Phil Collins obchodzi 67. urodziny. Jak dobrze znasz wokalistę Genesis? [QUIZ]

Maciej Koprowicz
30.01.2018 13:58
Phil Collins obchodzi 67. urodziny. Jak dobrze znasz wokalistę Genesis? [QUIZ] Fot. Avalon/REPORTER/EAST NEWS

Najpopularniejszy śpiewający perkusista w historii muzyki urodził się 30 stycznia 1951 roku. Sprawdź, czy wiesz o nim wszystko!

Phil Collins to wyjątkowa postać w muzycznym świecie. Niewysoki (168 centymetrów), niezbyt przystojny, łysawy pan z brzuszkiem – to nie brzmi jak charakterystyka gwiazdy rocka, ani tym bardziej gwiazdy popu. A jednak Phil zrobił wprost oszałamiającą karierę jako muzyk, a także zdobył duże uznanie jako aktor.

Swoją przygodę ze sztuką Collins zaczynał właśnie w tej drugiej roli. Występował w młodzieżowym teatrze, a także statystował w wielu brytyjskich filmach telewizyjnych dla młodych widzów. Jako nastolatek pokochał jednak grę na perkusji. W 1970 roku dołączył do młodego i mało znanego jeszcze zespołu Genesis, który w ciągu kilku lat został jednym z najważniejszych wykonawców rocka progresywnego na świecie. Po odejściu wokalisty Petera Gabriela sam przejął jego funkcję i to właściwie przez czysty przypadek. Koledzy z zespołu przesłuchiwali wielu potencjalnych „gardłowych”, aż wreszcie pewnego dnia usłyszeli Phila śpiewającego… w basenie. I wiedzieli, że to jest to!

Z Collinsem na wokalu Genesis odniósł ogromny sukces, choć mocno skręcił w stronę syntezatorowego popu. „Mama”, „Invisible Touch”, „Land Of Confusion”, „Jesus He Knows Me” – kto nie zna tych przebojów? Jeszcze większą popularność Phil zdobył jako solista, łącząc w swojej muzyce pop, soul i rock. Takie kawałki, jak „In The Air Tonight”, „Sussudio”, „One More Night”, „Another Day In Paradise” czy „Can’t Stop Loving You” to do dziś pewniaki na playliście każdej stacji radiowej. Phil w swojej bogatej karierze zdobył wiele wyróżnień, na czele z Oscarem za najlepszą filmową piosenkę. Ale wiele zdziałał również jako aktor - już jako wielki gwiazdor wystąpił w głównych rolach w takich filmach, jak „Buster” i „Frauds”.

Niestety, w ostatnich latach Phil musiał ograniczyć swoją muzyczną aktywność z powodu postępujących ubytków słuchu i problemów z kręgosłupem. Nie jest już w stanie grać na perkusji, ale wciąż potrafi wspaniale śpiewać. W 2017 roku wrócił do koncertowania i chyba na razie na emeryturę się nie wybiera.

Z okazji 67. urodzin, które świętuje 30 stycznia 2018, Philowi Collinsowi życzymy dużo zdrowia, a Was zapraszamy do sprawdzenia wiedzy o tym wyjątkowym Artyście.

Phil Collins obchodzi 67. urodziny. Jak dobrze znasz wokalistę Genesis? [QUIZ]
Rozwiąż quiz

W którym roku Phil został wokalistą Genesis?

Phil Collins obchodzi 67. urodziny. Jak dobrze znasz wokalistę Genesis? [QUIZ]

W którym roku Phil został wokalistą Genesis?

Maciej Koprowicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.