Phil Collins: Jestem otwarty na reaktywację Genesis, ale z moim synem na perkusji

Maciej Koprowicz
16.08.2018 13:01
Phil Collins: Jestem otwarty na reaktywację Genesis, ale z moim synem na perkusji Fot. FaceToFace/REPORTER/EAST NEWS

Wokalista nie wyklucza, że jego zespół powróci na scenę. Stawia jednak warunek – towarzyszyć mu na scenie ma jego syn, Nicholas.

Phil Collins to jeden z niewielu muzyków, którzy zrobili wielką karierę, łącząc obowiązki perkusisty i wokalisty. Phil dołączył w 1970 roku do progresywnorockowego Genesis jako bębniarz. Pięć lat później, po odejściu wokalisty Petera Gabriela, przejął również funkcję frontmana, ale na koncertach grupy zarówno stawał za mikrofonem, jak i siadał za bębnami.

Dziś problemy zdrowotne Phila uniemożliwiają mu wykonywanie dawnych obowiązków. Artysta ma uszkodzone nerwy lewej ręki, przez co nie może już grać na perkusji. W złym stanie jest również jego kręgosłup – ma kłopoty z chodzeniem, a spędzenie kilku godzin w pozycji stojącej jest dla niego dużym wysiłkiem.

Nie znaczy to jednak, że Collins porzucił muzykę. W 2017 powrócił z solowymi koncertami trasy Not Dead Yet!, na których śpiewa siedząc. Nic dziwnego, że fani Genesis nabrali nadziei, że artysta znów ruszy w trasę ze swoim najsłynniejszym zespołem.

Czy Genesis powróci? Komentuje Phil Collins

W wywiadzie dla „Rolling Stone” Phil przyznał, że jest otwarty na powrót Genesis. Oczywiście wykluczone jest, by zajął miejsce za zestawem perkusyjnym, ale muzyk uważa, że zastąpić go może jego syn, Nicholas. 17-letni Collins junior występował z ojcem na trasie Not Dead Yet!

Phil powiedział „Rolling Stone”:

Nie powiedziałbym, że nie ma takiej możliwości. Ja, Mike [Rutherford] i Tony [Banks] wciąż jesteśmy blisko. Nie mogę sobie wyobrazić, jak by to wyglądało, skoro nie mogę grać na perkusji, ale wszystko jest możliwe.Obaj są pod wrażeniem Nica. Mike skomentował jego grę: „On po prostu to ma. Ma to, czego trzeba i wie, co robić w piosence”. Pomyślałem, że to cudowne. Wtedy [Nic] miał tylko 16 lat. Myślę że gdybyśmy coś razem zrobili [z Genesis], to musiałoby być z Nikiem na bębnach. Nie sądzę, że ja jeszcze jestem zdolny do grania. Sądzę, że ich opinia na temat Nica wystarczyłaby, żeby zabrać go na pokład jako część zespołu.

Tony Banks o powrocie Genesis

W styczniu 2018 temat możliwości reaktywacji jednego z najpopularniejszych zespołów rockowych lat 70. i 80. podjął także jego klawiszowiec, Tony Banks. W wywiadzie dla amerykańskiej stacji radiowej muzyk przyznał, że wszystko zależy od kondycji Phila. W tej samej rozmowie Tony także pochwalił grę Nica Collinsa, więc – kto wie?

Genesis – ostatnie koncerty

Genesis po raz ostatni wystąpił w 2007 roku. W ramach światowej trasy zespół zagrał w tamtym roku m.in. w Chorzowie – był to drugi w historii polski koncert formacji, ale jedyny z Philem Collinsem w składzie. Do końca wspólnych występów Genesis wspierał na koncertach dodatkowy perkusista, Chester Thompson, który grał z zespołem od 1976.

Maciej Koprowicz Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.