Duff McKagan z Guns N' Roses: "Jeśli grasz na basie, żeby szpanować, to lepiej zmień instrument"

Kamil Kacperski
02.04.2019 19:21
Duff McKagan|undefined Fot. Retna/Photoshot/REPORTER

McKagan jest jednym z najbardziej znanych basistów na świecie, więc wydaje się być raczej dobrym źródłem czerpania wiedzy dotyczącej szacunku wobec miłośników czterostrunowców. Według niego, trudno jest szpanować tym instrumentem. 

Basista Guns N' Roses i Velvet Revolver miał ostatnio okazję porozmawiać z reprezentantami firmy Fender. Wszystko dlatego, że do sprzedaży trafiła jego nowa sygnowana gitara basowa z serii Deluxe Precision. Duff McKagan miał zatem sposobność porozmawiać stricte o graniu na basie, a także stosunku społeczeństwa wobec basistów. Muzyk wyjawił w rozmowie kilka naprawdę ciekawych rzeczy.

Duff McKagan o basistach 

McKagan wskazał m.in. swojego ulubionego basistę z czasów, gdy dorastał. Był nim Paul Simonon z grupy The Clash:

Paul Simonon - to on był moim ideałem. Jego gitarzysta, Joe Strummer stwierdził, że między nimi a nami nie ma żadnej różnicy. Kiedy jesteśmy na scenie, to wszyscy są tam w takim samym celu.To zdanie niewątpliwie zmieniło całe moje muzyczne życie. Naprawdę myślę o nim za każdym razem, kiedy pojawiam się na scenie. W końcu zawsze jestem tam z kimś, a ta osoba jest tam przecież w tym samym celu, co ja. Kiedy założysz, że jesteś najbardziej interesującą osobą w pokoju, to nigdy nią nie jesteś.Naprawdę musisz znać swoją rolę jako basista. Właściwie każdy w zespole powinien ją znać, a następnie zaakceptować i przyjąć do siebie. Wtedy nie ma mowy o konflikcie.

Cóż, kto jak kto, ale były członek Guns N' Roses, który na własnej skórze doświadczył gniewu Axla Rose'a, prawdopodobnie wie, co mówi. McKagan wytłumaczył również, w jaki sposób najlepiej działa duet gitara-bas w przypadku jego zespołów, a także wyjaśnił, że bas nie jest dla ludzi pragnących zostać "gwiazdami":

Nasz zespół miał ten groove i zawadiacką stronę. Kiedy tylko ja i Slash zaczynaliśmy razem grać ten sam riff, wtedy wszystko robiło się ciężkie i mocne. Trzeba z tego korzystać, ale nie można przesadzić. Dlatego chwilę graliśmy w ten sposób, a potem ja wracałem do swojej pracy.Jeśli grasz na basie w zespole po to, by zaszpanować, przypodobać się laską i być jego gwiazdą, to niestety trafiłeś na zły instrument, koleżko. 

Duff McKagan - nowy solowy album basisty

Przypomnijmy, że Duff McKagan już 31 maja 2019 roku zaprezentuje światu swój nowy solowy krążek zatytułowany "Tenderness", który promowany jest klipem do utworu o tej samej nazwie:

Dyskografię artysty zamyka wydany w 2018 roku album "WP2", który McKagan nagrał z zespołem Walking Papers.

Kamil Kacperski Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.