Organizator Open'er Festival 2017: Festiwale stają się ostatnim bastionem prawdziwej wspólnoty przeżyć

Aleksandra Degórska
26.06.2017 18:32
Organizator Open'er Festival 2017: Festiwale stają się ostatnim bastionem prawdziwej wspólnoty przeżyć Fot. kadr z wideo

W wywiadzie dla serwisu Antyradio.pl Mikołaj Ziółkowski opowiedział o tym, dlaczego melomani wracają na imprezę i jak organizatorzy dbają o kwestie bezpieczeństwa na tym festiwalu.

Open'er Festival 2017 odbędzie się w dniach 28 czerwca-1 lipca 2017 i na kilku scenach wystąpią takie gwiazdy, jak m.in. Radiohead, Foo Fighters, Prophets of Rage czy Royal Blood.

Mikołaj Ziółkowski, organizator festiwalu, w specjalnym wywiadzie dla serwisu Antyradio.pl zdradził, że będzie to rekordowa 16. edycja Open'er Festival 2017. Na taką imprezę przyciąga bogaty line-up - zarówno fani muzyki alternatywnej, rockowego grania czy popowych brzmień znajdą coś dla siebie. Według Ziółkowskiego festiwal pokazuje ważne zjawiska w wielu nurtach muzycznych -  w muzyce rockowej i alternatywnej w 2017 roku zobaczymy właśnie gigantów w postaci Foo Fighters i Radiohead.

Dominantą od lat jest 4-dniowa impreza i wiele osób uczestniczy we wszystkich dniach imprezy. Open'er Festival to jednak nie tylko muzyka, jak przyznał sam Mikołaj Ziółkowski:

Jeśli się zbuduje festiwal z największymi gwiazdami, ale bez atmosfery, bez tych wszystkich elementów, które budują pewną wspólnotę w danej przestrzeni, to z reguły festiwal działa rok lub dwa lata. Pojawia się deficyt gwiazd i to się nie udaje.

Organizator uważa, że festiwale mają się świetnie i są jeszcze bardziej ważne, niż 10 czy 15 lat temu. Istotna jest przyczyna spotkania, jest ona tak ważna jak muzyka. Siłą Open'era jest to, że fani mogą na parę dni „oderwać się” od codziennego życia i to wpływa na percepcję muzyki i na całą atmosferę.

Posłuchajcie, co jeszcze na ten temat powiedział Mikołaj Ziółkowski:

W związku z ostatnimi zamachami terrorystycznymi chociażby po koncercie Ariany Grande w Manchesterze, organizatorzy imprez mają trudne zadanie, żeby uspokoić wszystkich tych, którzy zaczynają się bać imprez masowych. Open'er Festival nie zmienia swoich zasad funkcjonowania w związku z zaistniałą sytuacją. Jak stwierdził Mikołaj Ziółkowski, impreza ma najwyższe standardy bezpieczeństwa od lat. Co ciekawe organizator często spotykał się z pytaniami, dlaczego są tak szczegółowe kontrole. Poziom bezpieczeństwa był zawsze na wysokim poziomie europejskim.

Ziółkowski apeluje jednak, żeby nie dać się zwariować:

Jeśli popatrzy się na dane dotyczące terroryzmu w Europie to w tej chwili jest bezpieczniej, niż w latach 70., czy 60., ginęło znacznie więcej ludzi w atakach terrorystycznych. Tylko my byliśmy gdzie indziej i nie wiemy o tym. Terroryzm jest wpisany w kulturę demokratyczną... niestety.

Organizator dlatego koncentruje się na wszystkich możliwych zagrożeniach i dba o bezpieczeństwo fanów, o czym szczegółowo opowiedział Ziółkowski:

Co jest jednak najtrudniejsze przy organizacji tak dużej imprezy? Okazuje się, że zmienność - 6,5 tysiąca osób zajmuje się festiwalem i choć można wiele rzeczy zaplanować, to i tak w międzyczasie pojawiają się kolejne sprawy i problemy, które trzeba rozwiązywać. Jednak tym razem będzie to już 16. edycja i doświadczenie zdobyte przez tyle lat znacznie pomaga przy organizacji festiwalu.

Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.