Jakiej muzyki słuchają psychopaci? „Dużo Justina Biebera, mało Dire Straits”

Aleksandra Degórska
15.11.2017 12:19
Jakiej muzyki słuchają psychopaci? „Dużo Justina Biebera, mało Dire Straits” Fot. Romana Makówka

Tego typu osoby sięgają również po kawałki Eminema. Sprawdźcie, jak prezentują się wyniki badań.

Naukowcy lubią badać dosłownie wszystko - wykazali już, że metal uspokaja, a osoby, które często chodzą na koncerty są szczęśliwsze. Teraz wzięto się za psychopatów. Fronda.pl cytowała naukowców, którzy twierdzą, że psychopaci słuchają heavy metalu i rapu. Mamy jednak wyniki innych badań, które wykazały, że tego typu osoby chętniej słuchają... Justina Biebera, chociaż nie pogardzą też Eminemem.

Pascal Wallisch i Nicole Leal, którzy zakończyli Uniwersytet w Nowym Jorku chcieli sprawdzić jak poszczególne style muzyczne są powiązana ze skłonnościami psychopatycznymi - zaburzeniem osobowości charakteryzującym się m.in. brakiem empatii.

Badacze rozdali ankiety dla 190 studentów psychologii na Uniwersytecie w Nowym Jorku, który miał na celu wskazać ich poziom skłonności psychopatycznych. Wallisch uważa, że pewnym stereotypem jest pogląd, że wszyscy psychopaci są w więzieniu, a tak naprawdę są oni dosłownie wszędzie.

Studenci przesłuchali szeroką gamę utworów począwszy od muzyki klasycznej do obecnej listy Billboard 100 i ocenili ich w odpowiedniej skali. Większość utworów była nieznana respondentom. Naukowcy szukali powiązania pomiędzy muzycznymi preferencjami i wynikami studentów w teście psychologicznym. W ten sposób wytypowano 20 utworów, które zarówno znajdowały się na szczycie, jak również na końcu preferencji słuchaczy.

Następnie te właśnie kompozycje zostały przesłuchane przez studentów, które miały najwyższy wskaźnik w teście psychologicznym. Okazało się, że takie osoby chętnie sięgają po taki utwory, jak „Lose Yourself” Eminema, „No Diggity” Blackstreet czy „What Do You Mean” Justina Biebera. Natomiast mniej popularnymi kawałkami okazały się być np. „Money for Nothing” Dire Straits czy „My Sharona” grupy The Knack.

Jak na razie ciężko stworzyć pewien wzór dotyczący muzyki powiązanej ze stopniem skłonności psychopatycznych. Początkowo zakładano, że psychopaci będą preferować muzykę bez słów - jednak wyniki badań pokazały coś zupełnie innego.

Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.