Nergal: Polska mnie potrzebuje, żeby się rozwijać

Aleksandra Degórska
05.10.2018 13:36
Nergal z grupy Behemoth|undefined Fot. Romana Makówka / Antyradio.pl

Sztuka nie może być łatwa, musi szokować, żeby ludzie się rozwijali - tak przynajmniej uważa Nergal. Co jeszcze muzyk Behemotha powiedział o Polsce?

Lider grupy Behemoth lubi szokować i swoją twórczość niejednokrotnie powodował zgorszenie u niektórych katolików. Wystarczy jako przykład podać zdjęcia grupy, na których Nergal został przedstawiony jako Jezus zdjęty z krzyża. Co więcej Nergal został oskarżony o publicznie znieważenie polskiego godła, niejednokrotnie również dochodziło do protestów przed koncertami grupy.

W jednym z wywiadów Nergal wyznał, że nie ma na celu denerwowanie katolików i jeżeli jest się inteligentnym katolikiem, to chętnie przyjdzie się na koncert Behemotha, bo zdajesz sobie sprawę, że twórczość kapeli to metafory.

Nergal o kontrowersjach wokół Behemotha w Polsce

Również podczas wywiadu z Rock Sverige postanowiono zapytać o kontrowersje, które Nergal wzbudza w naszym kraju. Dziennikarz zauważył, że dla wielu Polaków twórczość Behemotha jest bardzo kontrowersyjna, przy czym tego typu muzyka nie robi większego wrażenia np. w Szwecji.

Nergal wyznał, że rzeczywiście skandynawskie kraje są bardzo tolerancyjne:

Już to mówiłam wiele razy w czasie trasy: Mogę się założyć, że Szwecja nie potrzebuje Nergala. Mówiłem o tym w Helsinkach, uważam, że Finlandia nie jest krajem, który mnie potrzebuje, ale mogę się założyć, że Polska mnie potrzebuje, żeby się rozwijać. Nie ma ewolucji bez kwestionowania zasad i prowokowania ludzi do rozmowy. To właśnie robimy i właśnie do tego potrzebna jest sztuka.

Muzyk pokusił się nawet o zacytowanie Witolda Gombrowicza:

Wypowiedział się on kiedyś w ten sposób o literaturze i wykorzystam to w kontekście muzyki: Sztuka nie jest po to, żeby ułatwiać życie ludzi, tylko po co, żeby twoje życie było bardziej skomplikowane.

Sztuka nie może być łatwa, musi wywoływać niepokój. Jeśli coś jest przyjemne i łatwe, to zapewne jest to jakaś opera mydlana w telewizji. Dlatego też Nergal chce prowokować i przez to zachęcać ludzi do dyskusji na kontrowersyjne tematy.

Behemoth - nowa płyta

Nowy album Behmotha „I Loved You at Your Darkest” ukazał się 5 października 2018. Na płycie pojawiły się takie utwory, jak m.in. „Bartzabel”, „God=Dog” czy „Wolves ov Siberia”. Grupa będzie promować nowy materiał w trakcie koncertów pod szyldem Merry Christless, które odbędą się 14 grudnia 2018 w warszawskiej Progresji, 15 grudnia 2018 w gdańskim B90 oraz 16 grudnia 2018 we wrocławskim A2.

Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.