Roman Kostrzewski o pierwszych koncertach Metalliki w Polsce: „Byli urzeczeni, że przyjechali, a tu tyle publiczności!” [WYWIAD]

22.04.2018 10:21
Roman Kostrzewski|undefined Fot. Romana Makówka/Antyradio.pl

Roman Kostrzewski specjalnie dla Antyradio.pl opowiedział o przygodach Metalliki w Polsce w latach 80.

Przy okazji festiwalu Metalmania 2018 mieliśmy możliwość rozmawiać z Romanem Kostrzewskim oraz Irkiem Lothem, legendarnymi muzykami zespołu Kat & Roman Kostrzewski. Zapytaliśmy ich o wspomnienia z pierwszych wizy Metalliki w Polsce.  

Roman Kostrzewski i pierwszym koncercie Metalliki w Polsce

Pierwszy koncert Metalliki w Polsce odbył się 10 lutego 1987 roku w Katowicach w hali Spodek. Wówczas z zespołem występował już nowy basista, Jason Newsted. W setliście koncertu znalazły się zarówno utwory z pierwszych trzech albumów, jak i kawałki solowe Kirka Hammetta i Newsteda. Dzień później zespół zagrał jeszcze raz w Spodku, wykonując identyczną setlistę. Przed Metallicą wystąpił nasz polski zespół Kat.
Roman Kostrzewski, żywa legenda i ikona polskiego metalu, w specjalnym wywiadzie dla Antyradio.pl opowiedział, z czym kojarzą mu się pamiętne koncerty Kata z Metalliką w 1987 roku w katowickim Spodku. 

Była to krótka chwila, takie typowo koleżeńskie spotkanie - w kanciapie, gdzie można ich było poczęstować polską wódą. Hetfield z przejęciem zrobił łyka, gdzieś tak 1/25 butelki łyknął, bo był przekonany, że tak trzeba. Odwiedliśmy go od wypicia wódki w ten sposób. Trochę rozmawialiśmy o klimacie w kraju. Byli urzeczeni, że przyjechali a tu jest tyle publiczności. Oni byli jeszcze wtedy w okresie wzrostowym, na zachodzie największa ich publiczność to było 3-4 tysięcy ludzi. Przyjeżdżają do Spodka, a tam muszą grać aż dwa razy. Te kilka chwil było też próbą wyrażenia wdzięczności, że przyjeżdżają do kraju, o którym niewiele słyszeli, a tu zastają taki stan rzeczy. Ogromna publiczność, a przed nimi gra kapela związana z tą publicznością, i że ta kapela coś sobą prezentuje. To ciekawe, bo Hetfield zwrócił mi uwagę, ze muzyka jest bardzo szybko grana, ale jest coś, co jest w niej uderzające: szelest języka. Z tym się spotkał po raz pierwszy.

Zobaczcie wideo z tegorocznej Metalmani:

A może i Wy macie jakieś ciekawe wspomnienia z pierwszej wizyty Metalliki w Polsce? Podzielcie się w komentarzach pod tekstem na naszym profilu!

Metallica - koncert w Polsce 2018

Po 31 latach od pierwszej wizyty w Polsce, Metallica znów zagra w kraju nad Wisłą. Koncert odbędzie się 28 kwietnia 2018 roku na TAURON Arena Kraków. Supportem będzie zespół Kvelertak z Norwegii.

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.