Byli muzycy Ghosta: To nie jest solowy projekt Tobiasa Forgego

Maciej Koprowicz
04.09.2017 11:36
Byli muzycy Ghosta: To nie jest solowy projekt Tobiasa Forgego Fot. Romana Makówka/Antyradio.pl

Nie milkną spory wokół zespołu Ghost. Byli jego muzycy, którzy podali wokalistę Tobiasa Forgego do sądu utrzymują, że mieli na stworzenie wizerunku grupy równie duży wpływ, jak jej lider.

Szwedzka formacja Ghost to jeden z najbardziej tajemniczych wykonawców na współczesnej scenie rockowej. Jej głównym założeniem jest skrzętne ukrywanie tożsamości przez jej członków. Wokalista wciela się w postać demonicznego papieża, Papy Emeritusa i zawsze występuje w masce, z kolei instrumentaliści przywdziewają maski Bezimiennych Ghouli.

Zespół działa od 2008 i wraz z coraz większymi sukcesami coraz trudniej zachować mu anonimowość, tym bardziej, że jego skład zmieniał się już 10 razy. Nazwiska dawnych członków zespołu oraz jego wokalisty wypłynęły przy dość nieprzyjemnej okazji. Byli muzycy Ghosta pozwali do sądu lidera grupy, którym okazał się Tobias Forge. Eks-koledzy zarzucają mu, że pozbawił ich dochodów z koncertów i sprzedanych płyt, a przynajmniej nie wypłacił im tyle, ile uważaliby za sprawiedliwe. Domagają się ujawnienia sprawozdań finansowych i budżetu zespołu z lat 2011-2016 – w przeciwnym wypadku oczekują 200 tysięcy koron odszkodowania.

Muzycy uważają, że Tobias Forge potraktował ich niesprawiedliwie tym bardziej, że czują się współtwórcami unikalnego image’u zespołu. Za pośrednictwem serwisu Blabbermouth opublikowali oświadczenie, w którym podkreślają, że Ghost nie jest solowym projektem wokalisty, a duża część pomysłów na wizerunek grupy pochodzi od nich.

To nieprawda, że Tobias Forge był jako jedyny odpowiedzialny za stworzenie Ghosta, jego image oparty na anonimowości i jego szczególną prezentację sceniczną.Tobias Forge być może wyszedł z inicjatywą stworzenia zespołu Ghost, ale wszyscy członkowie zespołu byli zaangażowani w stworzenie i rozwój wizerunku zespołu i jego scenicznego show.Na przykład Martin Persner [były gitarzysta] zaprojektował większość kostiumów i ubrań, które zespół nosił na scenie (niektóre z nich razem z Tobiasem Forgem).Martin Persner, także wspólnie z Tobiasem Forgem, zaprojektował niektóre z masek, które członkowie zespołu noszą podczas koncertów.Martin Persner stoi także za wieloma symbolami używanymi w działalności Ghosta, takimi jak „Woda”, „Ogień”, „Powietrze” i „Kwintesencja”, a także za różnymi okładkami albumów, wzorami koszulek itd.Inni członkowie zespołu, podobnie jak Martin Persner, byli zaangażowani w rozwój zespołowego show scenicznego, choreografii, oświetlenia, dekoracji scenicznych i tym podobnych.

Być może pod wpływem sprawy sądowej, Ghost ostatnio zmienił swój wizerunek. Tobias Forge nie występuje już w kostiumie papieża – zamiast tego zaczął przypominać eleganckiego Casanovę. Jego nowy image można podziwiać zarówno na koncertach, jak na przykład na festiwalu Bloodstock, gdzie Ghost wystąpił z chórem młodzieżowym, jak i w nowych klipach. W teledysku do „He Is” Papa Emeritus zakłada osobliwy kobiecy kościół.

Maciej Koprowicz Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.