Koncert Vadera w Chojnicach jednak się odbędzie. Organizator festiwalu zorganizował zbiórkę pieniędzy, by być niezależnym od władz

23.05.2019 11:23
Vader|undefined Fot. Romana Makówka / Antyradio.pl

Organizator zrobi wszystko, by InterTony Festiwal 2019 w Chojnicach odbył się planowo. W tym celu zorganizowano zbiórkę pieniędzy i okazuje się, że sporo osób postanowiło wesprzeć festiwal.

15 czerwca 2019 miał odbyć się w Chojnicach festiwal InterTony, na którym gwiazdą był Vader. Niestety na niecały miesiąc przed imprezą organizator Fundacja Rozwoju Ziemi Chojnickiej i Człuchowskiej poinformował, że musi odwołać festiwal. Główny partner Chojnickie Centrum Kultury zostało zobligowane przez burmistrza Chojnic do rozwiązania umowy z zespołem Vader. Wpływ na jego decyzję miał Parafialny Oddział Akcji Katolickiej, który uważa, że Vader nawołuje do mowy nienawiści.

Koncert Vadera na InterTony Festiwal 2019 w Chojnicach jednak się odbędzie

Fundacja postanowiła zrobić wszystko, by impreza doszła do skutku. W tym celu stworzyła specjalną zbiórkę pieniędzy, by zdobyć środki na zabezpieczenie terenu imprezy. W opisie zbiórki na Facebooku organizatorzy wyjaśniają, dlaczego są zmuszeni do takiego posunięcia:

Po skardze lokalnej Akcji Katolickiej na nas i Vader’a, burmistrz wycofał się z finansowania występu gwiazdy IV edycji festiwalu (koncert miał być opłacony ze środków miasta). Powiedziano nam, że muzycy nawołują do mowy nienawiści, przemocy fizycznej i obrażają uczucia religijne. My tak nie uważamy. Potrzeba nam około 8 000 złotych na zabezpieczenie festiwalu. Im więcej uda się zebrać, tym bardziej będziemy niezależni teraz i w przyszłości. Nagłośnijmy tę sprawę. W normalnym świecie jedni nie powinni przeszkadzać drugim. Jeśli jesteście tego samego zdania dorzućcie małego grosza!

Wiele osób postanowiła wesprzeć fundację i 23 maja 2019 roku zebrano już ponad 10 tysięcy złotych. Co za tym idzie, impreza odbędzie się z Vaderem w roli headlinera. Fundacja podkreśla, że od wielu lat zajmuje się aktywizacją społeczną młodzieży i na imprezie pojawią się wolontariusze nie tylko z Polski, ale również z Niemiec i Holandii, którzy będą razem współpracować w ramach hasła "Trzy Państwa - jeden głos przeciwko dyskryminacji".

Przeczytaj także

Problemy metalowych kapel w Polsce

Niestety coraz częściej mamy do czynienia z takimi wydarzeniami w naszym kraju. Również organizatorzy Festiwalu Uwolnić Muzykę 2019 spotkali się z problemami ze strony władz, które postanowiły ingerować w line-up imprezy. Natomiast rockowy zespół Cree nie mógł zagrać w Raniżowie, bo radni gminy nie chcieli, by w ich miejscowości występowały rockowe grupy.

Aleksandra Degórska
Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.