Guns N' Roses: Top 10 największych przebojów

Karolina Woźniak
23.01.2019 13:02
zespół Guns N' Roses|undefined Fot. : Agnieszka „vSpectrum” Jędrzejewska

Guns N' Roses jest zespołem, który zaczynał w latach 80. Znani są do teraz i na koncerty przyciągają tłumy ludzi. Poznajcie 10 największych przebojów, które powinien znać każdy fan rocka.

Guns N' Roses bez wątpienia można uznać za legendę. Zespół zapisał się na kartach historii nie tylko dzięki swojej twórczości. Zawdzięcza to również swoim ekscentrycznym historiom, które przeżył, a z których członkowie ledwo uszli z życiem. Nie bez powodu grupa została okrzyknięta najbardziej niebezpiecznym zespołem.

Cała historia zaczęła się w 1985 roku, bo właśnie wtedy powstało Guns N' Roses. Już w 1987 roku nagrali płytę, która odbiła swoje piętno. Mowa o "Appetite for Destruction". Pierwszym singlem promującym krążek był numer "Welcome to the Jungle", do którego został nagrany teledysk. "Sweet Child O' Mine" było drugim singlem promującym album. Ballada opowiada o ówczesnej dziewczynie Axla, Erin Everly. Później publiczność usłyszała "Paradise City" i świat kompletnie zwariowali na punkcie zespołu.

W listopadzie 1988 roku ukazał się drugi krążek zespołu. "G N' R Lies" nie przeszło bez echa. Wszystko za sprawą piosenki "One in a Million". Axl Rose został oskarżony o rasizm i homofobię. W utworze wokalista obraża Afroamerykanów, homoseksualistów i imigrantów. Jego kolega z zespołu, Slash, poczuł się dotknięty tekstem do tej piosenki. Mama gitarzysty była Afroamerykanką, a ojciec Żydem.

ZOBACZ TEŻ: Guns N' Roses przerwał koncert, bo Axl Rose "ciężko zachorował"

W 1991 roku światło dzienne ujrzały dwa krążki "Use Your Illusion I" i "Use Your Illusion II", które zostały wydane tego samego dnia i od razu powędrowały na szczyty list przebojów. Albumy promowała trasa, która rozpoczęła się w 1991 roku, a dobiegła końca dopiero w 1993 roku. Zespół zagrał łącznie 194 koncerty. Jednocześnie trasa "Use Your Illusion" zapisała się w historii, jako jedna z najdłuższych tras koncertowych na świecie.

W 1993 roku zespół wydał "The Spaghetti Incident?". Płyta była zbiorem coverów i w pierwszym tygodniu sprzedała się w nakładzie 190 tys. egzemplarzy. Później losy zespołu wisiały na włosku. W 1996 roku grupa oficjalnie się rozpadła. Czas, do wydania ostatniego albumu pod nazwą Guns N' Roses, mijał powoli, a Axl z roku na rok zarzekał się, że wyda krążek w najbliższym czasie. W końcu fani zespołu się doczekali. Album miał swoją premierę w 2008 roku, 14 lat po wydaniu "The Spaghetti Incident?".

Nikt nie spodziewał się, że zespół zagra kiedyś koncert w pierwotnym składzie. Byli członkowie zespołu obrażali się publicznie i nic nie wskazywało na reunion. Jakie było zdziwienie fanów, kiedy w 2016 roku Slash potwierdził informację, że pojawi się na scenie u boku Axla i Duffa. Fani zespołu musieli czekać 20 lat, żeby ponownie zobaczyć swoich idoli na wspólnej scenie. 

ZOBACZ TEŻ: Slash rozwiódł się z żoną i musi zapłacić jej miliony. Ile wynoszą alimenty?

Przedstawiamy Wam 10 największych przebojów legendarnego zespołu Guns N' Roses!

Top 10 największych przebojów Guns N' Roses

10. "Civil War"

Utwór pochodzi z albumu "Use Your Illusion II" i jest protestem przeciwko wojnie. To jedyny numer na obu albumach, na którym zagrał Steven Adler. Reszta została nagrana przez Matta Soruma, następce Adlera.

9. "Nightrain"

Trzecia piosenka na albumie "Appetite For Destruction". Utwór jest poświęcony amerykańskiemu winu Night Train Express, które było szalenie popularne, kiedy zespół dopiero wspinał się na wyżyny. Alkohol należał do tych najtańszych, co wtedy było niezmiernie ważne dla członków Guns N' Roses.

8. "You Could Be Mine"

Numer znalazł się na ścieżce dźwiękowej do filmu "Terminator 2: Dzień sądu". Tekst został napisany przez Axla Rose'a i Izzy'ego Stradlina, ówczesnego gitarzystę Gunsów. Podobno Izzy pisał "You Could Be Mine" z myślą o swojej byłej dziewczynie, która z nim zerwała. Do piosenki nagrano teledysk, w którym wystąpił Arnold Schwarzenegger.

ZOBACZ TEŻ: Axl Rose wybrał najlepszy zespół i frontmana wszech czasów

7. "Patience"

Singiel promujący krążek "G N' R Lies". Za tekst był odpowiedzialny Izzy Stradlin.

6. "Don't Cry"

Ballada skomponowana przez Axla Rose'a. Powstały dwie wersje utworu, które zostały umieszczone na dwóch płytach. Oryginalna wersja pojawia się na krążku "Use Your illusion I". Wersja z alternatywnym tekstem znajduje się na drugim albumie. W piosence możemy również usłyszeć wokal Shanoona Hoona z zespołu Blind Melon.

5. "Estranged"

Utwór jest ostatnią częścią nieoficjalnej trylogii, w której skład wchodzi również "Don't Cry" i "November Rain". Do nagrania teledysku została wynajęta specjalna jednostka SWAT, co znacznie zwiększyło koszty produkcji.

4. "November Rain"

W teledysku możemy zobaczyć ówczesną dziewczynę Axla, modelkę Stephanie Seymour. Sam numer jest oparty na opowiadaniu napisanym przez Dela Jamesa "Without You", które możemy znaleźć w książce "Language of Fear".

3. "Paradise City"

Chyba nie ma osoby, która nie zna tego numeru. Wydany na "Appetite for Destruction", trzeci singiel promujący ten album. Utwór został napisany podczas pierwszej klubowej trasy zespołu nazwanej "Hell Tour". W teledysku widzimy ujęcia z festiwali, na których grała grupa. Po występie w Donington zespół otrzymał wiadomość, że znaleziono dwie dziewczyny, które zadeptał tłum w trakcie ich show. Muzycy byli wstrząśnięci.

2. "Welcome to the Jungle"

Teledysk do tego utworu było pierwszym muzycznym video zespołu. Sam numer uważany jest za jeden z najlepszych w historii rocka. Ciężko się z tym nie zgodzić. Piosenka została wykorzystana m.in. w grze "Guitar Hero III".

1. "Sweet Child O' Mine"

W teledysku widzimy wszystkie ówczesne dziewczyny członków zespołu. Akcja toczy się w teatrze, w którym gra grupa. Wokół muzyków stoją ludzie z ekipy Gunsów. Okazuje się, że muzyczne video było najchętniej oglądanym teledyskiem w MTV. W 2004 roku magazyn "Total Guitar" uznał riff do "Sweet Child O' Mine" za gitarowy riff wszech czasów.

ZOBACZ TEŻ: Slash zagra koncert w Polsce w 2019 roku

Karolina Woźniak Redaktor antyradia
TOP 5
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.