazon Prime Video, HBO i Disney+, jak i seriale telewizyjne udostępniane platformom streamingowym na licencji. Co ciekawe, na poniższej liście nie ma żadnej oryginalnej produkcji Netfliksa, co można interpretować na dwa sposoby - albo Netflix jest najbardziej egalitarnym serwisem VOD na świecie, albo jego oferta w 2020 roku była najmniej pociągająca. 

Poniżej pełna lista 10 najczęściej ściąganych seriali 2020:
  1. The Mandalorian
  2. The Boys
  3. Westworld
  4. Vikings
  5. Star Trek: Picard
  6. Rick and Morty
  7. The Walking Dead
  8. The Outsider
  9. Arrow
  10. The Flash

Jak zaznacza portal Torrentfreak, powyższe wyniki oparto na kilku źródłach, a pod uwagę brano liczbę ściągnięć pojedynczych epizodów, a nie całych sezonów. W rankingu nie uwzględniono także stron nielegalnie udostępniających filmy i seriale online.

Natalia Hluzov
Natalia Hluzow Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.