Iron Maiden pokazał, kto naprawdę rządzi światem

Jakub Gańko
03.06.2016 10:25
Iron Maiden pokazał, kto naprawdę rządzi światem Fot. AFP / East News

Zdjęcie z lotniska, na którym Ed Force One wylądował obok delegacji Angeli Merkel i Francois Hollande’a, pokazało prawdziwy układ sił na świecie. Zobaczcie sami.

Iron Maiden odwiedził Niemcy pod koniec maja 2016 roku, by wystąpić na lokalnych festiwalach Rock im Revier w Dortmundzie, Rockavaria w Monachium oraz zagrać w amfiteatrze Waldbühne w Berlinie. Nasi sąsiedzi mieli więc dużo okazji, by zobaczyć Żelazną Dziewicę na żywo, a to wcale nie koniec atrakcji.

Słynny Jumbo Jet grupy, który musiał przejść gruntowną naprawę po wypadku w Chile w marcu 2016 roku, wziął udział w Berlin Air Show. Maszyna wykonała specjalny lot dla uczestników targów, które są jedną z najważniejszych imprez lotniczych w Europie. W międzyczasie Boeing zatrzymał się na lotnisku w Zurychu, gdzie szwajcarski fotograf Andy Gaggioli już czekał na Iron Maiden z aparatem...

Zamiast zespołu uchwycił jednak znacznie bardziej kuriozalną sytuację - zobaczcie sami:

Na zdjęciu widzimy Ed Force One w towarzystwie samolotów delegacji kanclerz Niemiec Angeli Merkel oraz prezydenta Francji Francois Hollande'a. Politycy przylecieli do Zurychu, by wziąć udział w otwarciu najdłuższego tunelu kolejowego na świecie. W zestawieniu z Jumbo Jetem Iron Maiden ich maszyny wyglądają bardzo mizernie. Na podstawie tego kadru można spokojnie stwierdzić, że może i politykom wydaje się, że mają nad nami władzę - ale to tak naprawdę metal rządzi światem.

Iron Maiden na festiwalu Rockavaria 2016

Steve Harris i spółka trzymali się w trakcie wizyty w Niemczech jednej setlisty, wykonując dokładnie te same utwory na wszystkich trzech występach. Gitarzysta Adrian Smith wyznał, że obecny repertuar zespołu stanowi balans pomiędzy kompozycjami z ostatniej płyty, „The Book of Souls”, a klasykami z dorobku grupy.

Dzięki internetowi wystarczy teraz, że zagrasz jeden koncert, a każdy zna już setlistę. Nasze występy są bardzo teatralne, mają wiele niuansów, więc nie zmieniamy tak łatwo kawałków każdego wieczoru. Wszystko jest zbyt skoordynowane. Teraz gramy nasze ulubione numery, ale i rzeczy z nowego albumu, bo jesteśmy z niego bardzo dumni. Jako zespół wciąż chcemy iść do przodu i dawać upust kreatywności.

Bruce Dickinson dodał, że nie ma nic przeciwko graniu utworów, które jego zespół stworzył lata temu, a wciąż są najbardziej wyczekiwane przez fanów. Choć takie kompozycje dzieli od najnowszych dokonań Iron Maiden często wiele wydawnictw, wokalista sądzi, że to w pełni naturalne, a ostatnie dzieło grupy uważa za naprawdę udane i będące w stanie obronić się w 100%.

Zawsze możemy nieco dopracować setlistę do pewnego stopnia. Po tym, jak przekonamy się, na ile nowe kompozycje tu pasują, dostaniemy jakieś pomysły od fanów i ich własne opinie. Oczywiście wykonujemy to, co kochają najbardziej i chcą zobaczyć. Ale do tego dochodzi cztery albo pięć kompozycji z nowego krążka, które są naprawdę zabójcze w wersji live. A to już prawie połowa płyty - 45 minut!

Poniżej publikujemy kilka nagrań z niemieckiego festiwalu:

Co jeszcze Iron Maiden wykonał w Niemczech?

Setlista:

 1. If Eternity Should Fail
 2. Speed of Light
 3. Children of the Damned
 4. Tears of a Clown
 5. The Red and the Black
 6. The Trooper
 7. Powerslave
 8. Death or Glory
 9. The Book of Souls
 10. Hallowed Be Thy Name
 11. Fear of the Dark
 12. Iron Maiden

Bis:

 1. The Number of the Beast
 2. Blood Brothers
 3. Wasted Years

Wybieracie się na koncert Iron Maiden we Wrocławiu?

Jakub Gańko Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.