Nergal został skazany za obrazę uczuć religijnych. Jest sprzeciw muzyka

16.02.2021 11:38
Nergal Fot. MARCIN GADOMSKI/AGENCJA SE/East News

Sąd Rejonowy Warszawa-Mokotów w trybie nakazowym wymierzył Nergalowi grzywnę. Muzyk już dziś złoży sprzeciw wobec tej decyzji.

Lider grupy Behemoth na początku lutego 2021 roku po raz kolejny w swojej karierze został oskarżony o obrazę uczuć religijnych. Chodzi tutaj o zdjęcie, na którym Nergal depcze obraz z wizerunkiem Matki Boskiej. Fotografia pojawiła się w mediach społecznościowych artysty we wrześniu 2019 roku. Śledztwo w sprawie wszczęto po zawiadomieniach złożonych przez Ordo Iuris oraz Towarzystwo Patriotyczne. Jak donosi PAP, Sąd Rejonowy Warszawa-Mokotów w trybie nakazowym wymierzył muzykowi karę.

Nergal skazany za obrazę uczuć religijnych. Co grozi liderowi Behemoth?

Sąd zdecydował, że Nergal ma zapłacić grzywnę w wysokości 15 tysięcy złotych za obrazę uczuć religijnych. Oprócz tego instytucja nakazuje muzykowi pokrycie kosztów sądowych w kwocie około 3,5 tysiąca złotych.

O decyzji poinformował mecenas Jerzy Kwaśniweski, prezes Instytutu na rzecz kultury Prawnej Ordo Iuris. Mężczyzna opublikował na Twiiterze wpis, w którym zamieścił zdjęcie wyroku. Jak podkreśla mec. Kwaśniewski:

W duchu orzeczeń Trybunału w Strasburgu i TK, mogę powiedzieć, że uruchomiliśmy normy karne służące ochronie pokoju religijnego poprzez odrzucenie antyreligijnej nienawiści.

Polecamy

Nergal nie przyznaje się do zarzucanych mu czynów i odmawia składania wyjaśnień. Muzyk nie chce także komentować wyroku:

Nie wiedziałem o nim. Proszę rozmawiać z mecenasem.

Adwokat lidera Behemoth, Jacek Potulski wyjaśnił w rozmowie PAP, na czym polega wyrok nakazowy Sądu Rejonowego. Dodał również, że jeszcze dziś (16 lutego) Nergal złoży sprzeciw wobec tej decyzji.

Wyrok nakazowy polega na tym, że sąd widzi akta i stwierdza, iż bez przeprowadzania rozprawy może wydać wyrok nakazowy. Sprzeciw od wyroku nakazowego którejkolwiek ze stron kasuje to rozstrzygnięcie i sprawa trafia na tryb postępowania.

Polecamy
Joanna Chojnacka
Joanna Chojnacka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.