David Byrne: Żałuję, że do nagrania nowego albumu nie zaprosiłem żadnej kobiety

Maciej Koprowicz
06.03.2018 13:54
David Byrne: Żałuję, że do nagrania nowego albumu nie zaprosiłem żadnej kobiety Fot. Justin Ng/Retna/Photoshot/REPORTER/EAST NEWS

9 marca 2018 ukaże się nowy album solowy byłego lidera Talking Heads, „American Utopia”. Muzyk został skrytykowany za to, że w jego powstawaniu nie wzięły udział kobiety.

Kiedy David Byrne opublikował playlistę z utworami muzyków, którzy wzięli udział w nagrywaniu jego nowego albumu, „American Utopia”, internauci od razu zwrócili uwagę, że nie znalazł się tam żaden utwór w wykonaniu kobiety. Faktycznie, w nagraniu solowego krążka byłego lidera Talking Heads brali udział wyłącznie panowie.

David poczuł się wyraźnie zakłopotany sytuacją. Na swoim Instagramie opublikował oświadczenie, w którym przeprosił za taki stan rzeczy.

Niedawno opublikowałem playlistę różnych ludzi, z którymi współpracowałem nad moim nowym albumem. Było kilka odpowiedzi i niektóre wskazywały na brak kobiet w tej grupie. Chcę podziękować tym z was, którzy napisali do mnie i zwrócili na to uwagę – to wiele dla mnie znaczy.

Brak reprezentacji kobiet jest czymś problematycznym i szeroko rozpowszechnionym w przemyśle muzycznym. Ubolewam, że nie zatrudniłem żadnej kobiety i nie współpracowałem z żadną przy tym albumie – to niedorzeczne. To nie pasuje do mnie i z pewnością nie pasuje do tego, jak pracowałem w przeszłości. To nie jest reprezentatywne dla moich obecnych koncertów, z rotacją różnorodnych twórców i współpracowników.

Jestem szczęśliwy, że żyjemy w czasach, kiedy dochodzi do takich dyskusji. Niełatwo sobie uzmysłowić, że bez względu na to, jak bardzo starasz się, by popchnąć świat w dobrym kierunku, to i tak czasem jesteś częścią problemu. Nigdy nie myślałem o sobie jako o „jednym z tych facetów”, ale jak widać, do pewnego stopnia nim jestem. Wasze odpowiedzi stanowią dla mnie upomnienie. Dziękuję wam.

W ostatnich miesiącach obserwujemy w światowej opinii publicznej ożywienie dyskusji na temat pozycji społecznej kobiet, które symbolizuje hasztag #Metoo. Wszystko zaczęło się od ujawnienia, że słynny hollywoodzki producent, Harvey Weinstein przez kilkadziesiąt lat molestował aktorki i pracownice. Po tych doniesieniach na jaw zaczęły wychodzić kolejne przypadki wykorzystywania seksualnego kobiet w przemyśle rozrywkowym. Za przykładem gwiazd kina i muzyki, które o tym szczerze opowiadały poszły także inne kobiety, które coraz śmielej zaczęły mówić o sytuacji kobiet we współczesnym społeczeństwie. Problemem są nie tylko przemoc i nadużycia seksualne, ale także szeroko pojęty seksizm.

Czy seksizm dotyka także świata muzyki rockowej? Niektórzy uważają, że tak. Z badań wynika, że zdecydowana większość producentów muzycznych to mężczyźni. Niektóre festiwale decydują się nawet na wprowadzenie parytetów wykonawców męskich i żeńskich. Teraz w świecie muzyki każdy jak ognia boi się oskarżenia o dyskryminowanie kobiet - reakcja Byrne'a nie powinna zatem dziwić.

Open'er Festival 2018 - zagra David Byrne

David Byrne wystąpi 5 lipca 2018 na Open’er Festival w Gdyni. Bilety są dostępne na eBilet.pl.

Maciej Koprowicz Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.