10 polskich rockowych utworów, które pojawiły się w polskich filmach

Aleksandra Degórska
10.10.2017 17:53
10 polskich rockowych utworów, które pojawiły się w polskich filmach Fot. kadr z wideo

Cudze chwalicie, swego nie znacie! Oto kawałki, które pojawiły się w słynnych polskich produkcjach.

Świat filmu i muzyki jest nierozerwalnie ze sobą powiązany, czego najbardziej dobitnym przykładem są gwiazdy Hollywood, które mają swoje własne zespoły. W wielu obrazach ważną rolę pełni ścieżka dźwiękowa i autorzy często decydowali się na ścisłą współpracę również z rockowymi gwiazdami. Tym sposobem powstawały dobre rockowe i metalowe soundtracki do filmów np. z lat 90.

Również w naszej kinematografii znajdą się ciekawe przykłady, że rock świetnie sprawdza się w filmach wszelkiego rodzaju. Warto sobie zatem przypomnieć kawałki takich kapel, jak TSA czy Dezerter, które możecie znaleźć w słynnych polskich filmach.

1. TSA - „Marsz wilków”

Podczas sesji nagraniowej w 1982 roku, gdy zespół pracował nad albumem „TSA” zarejestrował „Marsz wilków”, który pojawił się w kultowym filmie „Akademia Pana Kleksa”. Adaptacja książki Jana Brzechwy została bardzo dobrze przyjęta przez dzieciaki i może pochwalić się ciekawą ścieżką dźwiękową. W obrazie „Podróże Pana Kleksa” pojawiła się również inna gwiazda rocka - Małgorzata Ostrowska zaśpiewała piosenkę „Meluzyna”.

2. Closterkeller - „A Ona Ona”

Film „Ostatnia rodzina” o rodzinie Beksińskich narobił sporo szumu, a melomanii mieli prawdziwą ucztę dla uszu ze względu na soundtrack, gdzie pojawiły się utwory Joy Division, Roxy Music, Peter Gabriel. Nie zabrakło również polskiego muzycznego akcentu w postaci Closterkeller.

3. T.Love - „Chłopaki nie płaczą”

Słynny kawałek T.Love pojawił się w soundtracku do filmu „Billboard” z 1998 roku, w którym poznaliśmy historię pracownika agencji reklamowej wciągniętego w zabójstwo. Również w obrazie „Superprodukcja” z 2003 roku usłyszymy ten kawałek.

4. Artur Gadowski - Szczęśliwego Nowego Jorku”

Numer możemy usłyszeć w filmie o tym samym tytule w reżyserii Janusza Zaorskiego, w którym poznajemy losy 6 polskich emigrantów w USA. „Szczęśliwego Nowego Jorku” to jeden z największych hitów wokalisty grupy IRA.

5. Breakout - „W co mam wierzyć”

Numer pojawił się w filmie „Sztuce kochania” dotyczącym Michaliny Wisłockiej - lekarki, która uparła się, że wyda swój poradnik o miłości. Na soundtracku znajdziemy mnóstwo retro brzmień, włącznie z balladą kapeli Tadeusza Nalepy. Co więcej w obrazie usłyszeliśmy cover tego kawałka w wykonaniu Ani Rusowicz.

6. Dezerter - „Plakat” i „Ku przyszłości”

„Wszystko, co kocham” w reżyserii Jacka Borcucha opowiada historię nastolatków, którzy zakładają zespół rockowy w latach 80. Tym samym nie mogło się obyć bez rockowych kawałków w wykonaniu Dezertera, przy czym w filmie usłyszymy również muzykę skomponowaną przez Daniela Blooma.

7. Elektryczne Gitary - „Kiler”

Najsłynniejszy przebój kapeli kojarzy się od razu z filmem o tym samym tytule. Na ścieżce dźwiękowej do filmu pojawiły się utwory Elektrycznych Gitar z płyty „Na krzywy ryj”, jak również kilka innych, dodatkowych kawałków.

8. TSA - „51”

„Pod Mocnym Aniołem” to naprawdę „mocny” film o nałogowym piciu. W obrazie z 2014 roku widzimy upadek pisarza, który ma problem z alkoholem. W tle zabrzmiały kawałki m.in. TSA czy grupy Siekiera.

9. Coma - „F.T.M.O.”

W filmie „Skrzydlate świnie” Anny Kazejak z 2010 roku pojawiły się kompozycje grupy Coma z anglojęzycznej płyty Excess.

10. Perfect - „Chcemy być sobą”

„80 milionów” - tyle właśnie pieniędzy chcieli ukryć działacze dolnośląskiej „Solidarności”. Na podstawie prawdziwej historii powstał film, w którym usłyszeliśmy kawałki Lombartu czy Maanamu, jak również cover Perfectu w wykonaniu Abradabu z gościnnym udziałem Grzegorza Markowskiego.

Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.