Gwiazdy apelują do rządu Rosji, by zaprzestano prześladowania członkiń Pussy Riot

15.03.2021 15:59
Gwiazdy apelują do rządu Rosji, by zaprzestano prześladowania członkiń Pussy Riot Fot. SPUTNIK Russia/East News

Grupa wielu znanych osób postanowiła podpisać się pod listem, który apeluje do rządu Rosji o zaprzestanie prześladowania Marii Alekhiny i Lucy Shtein, dwóch członkiń grupy Pussy Riot.

Gwiazdy wspierają członkinie Pussy Riot

Duetowi grożą dwa lata więzienia za udostępnienie postu na Instagramie, w których kobiety prosiły o uwolnienie politycznych więźniów. Zdjęcie trafiło do sieci niedługo po protestach w sprawie zamknięcia Aleksieja Nawalnego. Alekhina i Shtein od 2 miesięcy znajdują się w areszcie domowym i zablokowano im dostęp do internetu. W tym tygodniu ma zostać podjęta decyzja w sprawie ich przyszłości (przedłużenie aresztu domowego lub rozpoczęcie procesu sądowego). 

Polecamy

List udostepniony na łamach Deadline został napisany przez Nadię Tolokonnikową, członkini Pussy Riot, która w 2012 roku została skazana na karę więzienia za działalność w grupie. Wśród sygnotariuszy listu znaleźli się m.in. Martin I Jenet Sheenowie, Whoopi Goldberg, Spike Jonze, Maria Abramowicz, Mike Farrell, Mia Farrow i wiele innych osób.

Na temat sprawy wypowiedział się również szef Europejskiej Akademii Filmowej, Mike Downey, który napisał w oficjalnym oświadczeniu:

Pracowałem dużo z Marią Alekhiną i Pussy Riot w sprawie uwolnienia Olega Sentsowa i nie mam wątpliwości, że ich walka o prawa człowieka pochodzą z miejsca dobrego, stawiania innych ponad siebie i są wynikiem współczucia. Masha i jej koleżanki są ofiarami nagonki Putina, które mają zniechęcić do publicznego wspierania Nawalnego i Pussy Riot. Europejska Akademia Filmowa stoi z nimi ramię w ramię i wspiera ich w walce o podstawowe prawa człowieka w Rosji.

Polecamy

Jak natomiast czytamy w liście:

Do tych, których może to dotyczyć,

My, niżej podpisani, prosimy rosyjski rząd o to, by natychmiast przerwał nagonkę i oskarżanie Marii Alekhiny i Lucy (Ludomiły) Shtein z zespołu Pussy Riot. Grożą im dwa lata więzienia za udostępnienie postu na Instagramie, w którym nawoływały do uwolnienia więźniów politycznych. Pani Alekhina spędziła już 2 lata w więzieniu za zagranie piosenki "Virgin Mary, drive Putin away" ("Matko Boska, zbaw nas od Putina" - przyp. red.). Teraz wraz z innymi aktywistami stoją przed oskarżeniami o "nawoływanie do łamania praw higieny" w dobie pandemii. To tylko próba uciszenia aktywistów i działaczy, którzy próbują pokazać światu korupcję i nielegalne, umotywowane politycznie zamknięcie Aleksieja Nawalnego.

Dalej czytamy:

Z pełnym szacunkiem prosimy rząd, by uchylił zarzuty wobec Marii Alekhiny i Lucy Shtein w ramach przestrzegania międzynarodowych praw człowieka. Międzynarodowe środowisko artystów i aktywistów nadal będzie śledziło sytuację i będzie wywierało presję na waszym rządzie do momentu, gdy Maria i Lucy nie będą wolne.

Polecamy
Kamil Kacperski
Kamil Kacperski Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.